Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Co do staršího akvária?

Zdravím
Mám asi 8 let akvárium o rozměrech d65 x v55 x h40.
Prvních zhruba 6 let akvárium krásně fungovalo - měl jsem tam klasické ryby - skalary, neonky, mečovky... avšak před dvěmi lety jsme se stěhovali, akvárium jsme museli kvůli převozu vypustit a od té doby již to není úplně jako dřív. Poslední 2 roky jsme již žádné ryby nekupovali spíše jsme nechali dožít ty stávající. Nyní tam máme posledních pár kousků, které daruji asi známému a já bych chtěl akvárko trošku obměnit a hlavně bych chtěl vyzkoušet i nějaké jiné obyvatele místo ryb.Nebráním se i nějakým úpravám úpravám.
Co by jste do akvária těchto rozměrů doporučovali? Předem díky za tipy a rady ;-)

Ok. Uříznout přední stěnu, předělat na dvířka, ideálně s větrací lištou pod dvířky a strop vytvořit také s větráním. Cena - asi tak 120-150 silikonové lepidlo na akvária, pár desetikorun pro sklenáře na rozřezání skla s přední stěny na pruh skla pod dvířka a nad dvířka a na dvířka, pár desetikorun na proužky skla na strop, pár desetikorun na pletivo, panty, magnet..., sumasumárum cca 300 - 400 Kč a máte relativně vhodné terárium např. na nějakého toho gekončíka nebo užovku.:-)

Vím, že předelání akvárka na terárko není jen tak a že musí být vyřešeno větrání a další věci... navíc akvárium nemá klasické zakončení v rozích ale oblé a to by se složitě muselo seřezat...spíše bych možná volil ty axolotly... máte s nimi někdo zkušenosti? Přečetl jsem o nich již spousty článků atd, avšak žádnou praktickou zkušenost s nimi nemám... a velikostně vy jim akvárium vyhovovalo? Samozřejmě chci svým chovancům poskytnout co nejlepší podmínky tak se raději ptám.

Opravdu je to akvárko tak dogmaticky špatné? Když tam může žít křeček, proč ne gutka? Osobně mám sice všecky hady po terárkách, ale už 3 roky mi žije ropucha obrovská v provizorním (nj, furt něco, ale to terárko taky jednou bude) bydlení, původním akvárku. Je kryto deklem z osb kde na levé a pravé straně (myšleno kratší strany vzdálenější od sebe) je po celé délce té kratší strany větrací mřížka. Pod jednou z nich je žárovka, teplý vzduch tedy stoupá nad ní a uniká větrací mřížkou pryč. Na protější straně naopak vzduch z místnosti může vnikat dovnitř, k cirkulaci vzduchu tedy dochází. Mimoto žije ve vlhkém prostředí a nikdy nedošlo k zapaření (jednou ano, když jsem na té ,,chladné´´ mřížce nechal sešit). Nevidím tedy důvod proč by méně náročné druhy nemohli bydlet ve vyřazeném akvárku.

protože tam jde o to, že pokud někdo použije vysoké akvárko s malou plochou dna (nejčastější poměr pro okrasná akvária), tak tam se ten vzduch u dna už prostě nemění a ani nevzniká potřebný teplotní gradient. U akvárek s velkou plochou dna je to celkem jedno, když mají strop z pletiva.

u akvárka orientovanýho na plochu dna (větší nebo stejná délka a šířka ku výšce) je možný ho použít na terestrický druhy zvířat, ale výška 55cm na takhle malou plochu dna je vražedná. u dna se bude hromadit zatuchlý vzduch, který bude všechno jiné, než dobrý pro chov zvířat.

Mimochodem, agu v špatných podmínkách můžeš mořit i několik let, než se to na ní projeví. To je neskutečně tvrdé zvíře, co přežije i půlroční chov v krabici bez krmení jen s miskou vody, píchání špendlíkem a lízání pubošema.

Je pravda že tohle konkrétní akvárko je dost vysoké ku ploše dna, ale přesto si nemyslím že je nutné je hned tvrdě zavrhnout. Velká část lidí pak na rady stejně nedbá, akvárko přikryje plastovým černým deklem jež k němu dostali na osvětlení a hotovka. Pak je to opravdu katastrofa, vzduch se nehne a teplo nemá kam jít.

Zatím se ropucha tváří spokojeně ( v rámci možností její (ne)mimiky) tak uvidíme jak moc ji mořím, ale snad se zas tak zle nemá. :-)

Mám předělaná dvě akvária na terária, v jednom mám achatiny a druhé mám jako" záložní " nebo jako karanténní terko, má větrací mřížku nahoře a z boku,achatiny mají jen shora větrání a šoupačky, tahle má otvíraní shora a momentálně je tam gut´ák, než půjde k samici, má 100x70x55 / délka-výška-hloubka/ a myslím, že je tam spokojený i achatiny, teré jsem našla u popelnice v půllitrový sklenici od okurek....mám je asi rok.Akvárka jsem našla na půdě po strýcovi co kdysi choval rybičky ve větším, jen že obě akvárka tekla, tak jsem je nechala předělat a mám " za pár šupů " dv terárka, takže já bych předělání zase neviděla tak černě:-).
Samozřejmostí je osvětlení v karanténním teráriu.Achatiny ho nepotřebují, ale nebyl by problém ho tam přidat, kdyby tam bylo něco jiného.

posuzovat použitelnost něčeho podle Achatin taky neni uplně košer, Achatiny můžeš mít i v uplně uzavřené ubikaci bez jakéhokoliv otvoru a budou tam fungovat (pokud ji občas otevřeš, aby se dovnitř dostal aspoň nějaký vzduch). přecejen šneci zas tolik nefuní a teplotní gradient taky nepotřebují. Navíc na utrápení Achatin už je potřeba snad i určitý talent. Jenže to s většinou plazů nejde srovnávat.