Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Furcifer pardalis - teplota, barva

Zdravím.

Máme od včera pardálíka. Je mu něco přes měsíc, pije sám z rošených květin, dneska měl i dva moučňáky. Jen mi dělá starost teplota v teráriu. Vím, že by se měla pohybovat od 20°C v nejnižším patře po skoro 40°C v nejvyšším. Má v teráriu vcelku dost květin pro přirozenou vlhkost, takže ve spodním patře je cca 18°C a v nejvyšším něco přes 30°C. Vlhkost je okolo 60-70%. Chamík je ale velmi zpomalený a do vyššího patra vůbec neleze. Hoodně pije, ale jinak zůstává na jednom místě viz fotka. Barva je tmavá, až teď, když jsem ho šel fotit, tak zesvětlal mrcha. :D Přikládám fotografie tera. Výbojka je 70w. Svítíme od devíti do devíti. Jen bych chtěl podchytit problém hned v začátku, kdyby náhodou. Jinak se zdá vcelku v pohodě. Jestli to nemůže být třeba stresem z nového prostředí, nebo z převozu a podobně.

s41lty635 - jeho nejstálejší pozice
4sy9bryxv - barva
b86gzxkf7
qi6c74fxf - po vybarvení
6kxe49177 - výbojka
65m4b8f9v - tero
svl947yhf

S pozdravem Zbyněk.
[mod]Změna předmětu, původně: Furcifer Pardalis - teplota, barva (cejna)[/mod]

ja si myslim ze ten problem je hlavne ve velikosti terarka.. je to mlade tak cca 2-3mesice stare-- teplota na vyhrevu je vysoka... staci cca 32-34.. vlhkost neres..
ja bych ho teda prendal do jineho.. mensiho terarka a tam ho nechal dorust.. vybojka je sunlux? chtelo by to premerit bezpecnou vydalenost(min. 35cm) .. jestli ze ho mate od vcera tak je normalni ze nebude hned zrat.. moucne cervy nedavat..
pokud jine terarko neni tak mu dat nejakou krabicku s cvrckama mezi vetve.. ale nevim nevim..

jak prosimte chces udelat teplotu u dna 18 stupnu.. kdyz budes mit v pokoji kde je terarko treba 23?????

V pokoji je 18-20°C, a kytky to trošičku ochlazují. Bohužel menší terárko není... :/ Proč nekrmit moučňáky? Byli nám doporučeny na burze od několika lidí nezávisle na sobě. Také nám řekli, že se máme vykašlat na nějaké vitamíny a dávat ovoce a zeleninu především tomu, čím ho krmíme. A sypat vápníkem. Jinak výbojka je solar raptor. pokud to dám na 35 cm, tak si myslím, že to nemůže to terárko vyhřát.

tak si kup nejakou plastovou bednu a tam ho svihni.. predejdes problemum z prijmem potravy... a hlavne... 70w vybojka solar raptor ma doporucenou bezpecnou vzdalenost 50 cm... takze budes muset v pokoji pritopit...
ja mam raptorku 48 cm nad vyhrevnou vetví ..ale uz ji tam mam skoro rok a pul.. chamik bude dostavat strane moc uvb.. a chameleon dle chytrych stranek [/url]whatreptilesneed.htm[/url] tolik nepotrebuje..
dle mereni na euzelva mereni-zdroju-uv-vybojky nova raptorka 70w dava zatrecene vic nez je potreba..
krmenim cvrcku nic nezkazis... ale nevim jak do nich a hlavne cím chces naprat takovou skalu vitaminu ktere jsou napriklad v reptivitu..
predpokladam ze je to tvuj prvni chameleon .. takze do takovyhle experimentu bych se poustel az pote co ziskas zkusenosti,do te doby bych radeji davkoval 1x tydne vitaminy a u prcka klidne 5x vapnik,prendal ho do mensiho,provizorniho boxu a pockal az drobet povyroste a az pote ho prendal do tohoto terarka..

edit: jeste ktomu vyhrívání.. udelej si teplotu na vyhrevu... nejakej teplotni gradient se ti tam udela... netreba spekulovat nad tim kolik je v pulce terarka..

Tak jsme volali tomu, od koho ho máme a říkal, že byl v pohodě rozkrmený, takže mě překvapuje, že nechce žrát, když včera žral bez problému. Dneska se mu nechtělo ani za nic. Výbojku jsem mu zvedl tak, aby to bylo cca 40 čísel od větví, ale on vždy vyšplhá na tu horní síťovinu a visí pod tím. Takže mu tam dám klasiku květináč se žárovkou, aby se mohl hřát a ta výbojka mu neublížila. Objednali jsme reptivit, tak se snad zmátoří. Jinak barvičky mu naskočili a vypadá spokojeně. Akorát, že si hraje na netopýra a nežere.

Má zářivku nad dvířky po celé délce. Raptora pověsím co nejvýše. Ale na 50 se asi nedostanu. Zítra mu tam rovnou dám 40 wattovou žárovku nad tu síťovinu, aby měl i dost tepla, protože takhle nemá už teď na výhřevu ani 30°C, proto se stále houpá na síťovině. V noci je teplota okolo 20°C plus mínus dva. TO by mělo být ok, ne? Jinak prodejce byl Dalibor Večeřa. Veselský školník z sošky, kde jsem studoval, takže se dobře známe. Má dlouholeté teraristické zkušenosti. Je mi jasné, že asi nebude chamík hned žrát, jenom jsem nervák, protože chci, aby se měl co nejlépe, a sere mě, že nechce žrát. Díky moc za rady. ;)

Prosimte, to ze zvire po prevozu par dni nezere,je naprosto normalni,klid;) Pokud mu zaridite vhodny podminky a nebudete ho stresovat, zacne za par dni jist.
Fotky na mobilu nevidim,ale doufam,ze mesic mu teda neni,takhle malej pardal by se zrovna prodavat nemel.. Prave i kvuli tomu,aby v pohode vydejchal tuhle poprevozovou hladovku.

Jeste upresnim co se tyce toho krmeni cvrcku - urcite je mozny krmit je tak,aby chameleonovi dodali vsechno potrebny i bez Reptivitu aspol.,ale je to o neco slozitejsi nez jim jen davat ovoce a zeleninu;)
Dej si do googlu GUTLOAD a trochu si pocti;)

Najdes i minimalne jeden ceskej clanek,zrovna dost dobrej;)

Terko je pekny,vyrobce se pohybuje i tady,a asi tusim,kde inspiraci vzal:) Jen opravdu opatrne s tou vdalenosti vybojky,jak uz se psalo. Padalove nemaji potrebu UVB tak silnou a "vseho moc skodi" u nich v tomhle pripade fakt plati,u mladete dvojnasob. Pokud by pod vybojkou pak byla "zima",muzes jeste pridat bodovku na dohrati..

Jinak jeste k vybaveni - ty vetyvky jsou na toho mrnouse zbytecne silny,radsi bych je vymenila (popr dopnila) za nejaky slabsi,aby se mu lip obejmuly..

Výrobce jsem potkal tady, když jsem sbíral podrobnější informace o chovu. :) Dobrá, ještě mohu převrtat díry ve zdi a dát jí na těch 50 cm, ale to už si s ní budu svítit spíše v pokoji. :D Asi by bylo snazší koupit nějakou slabší, jenže to znamená i další předřadník. Achjo. :/ Jak silnou výbojku myslíš, že bych tam měl dát, aby vyhovovala bezpečná vzdálenost/výhřev?

Na větve se zítra podívám, jestli se mi udělá líp. Zrovna teď umírám v posteli.

Ano tohle terárko jsem opravdu vyráběl já. Sice myslím, že mělo být určené pro jemeňáka, ale to už si možná pletu. Doufám, že slouží v pořádku...
A také jsem se opravdu inspiroval s pozadím z kůry tady, konkrétně u terárií z odkazů od lillka a milde (myslím, že to byla přímo jejich terária). Vytvořil jsem takové terárium pro svého jemeňáka a cze.Oi po mne chtěl obdobné. Doufám, že to nevadí a nebudete mne popotahovat za autorská práva na pozadí. :-)
Jinou watáž výbojky bych asi nevolil. Maximálně bych dodal výhřevnou bodovou žárovku těsně nad pletivo někam do rohu. Při dovezení terária k Vám mi přišlo, že je v místnosti dostatečné teplo a to to bylo někdy v lednu. Opravdu mi nedošlo, že by mohl mít v teráriu zimu. V obdobném teráriu chovám jemeňáka a ten prospívá a roste. Jenže já bydlím v Praze v činžáku, kde je teplo skoro pořád. Za tuto chybu se omlouvám.
O chovu pardála si raději nechte poradit zkušenějšími chovateli. Jak jsem řekl, mám pouze jemeňáka.

PS: Za případné připomínky na terárium budu rád. Přeci jen si za svou prací chci stát...

A proto jsem ti ani nepsal. :) Jo, původně bylo pro jemeňáka, ale byl to vánoční dárek, no a přítelka mi oznámila, že chce pardála a ne jemeňáka. Nepřišlo mi, že by v tom byl problém, tak jsem to neřešil. Už jsem mu tam přidal žárovku na výhřev. :) V pokoje je teplo, ale teď, když přestáváme topit, tam jde teplota pod 20°C v noci.

Ten náš moula si udělal popáleninu na břiše, jak visel pod tou žárovkou... :/ Je to tmavá skvrnka cenťák krát půl cenťáku, takže to odhaduji na spáleninu. Je to fakt ňouma. Přitom teplo tam má dost. Už aspoň nevisí, ale drží se ve větvíc. Ale stále nežere a dneska pil jen od přítelky z pipety a to jenom trochu.

Ty spaleniny je potreba ohlidat,no,i takhle pres pletivo se dokazou pekne spalit...

Jinak na pipety kaslete a klidte se od nej,fakt..;) Ted fakt potrebuje klid,doted byl pravdepdobne v nejaky mensi odchovme s x dalsima chameleonama,a najednou je v takovymhle "palaci". Dejte si pivko a jemu klid;)

Počkej, nějak mi ušlo, co má bejt žárovka v květináči... Nějakej výhřev, kterej mu chceš dát dovnitř?

Já teda obecně nejsem zastánce žádnejch květináčovejch řešení v terárkách. Kromě toho, že se mi to nelíbí a žárovky se v tom přehřejvaj, tak:
- UVB v tom nemá co dělat, protože ho to zbytečně odstiňuje
- výhřev zase podle mě moc nemá co dělat v terárku kvůli spálení.. Navíc květináč bude taky dost horkej, pak..

Ok, ok. :D Jo, myslel jsem, aby nelezl na tu síťovinu, tak mu snížím o kus větvičky a nad ně zavěsím žárovku v květináči. Aby měl výhřevné místo níže a nemusel jsem vrtat do zdi kvůli zvýšení té výbojky. Ale tak mohu zavěsit tu žárovku přímo nad síťovinu, aby tam neměl ten květináč... :-$ KURVA! Teď za mnou přišel táta, že je nějakej divnej a apatickej a studenej. Jako kdybych jim neříkal, že ho mají nechat v klidu... BOŽE! Nic nežere, pomalu ani nepije a ještě ho prudí... Snad začne drobek něco jíst. Má tam v mističce dva cvrčky už druhý den, pod výhřevem, aby na ně viděl a jen jako oukropeček dřepí na větvi nad nima, černej jako bota a nic nedělá...

No nevim, no, ty výhřevky v terárku.. oni jsou ty chameleoni celkem vynalézavý, co se šplhání po žárovkách apod. týče.. On se ti nějak třeba po tý kůře vydrápe na strop, a ze stopu hurá na květináč.. Radši bych výbojku prostě trochu zvedla a výhřevku přidala nad terárko.. Jak myslíš..

Táta je ale hustej.. Ono když chameleona půlka rodiny osahává, jakou má teplotu, druhá půlka se ho snaží napájet pipetou (u pardálů podle mě nesmysl, pití z listů je mnohem bezpečnější a přirozenější, pipetou ho přelijete, ani nevíte jak, a pardál má po ledvinách), a všichni dohromady neustále tančej u terárka a čekaj, kdy se chamák nají, tak není divu, že ten je z toho vyplesklej.

Btw. jaký cvrčky mu dáváš? (jak velký a jakej druh?).

Rodina má zákaz a táta se šel jen podívat. Jinak tu kolem a kolem nikdo celý den není. Dám to vyhřívání nad něj, jak říkáš, ale vrtat mu tam teď určitě nebudu.

Co se cvrčků týče, tak druh ti opravdu neřeknu. Vypadá to jako normální obyčejný cvrček. A velikost mu dávám cca 0,5 až 1 centimetr. Možná trochu větší. Menší určitě ne. Má je v plastové krabičce ve větvoví. Je to klasický kelímek od zakysané smetany. široký, ne moc hluboký. aby k tomu mohl.

Teď jsem mu je vyměnil, protože ty předvčerejší byli tuhý jak veka. :D Vypadá nasraně, že jsem mu tam sahal, ale aspoň jeví známky života. Houpe se na dvou nohách sem a tam. Asi mě chce zastrašit. :) Ode dneška už mu tam nehrabu já ani nikdo jiný. Kdybych tam petlici měl dát. Teda kromě rosení a výměny mrtvol cvrčků. Za jak dlouho to mám začít řešit, že nežere?

BTW: Žárovku jsem prohodil za 40 watovku. Bohužel bodovky tu nemáme. Až seženu, vyměním.

No, tak to se nedivim, že ty tuhý nežral.. ;)

To houpáni je typický zastrašování, no:) A to, že se jinak moc nehejbe, je u chameleonů normálka;)

No, a kdy máš začít řešit, že nežere.. ono uplně nevim, jak bys to chtěl řešit. Podmínky má podle mě více-méně správný, klídek snad bude mít taky, a ono o moc víc udělat nejde.. Veterinář v tomhle případě asi mic nezmůže - buď vůbec nic nepozná nebo se třeba z trusu prokážou paraziti (vidiš, to můžeš poslat na rozbor tak jako tak, až bude bobek), ale léčit takhle malýho piňďoura, to by nemělo asi ani cenu.

Popř. můžeš napsat původnímu chovateli, čim ho krmil, abys věděl, na co byl zvyklej.

Já bych to neviděla tragicky, on začne;)

-To bylo další co mě zarazilo. Nemá tuhý bobky, ale bylo to mazlavé. A smrdělo to jako bolavá noha.

Ten krmil cvrčkama, to víme. :) Prý normálně vystřeloval jazyk na cvrčky, co mu lezly v teráriu.

Tady je pár fotek. :)
4hfpm2kb5 trucuje v koutě
l6h5hzgwh jak vidíš, dostanu se výš už jen o nějakých 15 čísel. Možná víc, takhle to nepoznám a nechci mu tam lézt... Je tam hold nízký strop, no...

Já ti to řikala;) A že žere s pinzety, to docela čumim, to moc prcků nedělá... Jestli nechce z krmítka, tak mu ty cvrčky dejte do nějaký nižší krabičky (my třeba používáme ty, co se v nich ve zveráku prodávají cvrčci), aby mohli pomalu vylejzat, třeba ho to zaujme víc.

Jinak bobkem na rozbor určitě nic nezkazíte

Tak pokud se mu nerozběhli po terárku a nemůžeme je najít, tak je snědl i z mističky. :) Ještě potom dovrtám do stropu tu díru na výbojku. :) To je nejvíce, co pro něj můžeme udělat. V létě budeme krmit převážně smykem, tak uvidímě, jak mu budou chutnat saranče z louky. :) Moc ti děkuji za pomoc. Jsi hodná a pomohla jsi nám. :) Určitě pošlu fotky až povyroste. ;)

Jinak teda 35 cm mi na 70W Raptorku přijde pořád málo. Ke všemu od větví - ta vzdálenost má být od zvířete, který samo taky něco měří.. A naopak 60W žárovka (je to bodovka? Pokud ne, tak vyměnit za bodovku) je moc. Myslim, že k výbojce by stačila 25W bodovka, max 40W.. Důkaz máš i v tý spálenině..