Vyšetření trusu na kokcídie - kde a jak
Rád bych nechal pro klid v duši vyšetřit trus od jedné vousatky na kokcídie. Jak je tohle vyšetření náročné, měla by to v pohodě zvládnout "libovolná" lepší veterina, nebo to chce někoho dostatečně zkušeného? Nemám představu - budu vděčen za relevantní rady.
Vím že tuším ExoMed zasílali sady na odběr a v ceně pak bylo vyšetření a zaslání výsledků, ale netuším jaká s nimi je zkušenost - a pokud je to standardní rozbor který by měl umět každý MVDr s potřebnou výbavou, zanesl bych to možná raději osobně tady někde u nás...
Já vždy nechala dělat rozbor u běžného veterináře. Standartní sběr bobků a u vet jsem si poručila na co všechno chci rozbor. Pochopitelně to potom nestálo 70,- Kč, ale třeba 260,-Kč.
Vetsina veterinaru vzorky stejne odesila do externich laborek, ackoli treba zrovna v ExoMedu maji specialistu parazitologa, takze si vzorky na parazity delaji sami. Kokcidie ale patri pri diagnostice k tem jednoduzsim, takze verim, ze pokud veterinar uz nejake koprologicke vysetreni delal a s kokcidiemi typu isospora (o ktere Vam pravdepodobne jde predevsim) se setkal, tak by je poznat mel.
Diky, zkusim to tedy odnest mistim felcarum. Stejne predpokladam ze bude vysledek negativni, ale pro klid v dusi...
No, pri frekvenci, s jakou se kokcidie v chovech pogon vyskytuji, bych na to uplne nesazela. Totez plati i o roupech.
O roupech celkem nepochybuju, ty uz jsem u kteresi kdysi nasli, ale bylo mi receno ze radej neresit - pokud jich neni moc tak udajne nevadi a je to lepsi nechat tak nez zvire nejak trapit antivirotikami, nevim co je na tom pravdy.
Jinak teda resim spis problem jak odebrat vhodny vzorek, neb kdyz prijdu z prace tak spis uz najdu jen nejaky napul uschly piskem obaleny kakanec, to je myslim na nic...? Chtelo by to cerstvy, ale to abych sedel u terarka a cekal nez se agama vytentononc...
Roup je oblý červ, ne virus, takže se zvířata případně odčerví a netřeba léčit antivirotiky Jinak ano, hodně plazů má roupy a pokud jich není moc, tak s nimi nemají problém.
Ale je fakt, že sebrat čerstvý hovňous, když člověk nemůže sedět většinu času u ubikace je celkem problém. Někdy ale pomůže zvířata dobře nakrmit a pak je dát z terárka třeba do prázdné plastové krabice, ona se tam obvykle vykálí. Funguje to hlavně u zvířat, co nejsou běžně zvyklá na nějaké tahání a přendávání.
Jezis....blbnu, ja vedel ze jsem napsal hovadinu hned jak jsem odesel od PC, ale multitaskoval jsem v praci nad 3 dalsimi vecmi. :)
TAk potom prosim dejte vedet, jak jste pri vysetreni dopadli. Diky.
Dam urcite vedet, zrovna jsem se vratil z veteriny - odnesl jsem jim cerstvy kakanec. Snad to bude stacit, byl dost maly. Mazane jsem dal k terarku mobil s IP Webcam aplikaci a mohl jsem sledovat na dalku kdy se vykadi, tak se mi to povedlo sebrat. Vecer by meli byt snad vysledky.
Tak info s vysledky:
Roupi - pozitivni vysledek (to jsem cekal)
Kokcidie (isospory) - taky pozitivni vysledek (to jsem necekal)
Lecba bude sulfoamidy (Sulfadimidin?) v davce 20mg pro 400g zvire/den, celkem 6 dni. Domluveno ze pro jistotu se preleci i ostatni. Udajne muze byt nektere ze zvirat dlouhodobe nositel aniz by melo problemy (potazmo - klidne to ted muzou mit vsechny), a problemy pak ma az nektere oslabene - coz je nas pripad, jde o toho naseho stareho samce. Spolecne s lecbou predokladam bude potreba i vyhodit substrat a vubec vse z terarka ven/dusledne uklidit atd.
Roupy neresime, udajne neni potreba. Jeste nalezena nehezka infekce v tlame, mohl by prej pomoct taky ten sulfadimidin, plus doporuceno pridavat vitamin C.
- co se tyce vyvarovani se necemu takovemu v budoucnu, predpokladam ze jedine u kazdeho noveho zvirete jeste v karantene nechat udelat rozbor kakance.
Měl jsem u 2 samic agam (P. vitticeps) pozitivní nález kokcídií Isospora amphibulori. Léčil jsem to roztokem Baycox a terárium jsem vystříkal přípravkem Kovi-X od Lucky Reptile http://www.akva-exo.cz/detail/teraristika/dezinfek ce/cistice/6203/[/url]. Už jsme nezaznamenal žádný problém a výsledky dalších rozborů byly negativní. Jinak nákazu jsem zjistil u zvířat náhodně po 4 letech chovu a už 2 roky jsou čisté. Baycox tedy mohu doporučit (našel bych zřejmě někde i dávkování, které jsem měl tehdy doporučené od veterináře z Exomedu z Německa), samozřejmě se musí přeléčit na dvakrát - tedy 2 dávky v odstupu od sebe. Substrát a tak bych vyházel a co půjde tak opláchl/otřel. Ten Kovi-X asi funguje, ale děsně smrdí a skoro se nedá vyvětrat, když se ho dá hodně.
Lucifere, urcite napis "Ctvercovy1", kokcidie u agam resi na celkem vysoky urovni, napsala o tom i nejaky clanky a se Slobodou z Exomedu zkousela nejakej jednorazovej preparat,kterej by mel byt mnohem setrnejsi nez ruzny Baycoxy apod. plus ma dost vychytany moznosti dezinfekce terarka,nasledny hygieny,karanteny obecne apod...
Napsal jsem, ale ukaze se tady jen jednou za cas. Hlavne bych rad vedel jestli ta naordinovana lecba/davkovani je v poradku.
Zavolej rovnou MVDR Slobodovi z Exomedu ,www.exomed.cz mám pocit že posílaj léky i poštou
Já jsem řešila rozbory s Janou Bulantovou a terapii právě s Exomedem. Co jsem pátrala po zkušenostech ostatních, tak klasická léčba bycoxem, kdy se podává léčivo několikrát s odstupem x dnů byla někdy problematická. Docházelo k oslabení organismu, poškození ledvin a pár agam mých známých po té léčbě dokonce uhynulo (většinou se nejednalo o dospělce). Exomed právě nabízí jednorázovou léčbu, která je šetrná a opravdu zabírá. Mám odzkoušeno na vlastních zvířatech a spoustu referencí od jiných chovatelů. Po konzultaci jsou ochotni léčivo poslat poštou, takže bych asi volila tuto cestu. Je ale nutné během léčby dodržet striktní hygienu a dobře asanovat prostředí a všechny pomůcky. Během léčby je taky nutné po každém vyprázdnění desinfikovat nejen karanténu, ale taky tělo agamy. Je to trochu drbačka, ale při chovu několika agam se to dá zvládnout v pohodě. Horší jsou velkochovy.. Tam to chovatelé neřeší a radši tvrdí, že isospora je v podstatě komenzál Na mém webu mám rozpracovaný článek na to téma. Není to ještě komplet, ale zrovna ty isospory jsou kromě doplnění fotek v podstatě hotové - http://www.zelvyctvercova.com/cs/43-veterinarni-pr oblemy/90-nejcastejsi-parazitozy-u-agam-vousatych. html
Jinak ještě doplním jednu čerstvou zkušenost.. Co jsem kupovala agamy, tak měly isospory vždy bez vyjímky. S tím jsem se nějak smířila a vím, že každou novou agamu musím dát do karantény a po vyšetření trusu přeléčit. Teď jsem si z Hammu přivezla agamu od hodně známého německého chovatele za několik set euro a čekala jsem opět stejnou diagnózu - isospory, roupy. Málem mě trefil šlak, když mi Jana Bulantová napsala, že má pravděpodobně i kryptosporidie. Nechala jsem udělat ještě opakovaný rozbor trusu a podezření se potvrdilo. V závěru protokolu bylo doslova napsáno - Doporučujeme utracení zvířete. Agama nejevila žádné známky nějakého oslabení kromě toho, že by na svůj věk mohla být o něco větší. Naštěstí se mi ji podařilo reklamovat, ale nechci ani domyslet co by se stalo, kdybych to zvíře nedala do karantény a nedodržela striktní hygienu..
Diky, zkusim zavolat do exomedu uvidim co mi na to reknou. Jinak - co se tyce roupu, resit - neresit? Rozbor byl pozitivni u nich i u tech kokcidii za jedno +.
Já u hodně citlivých druhů řešim kokcidie Borgalem (pokud to je akutní) nebo ESB, jsou mnohem šetrnější nez zmíněný Baycox, po kterém citlivější zvířata fakt mohou exnout.
Je nejaky nazor na tu lecbu co nam byla naordinovana, je to v poradku?
- jde o to ze tohle mam hned ted, cokoliv jineho bych musel vyrizovat relativne na dlouhe lokte...
Jestli chceš slyšet můj názor, tak já bych to nedala. Podle mě naprosto zbytečně přemrštěná dávka, když existují šetrnější způsoby. Co se týká roupů, tak jsem dlouho váhala jestli do toho jít.. Nakonec jsem přeléčila i ty, když už jsem měla "postavené" karantény. Je to 2 měsíce zpátky a na výsledek teprve čekám, takže já osobně zatím žádné závěry nejsem schopná říct. Každopádně jestli řešit, tak určitě ne hned dohromady s antikokcidikem, i když to možná běžný veterinář (neodborník na plazy) doporučí.
Tak ještě upřesním co jsem měl původně jen telefonicky:
Nález: Oxyuris sp.
Nález: Isospora ampibiluri
předepsaná léčba: Sulfaclozinum natricum Monohydricum 1.0 (ESB3 Bio 300mg/g)
- dávka pro 400g zvíře 20 mg 1x denně po dobu 6 dní.
Doteď jsem uklízel terárko, je to v mezích možností dočista do čista, next level by už byl jen rozřezat a spálit. Má z toho teda kluk takový holobyt - žádný substrát, jen čisté lino a kámen na výhřev. Co bylo v terárku asi pak vypeču v troubě. Víte někdo jaká teplota stačí na likvidaci těch potvor?
Mělo by stačit 70 stupňů. Já jsem teda léčbu v terárku neriskovala a šli do beden. Jestli se jedná o terárko s pozadím, tak bych na desinfekci pořídila UVC zářič.
Já jen doplním, že UVC záření si poradí pouze s nezastíněnými oblastmi, což je u členitého pozadí docela problém (= nedostane se všude), takže to bych nebral jako ideální řešení pro terária s pozadím.
Pokud staci 70°C, tak by melo myslim stacit vzit to fenem na plny vykon. (idealne horkovzdusnou pistoli s regulaci teploty, ale nemam)
Nestačí, leda bys fénoval 1/2 hodiny na jedeno místo , mne se osvědčilo terko zaizolovat (polyš, deky, pořádně utěsnit) a pustit v něm pár set watové topení, s termostatem na 80°C (pokud tam máš polyš, tak víc raději ne) klidně na 12-24hod, trvá docela dlouho, než se komplet prohřeje. Pokud máš čas na větrání, tak ho před tím vystříkat chloraminem a virkonem. Nedělám si iluze, že i po tomhle zákroku, zůstane dokonale čistý, ale víc už udělat nelze.
Moc nerozumím.. Přece není problém to světlo posunout a postupně vysvítit celé terárko, když už je to hodně členité a je tam hodně zatíněných míst. Podle mě hodně praktická věc na desinfekci terárií, ale to už si musí každý rozmyslet sám, co bude vyhovovat.
treba ja mam pozadi s povrchem z akrylatove hrube omitky - v tom urcite zustanou mista ktere pri sebelepsi vuli neosvitim
Tak zvolit tu vysokou teplotu.. Ony ty kokcidie zase nejsou nesmrtelné. To mi přijde větší problém zbavit se v členitém prostředí vajíček roupů.
Jo, tohle ESB používám taky, je dobré a šetrné. Akorát ho dávám v napájecí vodě v množství určeném pro kuřata, protože to vesměs používám u plazů s malou hmotností a nekontaktní povahou, kdy neznám přesně jejich hmotnost. Dávku, která tak vychází na plazíka s určitou hmotností bych musela vypočítat. Co se týče desinfekce vybavení, tak funguje naložit ho přez noc do octa -kokcidie jednak nerady kyselé, navíc ten ocet uvolní různé usazeniny- omýt a pak ještě za mokra vypéct v troubě. Já troubu normálně nastavim na 250°C a nechám to tam až "do horka" a vyschnutí. Nějakou exaktní vědu z toho nedělám a funguje to taky
Každý si s tím poradí jinak a vysoká teplota je určitě větší záruka než samotná chemie. S tou horkovzduškou bych byla opatrná akorát u takových těch polystyrenových pozadí.. Jinak ještě dodám, že na kokcidie nejsou účinné desinfekce na bázi chloru jako je třeba savo.
Jak je to s vykaly v prubehu lecby - je automaticky vse v nich uz "mrtve", nebo se tim muzou zpetne nakazit? Jde o to ze i kdyz ma uklizeno, tak udela kakanec a klidne pres nej preleze... Snazim se to hned uklizet a zvire taky v mezich moznosi umyt, ale jsem samozrejme v praci - zkontroluju az k veceru.
Pořídili jsme si 2 agamky, v 5ti měsících jedna přestala žrát a je taková "pomalá", parazitologie ukázala na roupy a kokcidie. Veterinář oběma agamkám dal Panacur na roupy, po 10ti dnech mají jít na druhou dávku a pak prý budem řešit kokcidie. Ovšem terárium máme s polystyrenovou stěnou, tak bych se chtěla zeptat na možnosti dezinfekce (spíš nějaký přípravek, nechce se mi pořizovat UVC zářič).
Jenom bych si ještě postěžovala, že mě docela překvapuje, že když jsem hledala informace o chovu agam předtím, než jsme si je pořídili, nikde jsem o tom neviděla zmínku (nakoukla jsem do literatury, prošla mnoho webů a blogů chovatelů). Pokud je stav opravdu takový, že chovatelé běžně mají nakažené agamy, mělo by se na to upozorňovat více viditelně. Já jsem chovala do teď jen hady a musím se přiznat, že mi tato nepříjemnost docela zkazila radost z agam, pač u veterináře jsme nechali už přes 5 tisíc (jedna agama dostala zánět do kloubu, je možné že to nějak souvisí s oslabením způsobeným parazity). Navíc je to umocněné tím, že nám chovatel dal 2 kluky místo 2 holek, ale to už je jiný příběh
Ale kdo by na to podle tebe měl upozorňovat, když i většina chovatelů tenhle problém pořád ignoruje?
Na druhou stranu bych řekla, že se informovaost v tomhle ohledu v poslední době dost zlepšila, halvně díky MVDr. Slobodovi z Exomedu a třeba i díky Míše - Čtvercový..
Chci se zaptat Vás zkušenějších chovatelů vousatek; jak moc ohrožují tyto kokcídie (u vousatek běžně zjišťované) jiné druhy plazů? Máte někdo zkušenost s přenosem těchto parazitů z vousatek třeba na hady, nebo i jiné druhy ještěrů? Nebo je to obdobné jako u calyptrátů, kde se má údajně jednat o kokcidie pro calyptráty specifické. Předem díky za každou odpověď, popř. názor.
Sice nejsem "zkušenější chovtel vousatek", ale i tak ti můžu říct, že kokcidie jsou opravdu specifický pro svý hostitele, čili kokcidie, co mají vousatky, by ti neměly nakazil hady ani jiný ještěry..
Taky by mě zajímal nějaký ten čistič, ideálně dezinfekční sprej a pak větrání,jelikož jsme téměř ve stejné situaci. Terárium jsme čirou náhodou zrovna normálně vyčistili chlorem, tak bych ho rád ještě něčím vystříkal.