Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Hledám lidi, kteří si pořídily jakékoliv zvíře od chovatelky Hertelové z Želechovic

Dobrý den, byla bych ráda kdyby se zda našel někdo kdo si již někdy pořídil zvíře od chovatelky M. Hertelové z Želechovic nad Dřevenící (Zlínsko). Já si u ní pořídila v lednu ježečka bělobřichého o kterém mi bylo tvrzeno, že je v pořádku, zdraví, vitální. Ovšem realita byla trošku jiná. Zásadní chyba byla, že jsem si ježoura nechala poslat zoo taxi a nebyla se na chov podívat osobně. Ježinka má neustálé zdravotní problémy, není snad týden kdy bych si nebyla na veterině. Paní Hertelová jak jsem později zjistila chová takových 20 druhů zvířat. Z mého pohledu ve stavu v jakém zvíře přijelo se nejedná o chovatelku nýbrž množitelku zvířat pro peníze. Budu ráda když se mi někdo ozve a napíše mi jakou má zkušenost s p. Hertelovou on.

Děkuji za odpovědi Iva

Bral jsem v létě-červen roku 2011 mládě krajty tmavé -- 0,1 Python molorus bivittatus.Hodnocení 100 ze 100.Domluva perfektní,zvíře je ve 100% stavu,fotky zvířete nebyl problém,využil jsem dopravy zvířete ,,až do domu" a taktéž bez problémů.Takže za mě spokojenost.

Měli jsme od nich burunduka. Nebyl by problém si pro něj zajet na otočku vlakem - během dopoledne bych byl zpět. Ale bylo mi v tom za každou cenu bráněno, nakonec nám ho přivezli se závozem, který jel přes Litovel. V autě měli burunduky ve Velazkách, řidič vzal jednoho samečka a dal do mé přenosky.
V kroužku jsem ho pustil do připravené voliérky. Vybavená větvemi, domeček nahoře i dole. Ale burunduk si udělal hromádku z hoblin a bydlel nějakou dobu v ní. Doslova se bál šplhat výš... Trvalo to tak asi 14 dnů. Veverka (sice zemní), která se bojí šplhat ??? Možná je to blbost, ale myslím si, jestli je náhodou nedržej po odstavu v těch Velazkách.. Jinak nabízí široké spektrum zvířat - štíry, krajty, sysly Richardsonovy, fretky, burunduky ...

Dobrý den, abych se přiznala život burunduků moc neznám. Vím o jaké zvířátko se jedná, ale to je tak vše. Je mi jen líto, že tak někdo jedná se zvířaty. Já mám s ježurkou neustálé problémy a ani veterinář pořádně neví jak to řešit..............nechápu množitele, já bych na to neměla srdce ani žaludek.

Já jsem asi nějakej pomalejší, ale zase mi uniká význam vlákna. Proč tady brečet, když jak sama píšete

Zásadní chyba byla, že jsem si ježoura nechala poslat zoo taxi a nebyla se na chov podívat osobně.

Jinej než osobní odběr je prostě rizikovej (a hlavně pí*ovina). Kdo odběr řeší takhle, musí počítat s tím, že zvíře OK nebude. Další zbytečný vlákno..

Třeba proto, že takhle vzniká na diskusích špína. Když si někdo není ochoten dojet pro zvíře, tak se holt nemůže divit, chápu to, stane se, ale házet svoji nedbalost na někoho... Když není zvíře ok, tak ho prostě nekupujte a nemusíte pak tohle řešit. Přesně takhle vzniklo kdysi kdesi jinde nekonečné řešení jednoho pána.:-/

Prosím Vás já jsem nebyla neochotná si pro zvíře zajet. Paní byla v telefonu velice příjemná, vše vysvětlila, ve všem poradila. Když jsme se domlouvaly kdy bych si mohla přijet nabídla mi, že její známý jede zrovna přes město mého bydliště a tak by mi ji mohl dovést. Říkala, že ji pošle v zooboxíku. No neměla jsem vůbec žádné pochyby o tom, že by to tak nemělo být. Navíc toto je má první zkušenost s neosobním převzetím u chovatelky. Teď jsem poučená a už bych to nikdy takhle nepreferovala. Vůbec jsem si nespojovala možná rizika rozumíte, jinak bych to prostě neudělala. Ale toto není smysl vlákna. Smyslem bylo zjistit zda jsem u pí Hertelové vyjímka a nebo se mi případně ozvou další lidi, kteří mají od pí Hertelové ježka a mají třeba stejný problém jako já a že oni už ho třeba vyřešili a mají ježečka v pořádku. Já už jsem to zde uvedla. Ježinka má neustálé problémy s kůží a ani vet neví pořádně co s tím. Zkoušíme co se dá, ale když se zdá, že něco zabralo záhy se to objeví znovu.

Ale to je přesně to, o čem mluvím. I kdyby bylo víc lidí, tak to na faktu, ža máte nemocného ježka nic nemění. Tohle jste měla zjišťovat předtím, ne teď. Protože to je jako se vším. I kdyby měla paní Hertelová dokonalá a zdravá zvířata, stejně by se našel někdo, kdo bude nespokojený. To, že je někdo milý do telefonu přece nevypovídá nic o zdravotním stavu zvířat, stačí se podívat, kolik toho inzeruje a co - vzhledem k druhům to těžko budou jen její odchovy. A to, že Vám tu napíše x lidí negativní zkušenost je taky celkem nevypovídající, protože bůhví, jak to vlastně bylo. A jako první by měla být stanovená diagnoza u ježka (=schopný veterinář, co má s ježky zkušenost) a pak na základě toho buď reklamovat nebo to dál řešit. Chtěla jste si ulehčit věci, zvolila jste méně náročnou variantu a doplatila na to, stane se. To, že Vám to paní sama nabídla, na věci nic nemění, protože jste mohla zdvořile odmítnout a přijet se podívat osobně (v případě, že by nebyla svolná k osobnímu odběru by to byla jasná ukázka toho, že něco není v pořádku).

Zdravím všechny.
Osobně jsem od této paní nic nekupoval,ale myslím si,že osobní odběr zvířete by měl být samozřejmostí.Co když nastydne zvíře cestou,poraní se atp.Nechci tímto nějak poškozovat ZOO TAXI,to v žádném případě,ale podle mě si při osobním převozu chovance snáze ohlídám,aby byl 100% OK.Zkontaktovala jste chovatelku a poradila se s ní,čím byl ježek krmen,jaké měl podmínky chovu,atd.

Nevím,proč by pí.Hertelová měla být množitelkou zvířat pro peníze pouze proto,že má 20druhů zvířat.Pokud má prostory a zajistí zvířatům péči,může jich mít i 100druhů jen proto,že má zvířata ráda.Ale jak říkám,osobně jsem nic od této pani nekupoval a nikdy jsem u ní ani nebyl.

Dobrý den, ano mělo by to být samozřejmostí teď už to vím také. Chovatelku jsem samozřejmě zkontaktovala a ptala se. Ale nechápu kam tím míříte. Vy si myslíte, že by mě chovatelka řekla, podívejte ježky krmím tím co zrovna mám a chovám jich tak 10 v jedné plastové bedně, takže prostor mají minimální a neumí moc chodit. Ok já znovu zdůrazňuji, že jsem tomu mohla předejít právě osobním odběrem, ale skutečně po několika telefonátech se zminňovanou paní jsem neměla sebemenších pochyb, že by mělo být zvíře nějak vadné. Znovu opakuji, dnes už bych jiný než osobní odběr nepreferovala. Nevím zda jste četl celé vlákno, ale někdo tu píše cosi o burundukovi, že také neměl zcela normální reflexy atd z čehož dotyčný i usoudil jak byl asi chován. Já nevím, ale někdo kdo má rád zvířata je určitě nechová v tak otřesných podmínkách nebo ano ?

Že je chyba si nepřevzít zvíře osobně už Vám bylo řečeno. Takže to komentovat nebudu.
Co mi trochu vadí je to, že Vámi položený dotaz vyznívá v totální neprospěch prodejce. Prodejce obviníte, že je množitel (no a co? To je každý chovatel, který poskytne zvířatům takové podmínky, ve kterých se mohou rozmnožit. A že někomu nestačí chovat jeden druh zvířete je snad normální. Stejně jako to, že pak svoje odchovy prodá. Situace je už o trochu jiná u překupníků....) a že svoje zvířata drží v nevyhovujících podmínkách. Jak to můžete tvrdit, když ty podmínky jste neviděla? Nepopsala jste ani Vaše podmínky chovu ani co vlastně přesně ježkovi je. Je klidně možné, že ježek onemocněl až u Vás. Ale možné je i to, že jste narazila na neseriozního prodejce. Ovšem Vaše příspěvky zde nejsou seriozní také. Ještě Vám dám radu: Pokud Váš veterinář nemůže odhalit původ nemoci, obraťte se na jiného, který se v ježcích orientuje lépe...

Dobře se vším souhlasím, ale já si dodnes naivně myslela, že už se už chovám zvířata tak mě to baví a mám k nim určitý vztah a v neposlední řadě se jim snažím poskytnout co nejlepší podmínky. Můj názor je, že v tomto případě to tak není. Je to pouze můj názor a na tem mám právo. Další věcí je, že mám ještě jednoho ježečka z Dubové farmy pro kterého už jsem si byla po této zkušenosti osobně a ten je čilý, zdravý, bezproblémový. Dodnes s ním nemám sebemenší problém, takže o mých podmínkách chovu to asi nebude. Co se týče veterináře ráda bych navštivila třeba jiného, ale pocházím z malého města a tady máme pouze dva. K tomu druhému bych nešla, neboť nemá příliš dobrou reputaci a moc lidí k němu nechodí. Pokud znáte odborníka na ježky tak poraďte. Už jsem si vyhledala i pár chovatelů ježků přes internet a kontaktovala je buďto mailem nebo telefonicky s prosbou zda nemají či neměly s ježky podobný problém. Bohužel mi nikdo neporadil. A specialistu na ježky bělobřiché u nás asi také těžko najdete.

Je to pouze můj názor a na tem mám právo.

To právo Vám nikdo nebere. Ovšem, normální je tvořit si názory na základě objektivních skutečností. Vy jste podmínky neviděla, ale kategoricky tvrdíte, že jsou špatné. Je to Váš názor, ale poněkud moc subjektivní na to aby byl prezentován veřejně jako fakt....

Znovu Vám píšu, že vlastní zkušenost to není. Tvrdíte, že byl ve špatných podmínkách, ale neviděla jste je. Zamyslete se nad sebou...
Je otázka,jestli ježek chodit neumí nebo nemůže kvůli nějakému zdravotnímu problému. U předání ani u převozu zvířete jste nebyla, takže nevíte v jakém stavu byl předán a ani to jak s ním bylo zacházeno během převozu. Co když třeba upadl na zem, podchladil se, přehřál, byl přidušen v bedně apod.? Nevíte nic, ale bez jakýchkoli důkazů obviňujete prodejce. Další věc je ta, že na zvíře samozřejmě platí záruka. Pokud byl ježek divnej hned po přijetí, měla jste ho vrátit...
Edit: teď jsem si všiml, že dole píšete, že jste si po nějakém měsíci myslela, že ježek je v pořádku. To jste si nevšimla měsíc, že ježek neumí chodit, jak tvrdíte????

Proboha to není jen chůze, to je kožní nemoc, přijela se svrabem a silným zánětem zvukovodů, příšerně přerostlé drápy................to asi není důsledek převozu. Takže znovu Vám píšu, je to moje zkušenost. Ale víte co už to neřešte. Já tady už budu reagovat jen na lidi co od dotyčné paní něco koupily ať už to bude ohlas pozitivní či negativní. Pěkný den

Jak píšu. Co Vám bránilo napsat všechny vady ježka hned? Jak mám vědět o dalších problémech, které jste nezmínila? Reagoval jsem na to, že jste tady tvrdila, že ježek neumí chodit. Neodpověděla jste mi na to, jestli jste si těch všech problémů všimla až po "nějakém měsíci co se vám ježek zdál být OK". Toto jsou Vaše slova.....

Já jsem napsala, že jsem ježky (samečka a samičku)dala k sobě až po nějakém měsíci od doby co jsem si přivezla samečka. To už jsem měla samičku doma dva měsíce a myslela jsem si, že je ok. Ale to už bylo po všech veterinární procedůrách. Takže nechápu proč tady na mě neustále útočíte. Myslíte, že bych tady někoho takhle obvinila jen tak pro legraci, že mě to činí radost ?

Ani já s Vámi. Akorát proti formě tohoto vlákna mám výhrady. Představoval bych si to přesně tak jak píše dole lacerta. Dám ježka vyšetřit, vyžádám si lékařskou zprávu, ještě si jí nechám vysvětlit, abych všemu co v tý zprávě je pořádně porozuměl. Pokud by z té zprávy bylo bezpochyby zřejmé, že ježek byl prodán nemocný, obrátil bych se na prodejce a pokusil bych se reklamaci vyřešit s ním. Až když by toto selhalo, napsal bych podobné vlákno na internet. To by bylo fér. Obvinit bez jasných důkazů prodejce, který se ani nemůže bránit (páč sem zřejmě nechodí) fér není. To je jediný problém, který s tímto vláknem mám. Není to nic osobního....

Ne nepřivezla jsem si ježka a nedala jsem je jen tak k sobě. Samičku mám od ledna. Samečka od konce února. Samozřejmě, že je chovám odděleně a v kontaktu spolu byli až po nějakém měsíci co jsem měla samečka doma až jsem si myslela, že je samička v pořádku. Spolu byli jen když jsem je vytáhla na krmení červů. Večer si je vždy vytáhnu do obýváku na zem, aby protáhli nožky a pinzetou jim dávám červy.

No, ježky nechovám a tak se nebudu vyjadřovat k procházkám a karanténě nekaranténě.

Přinesla jste ježka 1 a po měsíci ježka 2. Myslela jste si, že ježek 1 je ok a tak jste je nechala společně cupitat po obýváku? Pak se cosi projevilo - přeléčila jste důkladně oba ježky? Ono to podle popisu vypadá na to, že jste to přetřela podle rady nějakým přípravkem a pak jste dál léčila pouze jednoho ježka. Takže pokaždém přeléčení je hezky dáte v obýváku k sobě (nebo je tam klidně pouštíte jednotlivě, ono se cokoliv dost drží v koberci, na podlaze, na oblečení, pinzetu máte asi taky jen jednu) a tak si to ježci vždycky předávaj. Nechte si udělat kultivaci v laborce - třeba plísně se projevují hlavně u slabších jedinců atd. Takže druhý ježek může jen přenášet bez projevů. (Ty problémy s ušima u ježka jste měla taky Vy?)

Nepíšete tu nic o tom, jestli jste dotyčnou paní kontaktovala a řešila problém i s ní. Každopádně si opatřete veterináře schopného udělat vyšetření, protože když tu máváte obviněním aniž byste měla jakékoliv podklady, tak je to dost nefér.

Podívejte veterinář mi jasně řekl, že ty uši jsou už v pěkně pokročilém stádiu zánětu kde se objevoval i ušní svrab. Návštěva se konala cca po třech dnech co jsem ji měla doma a všimla si toho. Takže to je docela pádný důvod proč si myslet, že to zanedbala chovatelka. Už mě unavuje jak tady každý jen útočí, ale s radou příjde málokdo, protože to je přecejen složitější někomu podat pomocnou ruku.

Nikdo neútočí, naopak, každý se Vám to snaží vysvětlit.
Na druhou stranu pochopte, že nějaká domněnka ohledně chovu burunduka nic neznamená, ty uši už jsou něco jiného, ale pořád to chce podpořit lékařskou zprávou od odborníka. Zbytek asi viz. cejna...
EDIT: myslím tuhle reakci cejny:

Akorát proti formě tohoto vlákna mám výhrady. Představoval bych si to přesně tak jak píše dole lacerta. Dám ježka vyšetřit, vyžádám si lékařskou zprávu, ještě si jí nechám vysvětlit, abych všemu co v tý zprávě je pořádně porozuměl. Pokud by z té zprávy bylo bezpochyby zřejmé, že ježek byl prodán nemocný, obrátil bych se na prodejce a pokusil bych se reklamaci vyřešit s ním. Až když by toto selhalo, napsal bych podobné vlákno na internet. To by bylo fér. Obvinit bez jasných důkazů prodejce, který se ani nemůže bránit (páč sem zřejmě nechodí) fér není. To je jediný problém, který s tímto vláknem mám. Není to nic osobního....

Osobně bych udělal to,že bych dal každé zvíře do jiné místnosti,nechal jim udělat vyšetření a hlavně dodržoval přísnou karanténu.No a dokud nebudou oba ježci OK,tak je prostě nedávat k sobě.Nic jiného s tím asi neuděláte.Odkud jste a kam chodíte k veterináři? On taky je veterinář/ka a nebo pan/paní veterinář/ka.Máme tu v okolí cca 4 veterináře,ale raději jezdím 40km dále,protože tam má pí veterinářka super přístup ke zvířatům

To není útok, jen tu někoho napadáte a důkazy žádné. Krom toho důvod, proč se Vaše problémy pořád vrací můžou být právě v tom, že nemáte přeléčeno důkladně. Zatím jste nebyla schopna si ani sehnat dobrého veterináře. Ale omlouvám se za reakci, měla jsem dojem, že toto vlákno vzniklo kvůli tomu, abyste zjistila, jak ježkovi pomoct. Tak jsem dávala konstruktivní tipy vycházející ze zkušenosti s jinými savci. Ale je fakt, že vzhledem k tomu, že neházím špínu na p. Hertelovou to asi nebyl cenný příspěvek.

Jinak - i kdyby to zanedbala chovatelka - tak buď máte mít to potvrzení a ježka ihned vyreklamovat (tedy po třech dnech) a nebo raději zpytovat vlastní svědomí. Protože si můžete sama jak za nevhodný odběr, tak za to, že jste ježka při převzetí nezkontrolovala důkladně. Zrovna uši a případné kožní problémy jsou jeden z hlavních ukazatelů stavu. To jestli je paní překupnice, množitelka nebo milovnice ježků tu roli nehraje.

Jde vidět, že nemáte s ježky zkušenost. Když Vás ježek pořádně nezná a přebíráte ho obvlášť ve dne tak se Vám asi těžko rozbalí a ukáže Vám uši. Už mám těch Vašich urážek plné zuby. Vaše rady tipu, drží se to v koberci, v podlaze, máte jednu pinzetu. Vy víte jak já je krmím ? Asi ne co, tak to nechte být. Dále chodím ke špatnému veterináři ? Vy ho znáte ? Tady v ČR s ježky bělobřichými pořádně nemá zkušenosti žádný vet. Takže asi tak. Jestli o nějakém víte tak sem s ním. Ostatní připomínky si laskavě odpusťte, nejsem na ně zvědavá. Útoky typu ať zpytuji svědomí ? Já ho tedy narodíl od jiných mám a není mi jedno když zvířeti něco je. Ale tak co, pošlu ho, zbavím se ho a jiní se o něho postaraj ne. Obvlášť já takový debil, který si na ni za tu dobu zvykl a bohužel mi hrozně přirostla k srdci a není mi lhostejná rozumíte ? Mě nejde o prachy o cokoliv jen o radu. Jak jsem již několikrát psala, veterinář udělal vše co mohl, zkoušeli jsme snad všechno. U mě ti ježci mají maximum jak co se týče ubykací, hygieny, stravy.................. Na netu jsem si našla asi čtyři chovatele ježků. Dva z nich jsem kontaktovala telefonicky a doporučili mi jedine Ivomac což už bylo aplikováno 2x, ale na parazity to stejně nevypadá. Další dva jsem kontaktovala emailem. Bohužel nikdo s tímto nemá zkušenost. Problém spočívá v tom, že má samička podrážděnou kůži zespod, obvzlášť v oblasti ohybů jak předních tak zadních končetin. Vet dělal i stěry. Byl mi dokonce doporučen arpalit neo, že je výborné po každém vymytí boxu preventivně vystříkat. Dělám vše s maximem nasazení rozumíte. Snažím se něco dělat ať se ten ježek netrápí. Doufala jsem, že se mi tady třeba ozve někdo kdo koupil ježka od stejné osoby jako já a že měl třeba obdobný nebo stejný problém a nějakým způsobem to vyřešil............ Takové všeobecné rady co mě tady píšete Vy už jsem slyšela tak stokrát. Já potřebuji tedy buď toho výborného veta jak píšete nebo radu přímo od člověka, který měl s ježkem obdobný problém.

doporučili mi jedine Ivomac což už bylo aplikováno 2x, ale na parazity to stejně nevypadá.

k cemu tedy pak na nasledna aplikace arpalitu?

Byl mi dokonce doporučen arpalit neo,

ten je opet jen na parazity.

Vet dělal i stěry.

a co se z nich tedy zjistilo? Delalo se jen parazitologicke vysetreni? Nebo i kultivace na bakterialni nebo plisnova onemocneni? co vyslo? Bakterie jsou vsude nejake, takze alespon neco vyjit proste muselo. Jedine zkresleni mohlo nastat v pripade, ze se vysetreni na parazity delalo az po aplikaci vyse zminenych leciv.
Kazdopadne - pokud chceste problem vyresit, asi Vam nezbyde nez napsat odkud jste. Doporucovat Vam veterinare ktery ordinuje na druhem konci republiky asi nebude uplne nejidealnejsi.

Ten arpalit neo na dezinfekci boxů. Ze stěrů se nezjistilo vůbec nic, asi právě proto, že to již bylo až po mnoha přeléčeních. Já nejsem veterinář, tohle člověka nenapadne ať udělá stěry před léčbou. Nicméně já na našeho veta nedám dopustit. Také mi bylo řečeno, že to drbání může být již chronického původu a zarudnutí kůže je právě následkem drbání což by i odpovídalo místům zarudnutí. Ale jakmile se začal škrábat i sameček tak mě je jasné, že to chronické není. Jsem z Bruntálu - Moravskoslezský kraj.

arpalit se pouziva na boj proti roztocum a jejich vyvojovym stadiim. To, ze se s nimi osetri boxy je v poradku, ale nic krome roztocu timto pripravkem nevyresite. Protoze jsem nedostala odpoved - zeptam se jeste jednou - delalo se vysetreni na bakterie a plisnova onemocneni? Pokud je lecba ektoparazitu dusledne a spravne provedena, priznaky velmi rychle odeznivaji. Pokud tomu tak neni, pricinu je potreba hledat jinde nez v parazitech. Hledal ji Vas vetrinar?

Veterinář udělal stěry, ale jelikož z nich nic nezjistil další léčbu jsme nezahajovali. Doporučil mi ještě přesívat piliny ať nejsou tak prašné, že by ji to mohlo dráždit tak to tak dělám. Jako podestýlku jsem zkoušela i různé granuláty atd, ale to se jí vůbec nelíbilo.

Já nevím co vše se z toho stěru dá udělat.

Vyse jsem Vam to napsala.
Takze antibiotika, o kterych pisete nize byla podana "naslepo" bez kultivace, nebo proti necemu konkretnimu? Pomohlo to nebo ne? Byla to jen jedna aplikace bez opakovani nebo jeden cyklus? Z Vas aby to clovek vsechno tahal jak z chlupaty deky :-(. Bez toho, aniz byste nekde srozumitelne sepsala sled udalosti, vysetreni, stavu a lecby zvirat se ale vazne nikam nedoberem.

Takže sled události. Napíši zde úplně vše - veškeré lékařské ošetření, které se nebude týkat jen zmiňovaného problému s kůží. Takže přívoz ježka, v nákladovém prostoru zima, ježek byl pouze v nekryté kleci bez ničeho. Při kadžém otevření auta ho muselo zákonitě ofouknout - na tohle jsou velice háklivý. Ihned jsem to volala chovatelce jak mě ho dovezli, že to snad není možné. Na to mi řekla, že to bude v pořádku a že uvidím. Jj viděla jsem. Za dva - tři dny teď přesně nevím ať mě zase někdo nechytne za slovo jsem si ji poprvé vytáhla ven, protože mi bylo řečeno paní chovatelkou a´t ji nechám tak týden aklimatizovat a moc s ní nemanipuluji, že tím jsou ježci dost stresovaní. Ať si prý prvně zvykne na naše pachy. Nicméně jak říkám vytáhla jsem si ji dejme tomu po těch třech dnech a všimla jsem si, že nějak divně zapáchá. Když jsem se podívala blíže viděla jsem žlutý hnis, který měla zaschlý na chlupech pod ušima.Dále příšerně přerostlé drápy a velmi velmi vratká chůze což přetrvává dodnes. Takže jsem zašla druhý den na veterinu a dostala jsem antibiotické kapky, které jsme kapaly co 12 hodin.Pan veterinář mě nadal, že jsem to nechala dojít tak daleko a když jsem mu řekla, že ji mám třetí den tak se ptal odkud ji mám, že tohle je opravdu hodně dlouho zanedbaná záležitost.Ušní svrab se silným zánětem zvukovodů. No jo, ale milé překvápko, za další dva dny začala sýpat, nebylo to normální. Letěla jsem opět na kliniku a tam jsem vlastně popsala co se stalo jak mě ji dovezli. Takže jasná věc, zápal plic, který se u ježku léčí pouze antibiotiky.Bylo mě řečeno,že se může projevit klidně i po týdnu. Volala jsem to pí chovatelce a slíbila, že náklady na léčbu zaplatí ať ji zavolám až budu u veterináře. Tak se také stalo, ale v telefonu jen mlčela a já viděla, že to nemá cenu se s ní vůbec dohadovat.............. Ten den jak jsme dostali injekně antibiotika si veterinář všiml, že je v ohybech předních a zadních končetin zarudlá - jen upozorňuji, že když je normálně na nohách tak to nejde vidět. Já ji měla doma 5 den nebo který takže aby tady zase někdo nenapsal, že jsem si toho měla všimnout. Takže už měla druhý antibiotika a doporučil mi vyčkat jelikož už měla podány injekčně ty na zápal plic a brala ty do uší. Antibiotika zabraly bezvadně a uši i plíce byly ok. Někdy prý se sýpání projevuje, protože prý ježci trpí plicními červy - následek špatné péče. No a tedy abych se dostala dál, samička si zarudlá místa stále urputně drbala a vznikly otoko takže jsem s ní zašla opět na veterinu kde ji vet aplikoval Ivomac, po týdnu další kapičku Ivomacu. Po tom Ivomacu spala tři dny v kuse, nechtěla vůbec žrát, měla průjem.......Po té se zdálo, že je vše v pořádku, sem tam se poškrábala, ale to mě už nepřišlo urputné škrábání jako předtím. Teď přesně nevím ten časový úsek, možná 7 - 9 dní a já neviděla ježinku jinak než se pořád drbat. Ještě bych ráda upozornila na to, že po Ivomacu jsem vydenzifikovala naprosto celou ubykaci, všechny misky, domeček, lžíci, kterou každý den vybírám hovínka a počůrané hobliny. Prostě úplně vše. Takže opět veterinář. Ten říkal, že to zvíře muselo žít v hrozných podmínkách a příště je potřeba se jet na chov podívat osobně. Ano je to pravda, to už vím teď víc než kdokoliv jiný. Řekl mi, že tedy dáme antibiotika proti vnitřním a vnějším parazitům a že když už nezabere toto tak už nic. Takže aplikoval antibiotika. Po nich mi přišlo vše v pořádku, ale opět na chvíli. Takže dálší návštěva přičemž mi veterinář řekl, že to může být i chronického původu, že se pořád škrábe - to tedy ještě bylo po tom co udělal stěr. Už píšu halabala tak se omlouvám. Jo a zapoměla jsem na docela podstatnou věc poradil mi mazat bepantenem pro děti - k sehnání v lékarně. Tím jsem potírala ty zarudlá místa. Další rady, které mi řekl byly, že ji mám zkusit přesívat pyliny, aby nebyly moc prašné.Dělám to i přesto, že mám spíše hobliny, ale i tak to dělám, ale v tom příčinu nevidím. Veterinář mi řekl jasně, že ten kdo mi to zvíře prodal by zasloužil pár facek. Jednak proto jak to nechal dojít daleko a jednak proto, že si dovolí někomu takové zvíře prodat.

Ještě jsem zapoměla napsat, že jsem převoz řešila telefonicky přímo s majitelem přepravy zoo taxík a ten mi řekl, že v tom v čem paní chovatelka ježka dovezla v tom mi ho také dovezli. Takže opravdu nechápu jak ji chuděru mohli nacpat do klece. Navíc mi řekl, že ji takhle v kleci nesla k nim v tom mrazu cca 10 minut. A že se osobně díval a dveře nákladního prostoru byly po dobu než dojeli do Bruntálu otevřeny pouze jednou.
Nicméně když jsem byla pro druhého ježourka u jiné paní chovatelky šlo vidět jak krásně se o ně stará, věnuje se jim. To se projevilo i na tom, že tohohle chlapečka vezmu bez problémů na holou ruku. Byl ve 100 % stavu. A na tuto paní chovatelku nedám dopustit. Cílem tady nebylo házet na někoho špínu, on si ji ten člověk na sebe hodil bohužel sám.

nepřínosné zamknout :-D:-D .....

Nevidím přínos k vyřešení problému v této debatě. Rešení jsou dvě: první-přeléčit oba ježky samostatně a doufat že to vyjde...
druhé-navštívit pořádného veterináře, veterinární zprávou si udělat podklad pro reklamaci, že zvíře už bylo v nepořádku v době převzetí. Kontaktovat dotyčnou chovatelku, vrátit ji ježka a doma přeléčit toho druhého. Jiná řešení nejsou.

Nechápu co je tady k nepochopení. Nenapadlo Vás třeba, že čekám, že se mi touto cestou ozve někdo kdo od dané chovatelky koupil také ježka a měl s ním obdobné problémy a třeba je z většího města než jsem já a mají tam veterináře, který se s tím třeba už setkal a poradí mi. S námi už si náš vet neví rady. Když jsem kontaktovala chovatele ježků co jsem našla na netu také mi nedokázali poradit, ani co s problémem ani dobrého veterináře jelikož jejich ježky nikdy neléčil. Předpokládala jsem, že když zde i zmíním jméno chovatelky bude větší pravděpodobnost, že se zde právě někdo takový ozve. Já jsem přesvědčena, že tento problém řeší více lidí a právě s ježky od této paní. Bohužel asi nechodí na teraporadnu což je škoda. Já se jen divím jak jsou lidi zlý a dokáží tady pomalu ukopat zoufalého člověka.

Já se jen divím jak jsou lidi zlý a dokáží tady pomalu ukopat zoufalého člověka.

Zase bych nebyl tak teatrální a nedramatizoval to tolik. Lidi tady jsou v globále právě spíš hodní a radí tady v zájmu zvířat ve svém volném čase....
Jen ti bylo vysvětleno, kde a jakých si se dopustila chyb.

No, ale ruku na srdce. Ve skutečnosti v tomhle vlákně nikde nevidím souhrn všech konkrétních příznaků nemoci ježka ani jeho fotografii a ani podrobný popis podmínek chovu, včetně krmení a toho jak, čím, a na co vlastně byl vetem léčen. Není tady ani vznesen dotaz co ježkovi je a jak mu pomoci. Takže asi tak. Řekl bych, že celej problém týhle diskuze je počátečně nevhodně položenej dotaz (nedotaz), takže spíš nevhodně vytvořený vlákno + následně nabalenej balast k tomu. Bejt na tvým místě, zkusil bych založit ještě jedno vlákno, kam bych napsal všechno to co je uvedeno výše a přiložil fotky.

Já jsem tady příznaky psala opakovaně, drbaní, zarudlá kůže v oblasti břicha, záhybů jak předních tak zadních končetin.2 x přeléčeno Ivomacem, 1 x antibiotika - jak se jmenovala to nevím. Ježky krmím kočičíma granulema pro koťata premium cat a kapsičkami - značku teď nevím, ale výhradně ze zverimexu. Dále samozřejmě mouční červi a zophopas. Nicméně dám na Vaši radu a založím vlákno nové a přidám foto, jsem zvědavá kolik rejpálků se tam objeví tentokráte. A to nenarážím na Vás, aby jste si to nevztáhl na sebe.

Tak granulky by měly být hlavně malé, proto se doporučují ježkům granule pro koťátka. Zapoměla jsem uvést ještě cvrčky. Myši také můžou, ale abych Vám pravdu řekla na to já bych neměla srdce ani žaludek. Mě se třeba strašně líbí hadi, ale nemohla bych si je pořídit už kvůli jejich potravě. Budete se smát, ale jednou jsem ve zverimexu viděla jak had zakousl holátko myši či potkana.Pro mě to moc příjemná podívaná nebyla. Já jsem spíš takový ochránce těch slabších, takže myšek, holátek by mě bylo fatk líto :-(

A teď mě klidně zabte, ale jakými konkrétními graulemi jste ježka krmila? Nenapadlo Vás, že to může být klidně i alergie na složku v granulích? Kočky na to trpí dost často u některých krmiv - protože kočičí granule nejsou nic moc kvalitního (pokud jste neměla nějaké bez obilné typu Orijen)

to je to samé - tam je skutečného masa ještě míň a jsou to samá barviva. Krmiva, která jsou opravdu kvalitní většinou nedělí koťata, kočky, kastráti, ale mají jeden typ. Zkuste se na to zeptat veterináře. I když to nejspíš tohle nebude, tak se to projevuje často taky lupy, podrážděnou kůží eventuelně padáním chlupů.

No, budete se divit, ale všechny případy, co jsem viděla - kdy kočce kompletně vypadala srst a loupala, měla boláky po celém hřbetu byly z Royal Canin a nebo z jiných rádoby prémiových krmiv (teď si nejsem jistá, tuším, že IAMS) - což jsou celkem drahá krmiva

Tak "prémiové krmivo" je jen prázdný pojem, za kterým se dnes schovává kdejaká sračka (dámy prominou). Hlavně to chce číst informace na obalu (složení). Orijen patří k tomu nejlepšímu na trhu. Ale dělají jenom suché krmivo (nedělají kapsičky, atd.) Přesto ale i v tom Orijenu je hodně rostlinných složek (ovoce, zelenina, mořské řasy, různé byliny), které by nějakou tu alergickou reakci mohly případně vyvolat. Výživově je to kvalita s vysokým obsahem masa a proteinů, ale alergická reakce na nějakou rostlinnou složku se nedá teoreticky vyloučit.

To pokrytectví moderního člověka, mně osobně se otevírá kudla v kapse. Ježkovi raději nedáte myšku, která by pro něj byla výživově perfektní, ale proč? Spousta těch kapsiček sice vidělo maso jenom z rychlíku, ale stejně aby byla ta (dejme tomu kvalitní) kapsička, tak něco muselo umřít. To si uvědomte. Živé je živé z živého. Tak to prostě je. To už je člověk od přírody tak daleko, že ani není schopen nakrmit zvíře, za které má zodpovědnost? Krmte ježka tím, co ho dobře vyživí (takže pestrá strava klidně včetně těch myšek, holátek, atd.) . Se divím, že si dnes mudla pořídí roztomilé exotické zvířátko... A pak když chce zvířátko papat, tak jsou bobky v kalhotách.

V tomhle případě mohu zadavateli poradit, ať udělá to, co říká JaBula a řídí se jejími pokyny a pak hlavně pokyny schopného veterináře. Zvířatům asi nejvíc pomůže diagnostikovat a řešit problém, že.

Jasně. Jenom jsem to trochu rozvedl. Všechny ty rychlé škroby jsou v těch krmivech špatně (kukuřice, obiloviny,...). Predátoři tohle vůbec nepotřebují (a navíc to může působit jako alergen - což je i prokázáno) a všechno to jsou jen levné náhražky. Co si budeme povídat. V tom Orijenu máš maximálně nějaké ty brambory (a to jen minimální množství, které tam vykonává úlohu pojiva - aby ta granule držela vůbec pohromadě). Jinak souhlas.:-)

Jasný, už je i prokázaný, že obilniny = nadbytek sacharidů způsobujou u koček cukrovku, takže za ty prachy výbornej luxus - samý obilí, popel a hnus. (Jen je blbý, že kočce to ne a ne vysvětlit a stejně má nejraději Whiskas, kterej dostává jednou za uherák3-[)

Za mých mladých let se kočkám dávalo do misky mléko a odřezky z masa. Nebo hovězí srdce či jiná vnitřnost a drůbeží žaludky a krky. Tu a tam zbytky od oběda. A nepamatuji si, že by některá někdy měla popisované problémy.
Je pravda, že to všechno ale byly šlechtěné, vysoce odolné kočky. O šlechtění se starala sama příroda.

No, netroufám si odhadovat váš věk ... ale dříve také možná v jídle nebylo tolik barviv, přídavků a chemie ... předpokládám. Nehledě na to, že dneska už je spíše většina různě přešlechtěných koček, které už si na přirozené věci odvykly. Ty "domácí" si pořád ještě chytají myši a jinou havěť, takže jsou zvyklé na ledacos, ale kočka, která celý život nepřišla do styku s ničím jiným, než jedním druhem granulí a z bytu nicky nevystrčila nos, se pos*** po čemkoli jiném, páč na to prostě není zvyklá. Ono stačí dát dnes průměrnému člověku napít neupraveného mlíka přímo od krávy a pos*** se vám taky ... a dřív to nikomu nevadilo. Prostě jakýkoli organismus si asi zvykne nebo naopak odvykne no...
Třeba muj "pes" syrové maso prostě žrát odmítá :-D

To nic, náš kočkopes má nejradši mrkev, papriku a košťál z čínského zelí... :-D A odmítá veškeré podivné pamlsky, prodávané tu i onde, a největší radost má z obyčejné buvolí kůže nebo Dingo sucharu. Výhoda - skvěle se na něm ušetří.
Jinak ad kočky - průběžně si granule doplňují takovými významými zdroji bílkovin jako jsou masařky, pavouci, rybenky, kobylky a jiný hmyz, počítám že i nějaká ta myš se najde + trávou čerstvě ze zahrady... ale souhlasím s tím, že za potravní alergie může nejspíš přešlechtěnost - a to jak u zvířat, tak u lidí. My jsme zamlada sežrali co nebylo přibité nebo viditelně označené jako jedovaté a přežili jsme dětství ve zdraví a bez astmatu, alergie, atopického ekzému a podobných lahůdek.

No moje zvíře je na tom podobně, pro mrkev by se postavila nahlavu a že už skoro nemá zuby jí nezajímá. Když chci dát nějaký prášek, obvykle ho "nakapu" šťávou z papriky a strčím do ní ... obvykle ho najde, ale většinou to tak na potřetí vyjde :-D. Čínský zelí může, ale raději má ledovej salát :-D. Nějaký maso? kůži? uši? pamlsky? ani omylem ... ovoce a zelenina vyhrává. Spařenýho cvrčka (dělala sem pro nás) sem dávala jen jednou (živýho by nechytla a nechtěla) a ochutnala, ale pak taky vyplivla. Maso so ní dostau jen trochu a pouze uvařený (dělám jí vývary (s mrkví) a tím ji zalejvám granule.
Jinak moje kamarádka jako malá jedla na zahrádce hlínu, páč myslela, že je to čokoláda ... a já se ládovala skoro každou kytkou, která vypadala trochu jedle ... přežili sme :-)
Ad Aurifer: Já si mlíko taky neupravuju (chodím si pro čerstvé do kravína - je levnější a hlavně zdravý), ale přiznám se, že sem se na něj taky musela chvilku učit

no já sem ho dříve přehřívala na 60° (když sem se na něj učila, říkala sem si, že začnu hezky pozvolna), převářím ho jen když dělám pudink (neveřili byste, ajký je rozdíl v pudinku z krabicového a normálního mlíka) ... teď už to nedělám ... v trvanlivosti nevidím rozdíl (ani v chuti), vydrží minimálně týden (spíš dva), případně ho nechám zkysnout a udělám si tvaroh a sirovátku (na tu sem si ještě nezvykla - nějak mi nechutná, ale tvaroh luxusní :-) .... z krávomatu bych si ho asi tepelně upravovala, nedokážu si představit, jak asi čistěj ty trubky (na druhou stranu v tom kravíně si s tím asi taky hlavu nelámou).... mám litr za 10 kč :-)
Z bouřkou ještě zkušenosti nemám :-), psovi ho nedávám (pokud někde něco neukápne), je to přešlechtěná krysa a asi by to nezvládla ;-)

zvíře žere to, na co ho naučíš. Ono krmit jen granulema je nejjednodušší, ale pak to dopadá jak to dopadá. Zvíře má alergie a trávicí potíže po čemkoliv jiném. Je to jak psal GG- dříve se krmily kočky mlíkem a odřezkama masa + co si chytly. A potíže nikdy neměly...my máme taky kočky doma a dostávají granule (Orijen), ale taky ty odřezky různých druhů masa + třeba kozí nebo ovčí sýry, jogurt (dojíždějí kelímky po nás) atd. Problémy žádné nemají. Co se týče hmyzožravců, tak ty krmím hmyzem, mrtvými hlodavci, mletou směskou masa a drobů, z nouze kočičí konzervou nebo granulema (Orijen), ale to minimálně, páč granule jim ničej zuby. Hmyzožravci na rozdíl od koček nemají zuby uzpůsobené k porcování tvrdší potravy, protože neloví kořist s pevnýma kostma. takže na granulích jim zuby celkem rychle odcházejí.

co se týče lidí, tak proč mají lidé cestovatelské průjmy (teď nemyslim amébiázu :-))? Protože jsou zvyklí na sterilní jídla pár omezených druhů a když najednou v tropech zblajznou něco jiného, tak se pos... protože nejsou zvyklí. Třeba já ani manžel jsme cestovatelský průjem nikdy neměli a mlíko od krávy nebo koz si nepřeváříme.

Nemyslím si, že za alergie na krmivo může přešlechtěnost (ta má na svědomí srdeční, oční, ušní, kosterní a ledvinné problémy), moje babička ještě nedávno krmila kočku mlíkem přímo čerstvě podojeným, jen s rohlíkem a sem tam nějaký odřezky když se zařízla slepice nebo porazilo prase, nebo když byl hon atd. Taky - lesklá srst, krásný kočky. Jenže mám dojem, že se to spíš neřešilo, s kočkou se k veterináři nešlo a když se ztratila, tak se ztratila, takže se nezkoumalo, jestli jí něco nebylo. Hlavně životnost kočky byla pár let. Takže toť otázka, jestli by z toho po deseti - patnácti letech neměly problémy...

Ani se nedivím, že maj kočky alergie na některý krmiva, pač to složení je celkem hnus a bída - to, že člověk sežere i horší konzervanty je jedna věc, ale kočky jsou na to asi citlivější. Vždyť u některých krmiv je obsah popelovin až kolem 10%...maso žádný, jenom obilí... S alergií jsem se u svých koček nesetkala - krmím Acanou nebo Orijenem a k tomu dám klidně i plnotučný mlíko nebo bílej jogurt, občas vajíčko. A taky jsou pěkný.

Pokud narážíte na mě, tak to, že nemám zkušenost s ježky bělobřichými neznamená, že jsem s ježkem nikdy do styku nepřišla. Nechovala jsem je, ale několikrát jsem ježka z různých důvodů doma měla - zimování, zranění, mládě, odražené autem. Takže manipulaci si představit umím, to jen tak pro ujasnění.

Víte co mě už zde nebaví pořád dokola něco psát. Když nečtete celé vlákno je to naprd tady přispívat. Stejně mi tady asi nikdo nepomůže. Takže tady končím. Maily hážu do spamu a už na nic nereaguji, nemám na to čas a ani náladu :-/

PS : těm kteří se mi snažili pomoci upřímně děkuji

Také jsem měl doma ježoura přes zimu.Donesl mi ho kamarád,že ho našel ,když už mrzlo a vzal ho domu.Jenomže nevěděl co s ním.Krmil jsem ho myškama,kuřecím masem,šváby,cvrčky,odřezky hovězího.Myši slupal hned a úplně po nich šílel.Dokázal slupnout 4myši na posezení.:-D

tak jsem vydržela nereagovat,protože vše už tady řečeno bylo, ale nakonec musím....ptala jsem se v jiném vlákně právě na zkušenosti s krmením ježků - auri to tam dost přesně a dobře popisuje. Problém vidím trošku v tom, že mnoho ježků je předáváno už na komerčních krmivech a trvá nějakou dobu, když je člověk na živé převádí ( vlastní zkušenost), ale dá se to, my jsme momentálně ve stavu půl na půl. Co se toho veterináře týče - zkusila jste veterináře třeba ze ZOO? Tady v Praze se asi nějaké minimum vetů, kteří o ježcích něco vědí najde, ovšem tam u vás to věřím, že bude problém....i tak - pamatuji si, že jsem jednou psala do tuším Pražské ZOO - měla jsem problém se želvami, kdy mi taky nikdo neuměl poradit a mile mně překvapilo, že vet nejen, že poradil, ale napsal seznam kolegů, na které se mohu obrátit. Želvy byly do necelého měsíce v pohodě - přehnaná péče :-) tak zkuste třeba napsat,projet veterinární ordinace na netu- většinou mají specializace vypsané a potom hlavně!!! Možná se člověku vyplatí zaplatit delší cestu a zvířátko vyléčit, než ty peníze ( a někdy i mnohem více) strkat stále jednomu vetovi a zvíře stále mít nemocné. Věřím, že vet může být hodně dobrý, ale víc hlav víc ví a konzultace nikdy přeci není na škodu. Než bych ale do choulostivých ježků cpala další léky a mazala dalšími mastmi určitě bych už chtěla nejdříve nějaké výsledky,také se obávám, že zmiňovaný tuším bepanthen problém nevyřeší, navíc pokud jde o plíseň dává jí bezvadné prostředí pro růst a kůže pod ním extra nedýchá. Mám osobně bepanthen moc ráda na dohojování ran ( u dětí i zvířat), ale na tohle bych ho opravdu nedávala. Držím vám i ježečkům všechny palce, věřím, že problém bude brzy objeven, ale přimlouvám se za ježečky už do nich bezhlavě a naslepo nic necpěte.....