Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odborník na pitvy plazů

Zdravím,

Chtěla bych se zeptat, zda nemáte kontakt na někoho (ideálně v Praze), kdo se specializuje na pitvy plazů.

Před pár měsíci jsme si pořídili pár furcifer verrucosus, ale zvířata od začátku neprosperují, jak by měla, přičemž samička se bohužel, jak se zdá, chystá chcípnout (už nějakou dobu vůbec nepřijímá potravu a hubne, přestala i pít, několik týdnů zavírala oči, které v posledních dnech už vůbec neotvírá a leze jen poslepu..). Jelikož se situace jen zkoršuje, rozhodli jsme se ještě živou samičku dát na pitvu, při které bude usmrcena, v naději, že odhalíme příčinu a v případě nějaké nákazy bychom se mohli pokusit předejít podobným problémům alespoň u samce (pocházejí ze společného chovu).

Proto bychom byli vděční za kontakt na nějakého odborníka, který je schopen otestovat co nejširší spektrum možných příčin…

Onu pitvu zvládne vic vetu, a virová a bakteriální vyšetření si nechá zasílat externě i Hnízdo, tak proc neusetrit i par tisíc (mozna ) Dobrej je, sel bych k nemu asi se psem atd. na nake vazne operace, ale na pitvu chameleona mi to prijde zbytečný luxus..

(Já právě zjistila při léčení kocoura, že se často nevyplácí šetřit a je občas lepší si raději připlatit a mít to pořádně hned, než škudlit a pak k tomu stejně dojít (za nakonec vyšší sumu) - a že u nalezený kočky se dá kultivovat kde co :-D) Mimoto jsem deformovaná a jak u veterináře nenechám půl výplaty, tak mám dojem, že to bylo levný :-D
Ale zase jestli je někdo srovnatelně dobrej za lepší cenu, tak se tip bude hodit určitě všem.

Já právě taky myslim, že je to na pitvu trochu až zbytečnej luxus, u živejch zvířat je to trošku něco jinýho, přeci jen. Ale zase se mi nechce zbytečně platit někomu, kdo bude na chameleona zevnitř koukat jak z jara, protože jeho plazí praxe spočívá v píchání vitamínů chamíčkům, co padaj z větviček:)

Každopádně díky za reakce. Ve zjevení Aurifer taky doufám:)

S JaBulou je muž právě už v kontaktu, jen je trošku problém v tom, že ona se zaměřuje jen na parazity, nějaký virový/bakteriální infekce neodhalí. Ale máme v plánu se jí zeptat, jestli by na to aspoň nebyla schopná udělat odběr, že bychom pak vzorky někam případně poslali sami...

Popř. to možná "risknem" a budem prostě "doufat" v parazity.

No bavíme se o pitvě a kultivace za 200 kc prinese to co kultivace za 700 jen s hvezdnou znackou.. ;-) Tuhle potrebu ja nemam. A nehodlam setrit na zviratech. Ale kdyz nemusim, tak nebudu platit zbytecne vic, kor kdyz nejde o zivot.. Spis chce zjistit a vychytat si veta pro danou oblast. Takze mit slusnyho veta na plazy, kocky a psy a treba ptaky. A daji se usetrit pekny prachy, kde Ti zbyde na dalsi potvory.. ;- ) V kramu si taky nekupuju Albert quality, ale salam co ma 90% masa, aby nevyznelo ze jsem klasickej ceskej setrilek, to ne. Ale nebudu platit vic nez musim, kdyz to jde...

Ne, to já samozřejmě chápu :-D. Jen to beru tak, že když mám živý zvíře, tak ho můžu vzít k několika vetům a porovnat výsledky, když budu mít pochybnosti. Ale pitva se dá udělat jen jednou, zvlášť když v rámci kvality ponesou ještě živý zvíře, tak by byla škoda, kdyby se nepovedlo najít příčinu.

já si plazy dávám pitvat na SVU v Lysolajích, stejně řada veterinářů ty kadávery na bakterku, virologii, kultivace atd zasílá tam. Když si to tam člověk hodí sám, tak to má rychlejc a bez přirážky, kterou si k tomu připočte ten veterinář.

nějakej rozbor trusu u těch chamíků nebyl?

Lidi si jeste hodne chvali Vavru z Jihlavy, na SVU obcas slycham nepekne neference prevazne ohledne parazitologickych rozboru. Co se tyka pitvy u mne, jak jiz bylo receno, garantovat muzu pouze identifikaci parazitu (zato ovsem kvalitni), na dalsi diagnostiku (bakterka virologie) tu nemam vybaveni.

Moc díky, do SVU jsem napsala.

Rozbor trusu bohužel nebyl, od doby, co začali tak nějak stávkovat, pořádně nebylo z čeho. Samec nežere (s malou pauzou) snad ještě dýl než ta samička, upřímně nechápu, že se pořád drží. Teď jsme mu zkusmo dali pár zophobasů a pustil se do nich (při předchozím pokusu si nevšímal ani jich), takže ho jimi teď asi chvilku budeme krmit, minimálně abychom z něj něco dostali, co by se dalo rozebrat...

@JaBula: Taky moc děkujeme! Škoda, že u vás není možnost těch odběrů... Ale asi bychom dali přednost komplexnímu rozboru, protože fakt netušíme, kde může být problém..

Tak oživím vlákno… Dnes nám přišla pitevní zpráva, zjištěna byla kryptosporidióza a smíšená bakteriální infekce (Klebsiella a Salmonella) – podrobnosti viz přiložená zpráva.

Hlavní otázka teď asi zní, jak správně vyčisti terárko (máme OSB + sklo). Bude stačit něco z obsahem chlóru? Nebo je potřeba i nějaký čpavek atd.? Substrát i větve vyhodíme.. bude potřeba zlikvidovat i kytku, nebo je možné ji po důkladné sprše a třeba po měsíci (dvou, třech) venku zase použít?

Taky musíme co nejdřív nechat otestovat samce. U nás už měli samozřejmě každý svoje terárko, ale u chovatele byli asi do čtyřech měsíců společně. Samec tak nějak drží, i když pořád žere strašně málo (I když v posledních dnech drobné zlepšení – ťukťuk) a je dost vyhublý. Je právě i problém zachytit nějaký testovatelný trus, vykadí se jednou za několik dní podle apetitu a většinou když nejsme doma, takže když už nějaký pidibobek najdeme, je už suchý). Otázka je, jestli by u takhle drobného nedospělého chameleona byla vůbec reálná nějaká léčba? Vydýchal by případná antibiotika?

Za jakékoliv postřehy předem díky!

V příspěvcích promazán obsah - po smazání příspěvků nešly obnovit nezávadné, návazné příspěvky, řeším to tedy pouze smazáním obsahu.. Vývojáři všech zemí, snažte se.. :-) (halapremek) (halapremek)

Za opakované porušování pravidel poradna.net byl uživateli vojtaruzek zablokován přístup (halapremek)

V příspěvcích promazán obsah - po smazání příspěvků nešly obnovit nezávadné, návazné příspěvky, řeším to tedy pouze smazáním obsahu.. Vývojáři všech zemí, snažte se.. :-) (halapremek) (halapremek)

Za opakované porušování pravidel poradna.net byl uživateli vojtaruzek zablokován přístup (halapremek)

V příspěvcích promazán obsah - po smazání příspěvků nešly obnovit nezávadné, návazné příspěvky, řeším to tedy pouze smazáním obsahu.. Vývojáři všech zemí, snažte se.. :-) (halapremek) (halapremek)

Za opakované porušování pravidel poradna.net byl uživateli vojtaruzek zablokován přístup (halapremek)

Asi to nebude potěšitelný, ale terárko z osb po zvířeti s kryptosporidiózou bych vyhodila. Možná to jde nějak vydesinfikovat (čpavek,...), někde už se to tu asi i řešilo - zkus pohledat. Ale osobně by mi to za to asi nestálo.

Kecáš!:-( Dělalo se nový pro tyhle chameleony, používalo se ani ne dva měsíce.. Ještě to tu prohledám a počkám, jestli někdo nepřijde s nějaký receptem... Pokdu nebude jiná možnost, tak to samozřejmě uděláme, ale teda je to k vzteku! Přijít o zvíře a navrch muset likvidovat fungl nový terárko...

A nezabere ani nějaká dlouhá "karanténa"? Kdyby se to terárko třeba půl roku vůbec nepoužívalo, tak se v tom ti paraziti stále budou držet?

Virkon, čistý savo, ideálně kombinovat se zředěným technickým peroxidem. Roztokem vždy natřít, lépe nastříkat a nechat pár hodin být, pak opláchnout. Pro klid duše několikrát opakovat. Fajn by bylo i třeba UVC vyzáření to je docela jistota, nebo vysoké (kolem 70°C - uzavřené, otočené sklem ke sluníčky by teď nemusel být moc problém dosáhnout i více) či nízké teploty (asi kolem -20°C) v řádech hodin, ale nízké nedáš. Po řádné dezinfekci to budex pěkně dlouho větrat.

Díky moc za reakce..

To UVC mě vůbec nenapadlo, zkusim trošku posondovat, jestli by se dalo nějak půjčit...

Taky mě napadá - pozadí! Je z kůry a lignocelu s rašelinou. Předpokládám, že asi celý komplet oškrábat, co? (jestli jo, tak to muž celý hodí z okna, až si to tu přečte..). Nebo i na to by mohlo být to UVC účinný?

Nejsem bakteriolog, ale nepůsobí kryptosporidiózu Kokcidie? Kdysi jsem četl o problému se těchto virů zbavit u králíků a bylo tam uvedeno, že buď silná, velice silná chemie anebo teplota nad 80st, případně pod -30st (nevím jestli si pamatuji přesně). Nicméně napadlo mě, zda by nemohla pomoct kombinace obého, nejdříve řádně vydesinfikovat a potom parním čističem, ten udělá hravě telotu mezi 90-100st., což by mohlo při několikanásobné aplikaci stačit a OSB to nepoškodí... Ale jak píšu, vycházím z kokcidiózi u králíků... Tak třeba mě někdo opraví...

Edit: Tak Uro byl rychlejší :-)

Díky moc za reakce!

To UVC mě vůbec nenapadlo, zkusím posondovat, jestli by se dalo nějak vypůjčit...

A ještě mě napadá - pozadí! Je z kůry a lignocelu s rašelinou. Předpokládám, že asi celý oškrábat, co? (jestli jo, tak to muž celý vyhodí z okna, až si to tu přečte). Nebo by UVC stačilo i na tohle?...

Hm, tak to moc příznivě nevypadá... :

http://tera.poradna.net/q/view/243577-cryptosporid ie?

http://tera.poradna.net/q/view/121941-desinfekce-t eraria?page=r122328#r122328

Ale i tak pořád nevím, co na 100% si z toho vzít - z prvního vlákna celkem jasně vyplývá, že OSB terárko rovnou vyhodit. Ve druhém JaBula doporučuje ten čpavek, ale už nepíše, jestli i na to OSBčko zabírá, nebo jen na skleněná terárka... Tak kdybystě někdo tušil...

Uro, ty máš s tím UVCčkem nějakou osobní zkušenost? Je to jistota?

Ve druhém JaBula doporučuje ten čpavek, ale už nepíše, jestli i na to OSBčko zabírá, nebo jen na skleněná terárka...

Ono nejde o to, jestli je terarko z OSB nebo sklenene ci plastove. Jde o to, jak jsou chovne nadrze dezinfikovatelne a omyvatelne (a tedy hladke). U OSB nebo jakychkoli (i sklenenych) "pohledovych" terarek se clenitym pozadim je zasadni problem v tom, aby se dezinfekcni pripravek (at uz jakykoli) v ucinne koncentraci nebo dostatecne vysoka ci niska teplota dostaly do vsech skulin, ktere mohou byt kontaminovane trusem nakazeneho zvirete. Kryptum (ktere mimochodem nejsou uplne typicke kokcidie, jsou systematicky lehce mimo, i kdyz driv do nich razeny byly) navic diky jejich velikosti (nebo spis malosti)hodne vadi vyschnuti(coz se nejsnaze dosahne treba v kombinaci s temi vysokymi teplotami za sucha.
V celem tomhle "pribehu" vidim velke ponauceni pro majitelku, a doufam, ze i pro ostatni chovatele, kteri se rozhodli poridit si importovane zvire. Kdyby chameleoni byli od zacatku v karantenim (a tedy lehce dezinfikovatelnem) terariu, nemusela by se tu ted resit slozita ocista expozicniho teraria. Po vcasne provedene intravitalni diagnostice krypt z trusu by se clovek mohl rozhodnout co dal, a jak se zviraty nalozi. Na druhou stranu - urcite je potreba ocenit pristup, kdy se zvire, ktere uz evidentne svuj boj prohrava, neni pomyslne bez uzitku "splachnuto do zachoda", ale je poskytnuto na odbornou pitvu, ze ktere jsou uzitecne vystupy pouzity pro dalsi postup u zvirete, ktere snad jeste nejakou nadeji ma.
A co ze ted s nimi dal? Jestli u druheho zvirete rozbor potvrdi krypta, je na zvazeni, zda zkusit lecbu preparatem pod obchodnim nazvem Humatin a priste dusledne karantenovat. A hlavne - drzet tohle konkretni zvire dal od ostatnich.

@JaBula: Moc díky za info! Chápu to tedy srávně, že kdyby se nám podařilo dobře oškrábat pozadí, tak šance na vydezinfikování je? A co bychom eventuelně mohli použít na to ošetření vysokými teplotami za sucha?
Ještě to doma proberem, jestli bude jednodušší tohle, nebo celé terárko rozebrat a osb vyhodit, a použít jen důkladně ošetřené sklo a větrání...

Jinak oni to právě importy nejsou. Je to F1, ale od samice napářené v přírodě. Ale i tak souhlasím, že ponaučení je to velké! My jsme je nejdřív měli jakoby v "karanténním" terárku, bylo sice z OSB, ale bez substrátu, bez pozadí, jen větve a umělá rostlina a lino na dně, abychom mohli dobře pozorovat, kolik toho sežerou a jaký mají trus. Samička právě hned ze začátku měla průjem, ale pak jí to hned přešlo a i když žrala málo, tak budila zdání, že bude fungovat, tak jsme se nechali ukolíbat a připisovali to tomu, že je chovatel krmil převážně zophobasy. Což jsme teda kardinálně po***li! Samozřejmě jsme ty rozbory nechat udělat měli, i když jak už jsem říkala, málokdy bylo z čeho, no.

Co se týče toho samčka, JaBulo, jak vy teď přes prázdniny fungujete? Šlo by se s vámi na rozboru dohodnout? Jen je to takové komplikované s přesným termínem, vzhledem k nárazovému apetitu toho chameleona málokdy objevíme nějaký nevyschlý bobek..

Tak mi to nedalo a změřil jsem to hned :-D Záleží to na tom jakou dám trysku a kde měřím, pokud tenkou a měřím kousek od ústí tak má regulérních 100st, ale už 20cm od trysky je to slabých 70st... Takže je to diskutabilní, ono než by člověk vyčistil celé terko s úzkou tryskou tak za 2 min neví kde byl a kde ne. Dát širokou na okna, tak nedocíli takové teploty, takže uznávám že je to kravina, myslel jsem si, že je to dobrý nápad, ale ne-e :-[

Typ se přiznám nevím, měla jsem to půjčené právě na vyčištění terárka...
Já se o trysku opařila, mušky se spíš topily ve vodě a to jsem je fakt zkoušela brutálně likvidovat a stejně to část přežila.
Ale není to jenom moje zkušenost, Aurifer tu myslím psala, že vzala parním čističem krmnýho gekona/žabku a taky to rozchodil... Takže možná jako součást čištění jo, ale spoléhat jenom na to, to spíš ne no.

Dekuji moc za upresneni a mentalni obohaceni :-) Ja se v tom zas tak nevyznam, nemam na to odbornost, jen jsem si vzpomnel, ze se to kdysi resilo u kraliku a byl tam docela vysoky uhyn s tim ze se to opakovalo... Resili to tehdy dukladnou dezinfekci a nejakymi preventivnimi preparaty... Je mi ale jasne ze to nebudou lautr ti sami prvoci jako u chamiku, ale myslel jsem ze to bude treba podobne s temi teplotami atd.
Takze zase jsem se neco priucil, diky jeste jednou ;-)

Co vím, tak se to běžně používá ve zdravotnictví (a úpravnách vody) - pokud se jim vyskytne nějaká infekční nemoc, zavřou pacoše na izolaci a když se ho zbaví, tak tam pustí UVC zářič (+ poté provedou ještě dezinfekci povrchů nějakým tekutým desinfekčním prostředkem).

Pokud se nepletu, novější horská slunce jsou jen infra lampy, kde žádné UVC není.

Záření UVC není totožné se zářením UV běžných horských sluncí ( jde o UVA - UVB).

fakta-uvc-zareni

10 - tady je výpočet výkonu lampy pro 90% sterilizaci místnosti. Ale je problém, že nevíte, jak jsou spóry odolné proti UVC záření (možná by věděla JaBula?) + záření se nedostane do spár a podobně, kde spóry být mohou a zůstanou nedotčené.

Jj, my bychom určitě použili přímo UVC zářivku, ne horské slunce. Za ty odkazy každopádně díky!

Právě tu odolnost spor vůči UVC se tu snažíme zjistit, no, na to se vlastně ptáme... :)

Edit: Jak na to tak koukám, tak principielně by UVC na cysty kryptosporidií zabírat měly: 002784.pdf
Jen je asi potřeba zjistit, jakou intenzitu záření má ta naše zářivka..

Kdyby na to nebyli citlivé, tak jsem to sem nepsal. Ačkoli tedy netuším, proč tu odemne už nic není. UVC germicidní zářivka funguje i na tom principu, že vytváří ozón, nicméně je to jen takové malé plus, stejně je potřeba použít i chemii. Vždy někde vznikne nějaký stín, i když s lampou budeš pohybovat.
Osobně bych tera zevnitř zahřál na 80-90°C na 24hod a je vystaráno. ;-) Stačí ti na to infrazářič zavřít dovnitř (ideálně napojení přes termostat, ale jde to i bez něj) a jestli nechceš plýtvat energií, tak ještě pár dek :-). Při nejhorším to jde i pár žárovkama - dle velikosti terárka. Mimo to, nemusíš odstraňovat z tera v tomhle případě nic. Prohřát zabalené terárium na 80°C není vůbec problém, 70°C na pár hodin by mělo bohatě stačit, ale v tomhle případě rozhodně víc neuškodí.
UVC je pro fajnšmekry :-), je to taková třešnička, navíc silně degraduje materiály.

Já neříkám, že nejsou citlivé na UVC, ale že je otázkou jak moc - tedy jak dlouho osvěcovat terárium, aby to bylo dostatečné. Ale v kombinaci s chemií či vysokou teplotou by to mělo fungovat.

Osobně bych to nejdříve osvítil UVC či zahřál na vysokou teplotu, poté otřel vodou (případně chemiií), což by mohlo vypláchnout nějaké spóry, které byly předtím nezasažené a zopakoval to.

O vikendu se na to vrhnu.. UVC muzu nechat svitit treba celej den, obcas s tim pohnu kvuli maximalni eliminaci stinnych mist, pak to vemu chemii co doporucoval uroboros a nasledne vypalim vysokou teplotou a budem doufat, ze to bude dostatecne..

A taky ted zavalim Jabulu trusem a budu doufat, ze se to nenajde i u ostatnich zvirat..to by mi asi siblo...