
Odborník na pitvy plazů
Zdravím,
Chtěla bych se zeptat, zda nemáte kontakt na někoho (ideálně v Praze), kdo se specializuje na pitvy plazů.
Před pár měsíci jsme si pořídili pár furcifer verrucosus, ale zvířata od začátku neprosperují, jak by měla, přičemž samička se bohužel, jak se zdá, chystá chcípnout (už nějakou dobu vůbec nepřijímá potravu a hubne, přestala i pít, několik týdnů zavírala oči, které v posledních dnech už vůbec neotvírá a leze jen poslepu..). Jelikož se situace jen zkoršuje, rozhodli jsme se ještě živou samičku dát na pitvu, při které bude usmrcena, v naději, že odhalíme příčinu a v případě nějaké nákazy bychom se mohli pokusit předejít podobným problémům alespoň u samce (pocházejí ze společného chovu).
Proto bychom byli vděční za kontakt na nějakého odborníka, který je schopen otestovat co nejširší spektrum možných příčin…
Kdyz uz je tu nakousnuta ta moznost desinfekce terarii UVC zarenim... je to realny? mam UVC zarivku doma, tak to muzem nekam zavrit a nechat to svitit treba celej den..
Urcite,horske slnko sa pouziva na dezinfekciu. No dezinfikuje len tam,kde "dosvieti",dopadne ziarenie. Nesmu tam samozrejme ostat ani kvety(Ani v miestnosti).
No na hubenie..spolahlivy zdroj.
No tak to by byla dobrá zpráva...
Pokud se nepletu, novější horská slunce jsou jen infra lampy, kde žádné UVC není.
fakta-uvc-zareni
10 - tady je výpočet výkonu lampy pro 90% sterilizaci místnosti. Ale je problém, že nevíte, jak jsou spóry odolné proti UVC záření (možná by věděla JaBula?) + záření se nedostane do spár a podobně, kde spóry být mohou a zůstanou nedotčené.
Jj, my bychom určitě použili přímo UVC zářivku, ne horské slunce. Za ty odkazy každopádně díky!
Právě tu odolnost spor vůči UVC se tu snažíme zjistit, no, na to se vlastně ptáme... :)
Edit: Jak na to tak koukám, tak principielně by UVC na cysty kryptosporidií zabírat měly: 002784.pdf
Jen je asi potřeba zjistit, jakou intenzitu záření má ta naše zářivka..
Kdyby na to nebyli citlivé, tak jsem to sem nepsal. Ačkoli tedy netuším, proč tu odemne už nic není. UVC germicidní zářivka funguje i na tom principu, že vytváří ozón, nicméně je to jen takové malé plus, stejně je potřeba použít i chemii. Vždy někde vznikne nějaký stín, i když s lampou budeš pohybovat.
Stačí ti na to infrazářič zavřít dovnitř (ideálně napojení přes termostat, ale jde to i bez něj) a jestli nechceš plýtvat energií, tak ještě pár dek
. Při nejhorším to jde i pár žárovkama - dle velikosti terárka. Mimo to, nemusíš odstraňovat z tera v tomhle případě nic. Prohřát zabalené terárium na 80°C není vůbec problém, 70°C na pár hodin by mělo bohatě stačit, ale v tomhle případě rozhodně víc neuškodí.
, je to taková třešnička, navíc silně degraduje materiály.
Osobně bych tera zevnitř zahřál na 80-90°C na 24hod a je vystaráno.
UVC je pro fajnšmekry
No jo, teď na to koukám, že 3/4 diskuze je pryč... To nechápu...
Každopádně moc díky, viděla bych to tak, že pro jistotu uděláme uplně všechno
Snad někde splašíme ten infrazářič.
Omlouvám se za potíže způsobené technickou závadou.. Už by měly být vidět všechny příspěvky. (halapremek)
Já neříkám, že nejsou citlivé na UVC, ale že je otázkou jak moc - tedy jak dlouho osvěcovat terárium, aby to bylo dostatečné. Ale v kombinaci s chemií či vysokou teplotou by to mělo fungovat.
Osobně bych to nejdříve osvítil UVC či zahřál na vysokou teplotu, poté otřel vodou (případně chemiií), což by mohlo vypláchnout nějaké spóry, které byly předtím nezasažené a zopakoval to.
O vikendu se na to vrhnu.. UVC muzu nechat svitit treba celej den, obcas s tim pohnu kvuli maximalni eliminaci stinnych mist, pak to vemu chemii co doporucoval uroboros a nasledne vypalim vysokou teplotou a budem doufat, ze to bude dostatecne..
A taky ted zavalim Jabulu trusem a budu doufat, ze se to nenajde i u ostatnich zvirat..to by mi asi siblo...