T. horsfieldii - v létě jako potrava pouze seno
Dobrý den,
je ideální Testudo horsfieldii krmit v létě (červenec - srpen) pouze suchou stravou - senem, samozřejmě za stálého přístupu k vodě? Na jaře a na podzim pak běžným rostlinným krmením. Letos to zkouším 1. rok.
Děkuji.
Je to možný, dokonce asi nejbližší přirozený stravě, ale já bych to tak nedělal.
Proč? Pampelišek je všude mraky. A nejen těch. Nutričně to bude o něčem jiném.
Honzo,jde asi o to,že přes prázdniny bude na lokalitách stepaček sucho a nic neporoste,proto to seno....Otázka je,jestli nebudou seno odmítat,čímž pořádně nepřiberou a budou strádat při zimování....
Ono je to právě dost relativní. Některé z těch míst jsem navštívil. A i přes sucho se tam dá najít výživnější zeleň. Seno je podle mě ještě trochu něco jiného. Krmil bych výživným, když je ta možnost. Navíc zde nenasimuluji ty přírodní podmínky 100%. Je tu trochu jinak. A tyhle želvy tu nežijí. Držel bych se osvědčených postupů, které fungují. Simulace přírodních podmínek je dvojsečná věc.
pořádně nepřiberou a budou strádat při zimování....
taky bych to nedělal - už jen z tohoto důvodu
jinak oni v úmorných vedrech v domovině aestivují...což u nás neprovozují
Děkuji všem za názory, postupně tedy "najedu" na čerstvou stravu.
A u mláďat zimových Ev. Testud včetně T. horsfieldii (do 2 let, starší zvířata pak normální dlouhé a "tvrdé" zimování) byste dávali v zimě pouze seno? 2 měsíce by zimovaly (listopad - prosinec) při cca 15°C a pak až do jara (leden - únor popř. 1/2 března) bych krmil tím senem při nižších teplotách, pak zase normálně čerstvým až do podzimu. Není to kvůli tomu, že by se mi nechtělo jim něco pěstovat doma v květináči, ale kvůli rychlejšímu růstu, který už tak bude rychlejší kvůli zkrácenému zimování.
A ještě prosím 1 dotaz, dávali byste v zimě pouze seno čistě herbivorním terestrickým želvám? Např.: Pyxis spp., Astrochelys radiata, Stigmochelys pardalis, Chersina angulata, Testudo graeca graeca... Takto suchá strava mi příjde přirozená po určité roční období u daného druhu, než stále výživná, čerstvá, energeticky bohatá oproti senu a rychleji stravitelná, než tuhá stébla trav nebude asi zrovna to pravé.
Ještě jednou děkuji.
2 měsíce by zimovaly (listopad - prosinec) při cca 15°C
zimování v 15° je nesmysl tahle teplota NENÍ ani na spaní a ani "k životu"...jen se zbytečně vysílí
A) tam bych předpokládal odvaření želv a skoro bych to považoval za hloupé a nesmyslné, byt na papíře to vypadá dobře.
B) nemám zkušenost, ale předpokládal bych to za adekvátní řešení, které zabrání pyramidám, nepravidelnému růstu, propadání krunýře apod... Ale více řeknou větší borci...
(Velenák právě povídal u batagurů ohledně bohaté stravy a vysoké teplotě po celý rok o křivici a propadlém krunýři, ti u čambalníků a předpokládal bych podobné závěry u jiných želv v obdobných situacích)
Mám rachitickou samici T.ho., která má dlouhodobě potíže s ledvinami a má ochrnuté zadní končetiny, tudíž ji nemůžu normálně zimovat. Dávám ji tedy na 2 měsíce do zmíněné teploty na odpočinek a pokaždé to proběhlo bez potíží. Nějak si přece odpočinout musí.
U těch mláďat dám tedy normální zimovací teplotu, ale délka zimování bude pouze 2 měsíce. A pak do jara byste krmili tím senem ?
Dávám ji tedy na 2 měsíce do zmíněné teploty na odpočinek a pokaždé to proběhlo bez potíží
to jí tedy život dost ztrpčujete
při hybernační teplotě (4-6°) jsou fce orgánů omezeny na minimum
při 15 fungují POUZE BLBĚ a želva zpotřebovává pouze své energetické zásoby...
něco jiného je "klid" venku při blbém počasí třá týden, ale 2 měsíce je prostě neunosné
pokaždé to proběhlo bez potíží
to si jen myslíte, ale špatně
Děkuji, udělám to tedy jinak.
jak už psal kolega výš- želvu buď zimujte na tvrdo, nebo nezimujte vůbec. Žádný zimní klid pro ni neexistuje- buď spí, nebo aktivuje. Při 15°C nemůže ani jedno a akorát se zbytečně vyčerpává. Jinak co se týče toho krmení jen senem, tak to u eurasijských Testud nedělejte- ty v období, kdy je sucho a není dostatek zeleného aestivují, takže nežerou vůbec, ale zároveň taky nespotřebovávají moc energie. Pokud ji budete přez léto krmit jen senem, tak ji odděláte - ono to totiž pro ně není přirozené.
Jinak ještě "lehké zimování" používám, ale úplně jinak. A nepoužívám ho ke klidu, ale k tomu, abych nastartoval severoamerické kinosternony k nastartování reprodukce, ale to je úplně něco jiného než uvedený případ.
Děkuji.
jj, ale to je opravdu něco uplně jiného.