Pochlubte se svými nádhernými štíry [mod]Změna předmětu, původně: Pochbte se svými štíry (carlos) (Melda)[/mod] [mod]Na žádost MF toto vlákno zamykám,je už moc dlouhé (Melda)[/mod]
Chybí ti údaj o druhu, že by Androctonus australis
Heterometrus longimanus
Schválně,jestli to uhodnete,co je to za štíra...-pandinus to neni !!
Zkus prosím používat k ukládání obrázků něco jiného než eStránky. Takhle toho moc nevidíme (Opravil a natřel GG) (GG)
a tady jsou moje malé miminka,bohužel už nemám ani jednoho štíra.
Podle těch křížků, co se mi zobrazují to neuhádnu
Taky mi to nějak nechce najet... Jinak když už tady byla řeč o A.australis, tak tady dva cca 6 cm jedinci...
Tak to jsou pašáci, ten ocas to je síla
Jsou nadherni
Moc hezcí štírci. Jsem skoro laik, choval jsem chvili P. imperatory a Centruroides sp. Jak je s dostupností A.australis na trhu a ceny? Jsou tady v ČR odchovy či je to všechno import?
Tak ty jsou parádní
Taky jsem měl takhle hezký. Jeden týden jsem koupil na burze jednoho, a za týden (kuli příbuznosti od jiného chovatele) k němu samičku. Už druhý den jsem měl ohromnou radost jak se k sobě v domečku tulej. Ovšem jen do té doby, než jsem zjistil, že sameček samičku nepáří, ale prach sprostě žere! Tak zas někdy příště, a věnoval ho kamarádovi.
Jj Androctoni to jsou dle mě jedni z nejkrásnějších štírů, ten ocas je opravdu impozantní Já taky nejsem žádný odborník, ale co vím z vlastní zkušenosti, tak já si před zhruba 5 lety kupoval 3 A.australis v 1.sv tenkrát za tuším nějakých 150,- kus, z těch mi zbyli dva, kteří mají aktuálně těch zhruba 6 cm. K nim jsem nedávno pořídil ještě další 3 kusy ve zhruba stejné velikosti o Ondry Helana za nějakých 400,- U těch mých šlo určitě o odchov, u těch Ondrových už bohužel nevím, ale poptám se Jak na tom budou s dostupností, těžko říct, určitě jich tu po republice bude relativně dost ještě z dřívějších dob, jen je málokdo odchovává. Jedním z problémů bude určitě hodně dlouhá doba do dosažení dospělosti stejně jako fakt, který tady nastínil už mafuka, že jde o vyloženě samotářské štíry, tudíž vychytat dobu, kdy budou ochotnější se spářit než se navzájem snažit sežrat asi taky bude docela obtížné... Jinak co se chovu týká, jde, o docela bezproblémového chovance. Jedinou podmínkou asi bude dodržet rozdíly mezi denní a noční teplotou. Jinak jen pro zajmavost přikládám ještě fotky dvou Androctonů, které jsem dostal jako dárek od známých, kteří byli na dovolené v Maroku, bohužel šlo o mrtvé štíry, docela kýčovitě naaranžované jako suvenýr.
Mam jen malinkou poynamku - to bych nebyl ja :( Ocas se jmenuje postabdomen a je zakoncen thelzonem :) Ocas ma treba moje fenka Julca, ale stiri fakt ne :) Soooorryyy. VH
No jo, když ve "staročeštině" jiný výraz pro to vzadu nejní.
Ahoj, do štírů nedělám ale mám dotaz: Jen mě to zajímá ...... co když vás ti štíři bodnou?... jak je silný jed? Dokáže zabít člověka? Asi je to odlišné podle druhu, myslím ty nejčastěji chované. Nebo to jen nehorázně bolí? Dá se bolest k něčemu přirovnat? díky za odpověď (viděl jsem i štíra co má tak slabý jed že nezabije ani myš)
Já sice do štírů taky nedělám, ale je to jako u jiných jedovatých tvorů, některé druhy jsou jedovaté málo, jiné více, některé smrtelně. Konkrétně u štíru jsou toxicky málo významné třeba druhy rodu Pandinus nebo Euscorpius a na opačném pólu je třeba výše zmiňovaný Androctonus. Bodnutí jsem osobně nezažil, ale prý je poměrně bolestivé.
Já mám štíry jen chvilku. Dva páry. Jeden pár Heterometrus spinifer. Patří k jedněm z těch největších a podobou se blíží k rodu Pandinus. Co jsem se dočetl, ne že bych to zkoušel, i když se tomu asi stejně nevyhnu, tak bodnutí se dá bolestí i následky přirovnat k vose, nejhůře sršni. Končí otokem a pokud člověk není přímo nějak alergický, neměl by mít problém. Druhý pár který chovám je mesobuthus martensii. Jejich jed by měl být silnější, ale vzhledem k jeho malému vzrůstu člověku stejně málo nebezpečný. To jen konkrétně. Jinak obecně. Známo je tuším 1231 druhů štírů. Z toho jen desítka je člověku nebezpečná. Třeba přímo výše zmíněný androctonus australis, pokud se teď nepletu a opravdu je výše zmíněný, je opravdu člověku nebezpečný. Dále se ještě mezi nejvíce jedovaté řadí pouštní štír Leiurus quinquestriatus. Tyto dva druhy jsou jedovatostí známí a úmrtí člověka spojené se štíry se z osmdesáti procent týká těchto dvou. Co se týče evrpoských štírů, člověku není nebezpečný tuším žádný... A ještě k těm myším. Myši nejsou vhodnou potravou pro štíry. Doporučuji cvrčky nebo švábi, klidně motýli. U větších druhů maximálně holátka. Třeba můj Heterometrus při lovu telson vůbec nepoužívá. Kořist loví pouze klepety. Naopak menší mesobuthus, který loví menší cvrčky telson - tedy jed používá. Je malý a cvrčci i ti menší mají dost síly, aby se z jeho sevření dostali...
Ahoj, koupil jsem si nevědomky březí samičku a teď má asi 30 malinkých štírků a jsou dost akční, nebojí se ničeho.Často vidím jak si v klepítkách nosí malého svába, nebo to co je právě na jídelníčku. Jinak mohu potvrdit že jsou to opravdu nenároční chovanci.
A co za druh???
No konečně sem se k tomu dostal tak taky přidám. Androctonus australis
Mesobuthus martensii
Kdes fotil ty Androctony? :) VH
No vytáhl jsem je z terárka, no terárka, mám je v plastových boxech, ale to je jedno, na zahradu a fotil je tam. Normálně venku na zemi. Samzřejmě to bylo foceno v létě. Kdybych je fotil doma tak ty fotky nejsou tak nádherný. Přidám další. Na předešlých fotkách je samec, tady jsou další dvě fota samce:
Tady je samice:
Tady je samice požírající cvrčka, foceno v době kdy jsem je měl ještě v akvárku
No a tohle je kapka jedu od samice myslim, no to je fuk.
No ještě že jsou to celkem kliďasi, venku se fotili dobře. Napadlo mě tak nafotit Leiurus quinquestriatus které mam taky a Androctonus amoreuxi, ale ti Leiurusi jsou strašné svině, rychlí a nesmírně agresivní, tak jsem od toho upustil. Zas až tak hazardovat nechci. Až bude někdy hezky a světlo tak je nafotim doma a přidám, ale v tomhle počasí to nemá smysl fotit když je taka tma. Amoreuxiky nafotim v létě venku taky. No jinak mam ještě dva ks Heterometrus spinifer, tak ty nafotim a přidám su to ale prcci ještě. No řekněte, nejsou krásní???!!! Škoda že je tak málo lidí co chová štíry ve velkém, já teprv začínám. S pozdravem MF.
Tak, tady jsou ti dva prcci Heterometrus spinifer. Maj cca 2,5cm.
Skutečně nádherné fotky
JJ, fotky pěkné, ale zvířata ještě krásnější.
jj taky se mě strašně líbí ale bál bych se bodnutí
FildaV: Když víš jak s něma správně zacházet, manipulovat a máš je dobře zajištěný, aby ti neutekli, tak není čeho se bát. Bez dlouhé pinzety ani ránu. Opatrnost především, hlavně nepodceňovat tyhle zvířátka.
prosím poraďte mi,uhynula mi samička štíra při porodu,mají prckové nějakou šanci nebo co pro ně můžu udělat?
australise
Tak tady jsou ty fota samice Leiurus quinquestriatus.
Příště dám fota A. amoreuxi.
Kapka jedu na pinzetě od Androctonus amoreuxi.
Zdravim,ta samicka leiruse je tak vyzrana nebo je naparena?mam jednu takovou prasnicku taky v terarku, vypada stejne, mozne jeste tlustsi, mela by byt naparena, tak by mne zajimalo jestli je to uplne normalni, ze je takhle "rozrazena" Diky
No jestli máš tu samici ze stejného zdroje jako já svých pár, tak napářená být klidně může. Přece jen je to určo import a mi teď u jedné samice L.q. nemálo mladých běhá
Redsnake: Zdarec, no napářená není je to ještě subadult. Takže je vykrmená. Androctoni a Leiurusi jsou celkem žraví, daj se vykrmit tak, že pak vypadaj jak koule k prasknutí, proto by se měli krmit tak 2ma cvrčkama za měsíc jak to dělám já a i tak vypadaj jak vypadaj.
nerosekdas: No import to je, přímo z Egypta. Nevím odkud je máš ty, ale já je mám od Ondry Řeháka a jak už jsem psal je to subadult, takže napářená nebude.
MF: Taky je mám od Ondry všechny, ale s tím subadultem bych v některých případech docela nesouhlasil už z toho důvodu, že od jedné z těch dovezených samic mám mláďata.
Aha, no tak to je celkem pozitivní zpráva. No ale i tak napářené asi nejsou, jsou jen napapané, ale bylo by fajn kdyby byly... No ale v tom případě myslíš že bych mohl dát ty dva Androctony k sobě jestli se budou pářit??
Taky jsem na to koukal docela udiveně Každopádně souhlasím s tím, že šlo spíš o výjimku a samice bude spíš dobře živená, každopádně tu možnost vyloučit nelze. Já kupoval více méně postupně dohromady 5 sub/adultů L. quinquestriatus a z toho jedna samice porodila, zbytek budu muset pozkoušet spářit, držím je všechny odděleně. S těmi Androctony pokud myslíš, že už máš adulty, tak to zkusit můžeš, mí A. australis jsou všichni ještě subadulti určitě už podle velikosti, takže u těch si ještě na zkoušení počkám,ale nevím v jaké veliksoti je máš ty, takže úsudek je na tobě. Každopádně jestli myslíš, že už by adultní být mohli a rozhodl se to zkusit, dobře hlídej
No změřil jsem samicu, no a adult to nebude. Takže si musim ještě počkat.
Schválně sem poměřil i jednu samici Leiuruse a má 90mm a jelikož Kovařík ve své knize udává u nich velikost 80-100mm tak je tu velká pravděpodobnost že je adultní, akorát mi chybí samec. Co máš všechno za štíry??
Tak samce můžeš zkusit sehnat u Ondry, ještě je nabízí, tak snad by tam nějakého našel... Jinak já už štírů moc druhů nemám,vždy jsem byl spíš zatížený na pavoučiska a hadice Momentálně už mám jen L.quinquestriatus, A.australis a P.imperator.
Jo kdyby Ondra samce měl tak ho vezmu, ale neměl jak sem kupoval ty samice, mám dvějen proto že mi je dal za vyhodnou cenu, ale až samce bude mit tak si ho určo vezmu, stejně nikdo jiny tyhle štíry nevede, většinou. Aha, no ja se štíry právě začínám ve velkém, ale v rámci finančních možností.
nerosekdas: Tož a proč taky nedaš fota??? Aapoň by tu něco přibylo. Fota těch mláďat leiuruse by byly fajn a i toho pandinusa mužeš dat.
Taky počítám časem určo i s dalšími druhy, ale přece jen jak finanční tak prostorové možnosti nejsou neomezené, určo to znáš sám Fotky sem nějaké přidám, zatím bohužel jen to, co mám po ruce, prcky Leiurů zatím nafocené nemám, mám docela krám digitál, tak jsem sám zvědav jestli se mi to podaří... Zatím alespoň něco, každopádně těm tvým fotkám to konkurovat nemůže
Androctonus australis
Leiurus quinquestriatus
a na závěr malý Pandinus imperator
No to jo, s těma financema a prostorem máš svatou pravdu, opravdu to znám a velice dobře. Jj já tež chci víc druhů, chtěl bych skoro všechny androctony hlavně, ale sehnat je to bude farka. A jinak fotky good, ti leiurusi suproví, já je zbožňuju. Ale každopádně zkus nafotit ty prcky. Jo a dík za pochvalu.
No to jo, s těma financema a prostorem máš svatou pravdu, opravdu to znám a velice dobře. Jj já tež chci víc druhů, chtěl bych skoro všechny androctony hlavně, ale sehnat je to bude farka. A jinak fotky good, ti leiurusi suproví, já je zbožňuju. Ale každopádně zkus nafotit ty prcky. Jo a dík za pochvalu.
Tak sehnat všechny Androctony, to asi nebude jen tak... Možná se ti podaří sehnat pár druhů, ale i to bude docela fuška navíc s jejich dlouhou dobou dospívání je nelehká záležitost je rozmnožit, takže to spíš budou exempláře jen "na koukání"
Jestli chceš australise,mrkni do inzerce II
Australise jsem zrovna nemyslel, toho jak MF, tak i já máme, navíc ten plus ještě jeden nebo dva další druhy se sehnat dají. Spíš jsem myslel jiné druhy...
JJ sehnat je, to bude trvat dlouho, a s tím dospíváním to máš recht no. Ale aspoň na koukání!!
Když už jsem teda narazil na tyto stránky a dokonce na tohle téma, tak sem taky přihodím pár mých chovanců...momentálně mám v chovu A. australis, A. mauritanicus, A. amoreuxi, Orthochirus sp. (innesi), Parabuthus sp. a Tityus nematochirus. Fotky bych sem mohl taky dát, ale protože jsem tu chviličku, tak jsem zatím nepřišel na způsob jak je sem vložit..
Je potřeba se registrovat a potom postupovat podle tohoto návodu. Aspoň zatím. Doufám, že to brzy bude lepší
Ahojky taky máme štířici která 4.1.2008 porodila 31.ks malých.Dnes už dlabou sami a samička to přežila Máme heterometrus spinifer.Tak kdyby měl někdo zájem tak at se ozve na muj imejl.
Pardon ten imejl.jsem nenapsala.Jarka.Vodvarkova@seznam.cz
leirus quinquestriatus
Jsem konečně přišel na to, jak se sem dávaj ty obrázky, tak sem něco taky přihodím. Spinifer už tu byl mockrát, tak nahodím jen Mesobuthus Martensii, tuším ho tu taky někdo měl a ještě málo chovaného Bothriurus Coriaceus, který mi bohužel dnes umřel. Krásný štír. Spolubydlící ho koupil ve zveráku, když jsem ho teď prohlížel, zjistil jsem, že má jen jeden hřebínek. Ví bůh, jak ho kdo a kde ulovil.... M. Martensii :
Bothriurus Coriaceus :
Mláďata A. australis
Promiň, ale když to vidím, nemůžu to neříct. Ten M. martensii na obrázku výše je podle mě v dost blbých podnínkách. Podklad se mi zdá hooodně mokrej a nevhodnej - už jen podle barvy štíra (žlutá - aby nebyl vidět na podkladě podobné barvy=písek) se jedná o poštní druh, který se bude líp cítit na suchém písku, než na promáčeném lignocelu (riziko plísní, breberek atd.). To je můj názor.
Ahoj ahoj. Názor beru, ba naopak jej potřebuju. Fotka je v den koupi. Takže za barvu opravdu nemůžu... A že je to mokré... byl tam jen koutek. Zbytek jde o hrabanku s pískem. Mám páreček a daří se jim, pokud vím. Teď zimují... Snad to zvládnou... Díky ale moc.
No M. martensi by měl mít sušší podmínky ne tak vlhko, jo a ne písek spíš zeminu.
Však jen trocha písku, jde hlavně o hrabanku.... Nemáte nějakou zkušenost s tím zimováním? Mám je teď v teplotě kolem 10-15°C. Ale asi krmit, vlhčit (byď lehce) a tak, to nee, ne?
No ja zatim ne, sem je nezimoval ještě, no podle mě se při zimování nekrmí. a stim vlhenim, nevim ja bych je nerušil.
Právě tak to dělám, nedělám nic. Díky. Nechám je tam ještě tak měsíc. Měli by mít nejmíň dva... Tak sem potom hodím, jak to dopadlo. A jak se jim vede...
Jen přidám nějaké přírůstky a nějaké otázečky... Pandinus Cavimanus
prosím, zkuste mi otipovat, o kolikátý jde svlek. Děkuji morckrát. zde přikládám k tomu vhodnější foto.
a ještě Opistophtalmus boehmi
Můžu se ještě zepatat. Ty kamínky, které byly v krabičkách, mám je nějak využít? Rozhodit třeba přes rašelinu?? Díky moc za rady.
Ohledně toho pandinusa, kolikátý sv. to je se z fotky poznává hodně špatně zvlášť když u něj není něco aby byl velikostně srovnán (např: krabička od sirek či co) a i tak je to těžko. A k těm kamínkům, ty sou jen jakopodklad v te krabičce aby tam nebyly jen tak, vubec je nemusíš využít, to je jen na tobě jak chceš.
Jo, díky. Já právě nevěděl, co s těma kamínkama... Ale zase... komu budou vyhovovat líp? Páč když už je tu mám... Nebo myslíte, že je to zbytečnost?? Koš to jistí. No, je tu tak fotečka s tím 50níkem, nebo ta je špatná? Mně stačí odhad,jestli to jde. Jen ať mám představu, protože vím, že je podstatně menší než třeba imperator. Jinak teda moc díky. Vaše rady jsou mi zlaté.
No já myslím že je to zbytečné, řikam je to na tobě jak chceš. Jo aha s tim padesatnikem sem si toho nevšim, nevim muže to byt prvni nebo druhy sv. Není zač.
Tak tady jsou ty fotky Lychas mucronatus 0,3. No holt musim koupit eště samca. Jinak jsou to upe skvělí a krásní štíři.
Jedním slovem : Nádhera.
Dík
No ale bohužel sem zase nevložil fota A. amoreuxi, když sem je chtěl nafotit, potom co sem nafotil L. mucronatus, začalo venku pršet a doma je na focení tmavo, nebyly by to hezký fotky, takže bohužel jindy no.
Jasná věc. Ale nezapomeň. Jsem zvědavej! Máš vážně cit pro ty fotky... krásné zvíře se hold musí musí i umět vyfotit.
Jsou fakt skvely taky budu muset nafotit svoje skorpiky ale je mam H. Spinifer
Mám radostnou novinu, před chvílí jsem se díval na ty Lychasi a jedna samice má mladé, takže až budu mit čas tak ji nafotim s mladýma a dám sem.
a
Do pytle to jsem moc nevychytal moc se omlouvam
jak zmensim ty fotky mam je ve fotaku kdyz je sem vlozim tak jsou mega velky
Zmenši je v programu malování...to je na každým PC
Stáhni si někte Zoner Media Explorer, podle mě nejlepší program na úpravu fotek.
Tak uz jsem na to prisel to jsou moji mazlici fotky sice nic moc ale pokusim se udelat lepsi
Jo v pohodě, super žes je sem dal, čím víc tim líp. Já udělám foto te samice s mladejma a dam to taky sem.
Vážně moc hezké! Jako i fotky povedené!!! A MF!! Moc gratuluju!
Dik to potesi ja udelam jeste nejaky cim vic tim lip
No jasné! Já taky fotím jak drak, jen mám v ybtě trocha problémy se světlem, tak nic moc hezkého není. A jak MF si je na zahradu asi hned tak nepustím. To by doma neprošlo... Ale časem...
Bohužel na tu fotku s těma mladejma si budete muset chvilu počkat, bo nam fena doma rozkousla kabel na připojení k internetu a nevim kdy se to spraví, ted nepíšu z domu.
chroustal: proč by to neprošlo?? Dyť takej pandinus, nebo heterák ten neuteče, zas tak rychlí nejsou.
No, Heteráka bych aj pustil... A nebýt nikdo doma, není problém... Neprojde to u babičky...
Važne NÁÁÁÁDHERA , ten Androctonuse bodec vazne budi respekt
chroustal: A jako proč to neprojde? V čem je problém??
Jinak kabel k internetu je spravený ale drží jen silou vůle. Takže tady jsou ty fotky mláďat Lychas mucronatus, akorát škoda že sem je nestihl vyfotit před svlékáním. Tohle jsou fotky při prvním svlékání, někteří už jsou po.
Detail mláděte po prvním svlékání:
Pro MF : Jsou opravdu nádherní. A fotky víc než povedené!
Dík, už se těšim až se rozlezou, budu krmit, potom taky nafotim a dam sem.
Hoj MF, se ještě vracím k té zahradě. Jedinej a bohužel problém jak Brno, kde teď aj bydlím je ten, že prostě jak pustím štíra na zahradu, tak babička vytáhne brokovnici a z okna zamíří. A jak ji znám, nemine. Blbý je, že bude mířit na toho vola s foťákem a ne na štíra
chroustal: Ale to jako nechápu proč?
Jednoduše je to babička. Jí nevysvětlíš, že se nemůže nic stát, že už nějaké zkušenosti máš a že utýct prostě nemůže... Až budu ve svým, no. Anebo až se oteplí, tak prostě vemu krabičku a vyrazím někam ven.
Je to samec???
Je to H. Spinifer
Tu obrázek :
Dle mého jde tedy o samce...
JJ taky si myslím.
Tak mrknem, jestli to ten obrázek ještě zkousne....
páreček H.spinifer
jo taky jsem si myslel ale jistota je jistota diky
jasná věc, víc očí víc ví
Ahojte. Vlákno se nám trošku ztratilo,ale já mám nějaké přírůstky, tak ho zase obnovím... Lychas mucronatus - jak už jsem s některými řešil, sameček uhynul, takže mám teď jen samičku. Kdybyste někdo věděli, kde sehnat samce,aniž bych se bál, že mi zase po dvou dnech umře, budu vám vděčný ...
A dva malincí Liocheles (nejspíš) australasiae - asi 6mm velcí :
chroustal: jelikož tohle vlákno je hodně velký, hl. pro mě bo mam pomaly net a najiždi mi to pul hodiny tak založím nové vlákno na toto téma, tak se tam koukni dej tam fotky svých nových přírustků at tam nejsem sám a ještě ti tam cosik napíšu.
Prosím někoho z moderátorů aby zamknul tohle to vlákno, založil jsem další, důvod je napsán zde i na novém vlákně. Děkuji.
í
Tady je ten můj
Chybí ti údaj o druhu, že by Androctonus australis
Heterometrus longimanus
Schválně,jestli to uhodnete,co je to za štíra...-pandinus to neni !!
Zkus prosím používat k ukládání obrázků něco jiného než eStránky. Takhle toho moc nevidíme (Opravil a natřel GG) (GG)
a tady jsou moje malé miminka,bohužel už nemám ani jednoho štíra.
Podle těch křížků, co se mi zobrazují to neuhádnu
Taky mi to nějak nechce najet... Jinak když už tady byla řeč o A.australis, tak tady dva cca 6 cm jedinci...
Tak to jsou pašáci, ten ocas to je síla
Jsou nadherni
Moc hezcí štírci. Jsem skoro laik, choval jsem chvili P. imperatory a Centruroides sp. Jak je s dostupností A.australis na trhu a ceny? Jsou tady v ČR odchovy či je to všechno import?
Tak ty jsou parádní
Taky jsem měl takhle hezký. Jeden týden jsem koupil na burze jednoho, a za týden (kuli příbuznosti od jiného chovatele) k němu samičku. Už druhý den jsem měl ohromnou radost jak se k sobě v domečku tulej. Ovšem jen do té doby, než jsem zjistil, že sameček samičku nepáří, ale prach sprostě žere! Tak zas někdy příště, a věnoval ho kamarádovi.
Jj Androctoni to jsou dle mě jedni z nejkrásnějších štírů, ten ocas je opravdu impozantní Já taky nejsem žádný odborník, ale co vím z vlastní zkušenosti, tak já si před zhruba 5 lety kupoval 3 A.australis v 1.sv tenkrát za tuším nějakých 150,- kus, z těch mi zbyli dva, kteří mají aktuálně těch zhruba 6 cm. K nim jsem nedávno pořídil ještě další 3 kusy ve zhruba stejné velikosti o Ondry Helana za nějakých 400,- U těch mých šlo určitě o odchov, u těch Ondrových už bohužel nevím, ale poptám se Jak na tom budou s dostupností, těžko říct, určitě jich tu po republice bude relativně dost ještě z dřívějších dob, jen je málokdo odchovává. Jedním z problémů bude určitě hodně dlouhá doba do dosažení dospělosti stejně jako fakt, který tady nastínil už mafuka, že jde o vyloženě samotářské štíry, tudíž vychytat dobu, kdy budou ochotnější se spářit než se navzájem snažit sežrat asi taky bude docela obtížné... Jinak co se chovu týká, jde, o docela bezproblémového chovance. Jedinou podmínkou asi bude dodržet rozdíly mezi denní a noční teplotou. Jinak jen pro zajmavost přikládám ještě fotky dvou Androctonů, které jsem dostal jako dárek od známých, kteří byli na dovolené v Maroku, bohužel šlo o mrtvé štíry, docela kýčovitě naaranžované jako suvenýr.
Mam jen malinkou poynamku - to bych nebyl ja :( Ocas se jmenuje postabdomen a je zakoncen thelzonem :) Ocas ma treba moje fenka Julca, ale stiri fakt ne :) Soooorryyy. VH
No jo, když ve "staročeštině" jiný výraz pro to vzadu nejní.
Ahoj, do štírů nedělám ale mám dotaz: Jen mě to zajímá ...... co když vás ti štíři bodnou?... jak je silný jed? Dokáže zabít člověka? Asi je to odlišné podle druhu, myslím ty nejčastěji chované. Nebo to jen nehorázně bolí? Dá se bolest k něčemu přirovnat? díky za odpověď (viděl jsem i štíra co má tak slabý jed že nezabije ani myš)
Já sice do štírů taky nedělám, ale je to jako u jiných jedovatých tvorů, některé druhy jsou jedovaté málo, jiné více, některé smrtelně. Konkrétně u štíru jsou toxicky málo významné třeba druhy rodu Pandinus nebo Euscorpius a na opačném pólu je třeba výše zmiňovaný Androctonus. Bodnutí jsem osobně nezažil, ale prý je poměrně bolestivé.
Já mám štíry jen chvilku. Dva páry. Jeden pár Heterometrus spinifer. Patří k jedněm z těch největších a podobou se blíží k rodu Pandinus. Co jsem se dočetl, ne že bych to zkoušel, i když se tomu asi stejně nevyhnu, tak bodnutí se dá bolestí i následky přirovnat k vose, nejhůře sršni. Končí otokem a pokud člověk není přímo nějak alergický, neměl by mít problém. Druhý pár který chovám je mesobuthus martensii. Jejich jed by měl být silnější, ale vzhledem k jeho malému vzrůstu člověku stejně málo nebezpečný. To jen konkrétně. Jinak obecně. Známo je tuším 1231 druhů štírů. Z toho jen desítka je člověku nebezpečná. Třeba přímo výše zmíněný androctonus australis, pokud se teď nepletu a opravdu je výše zmíněný, je opravdu člověku nebezpečný. Dále se ještě mezi nejvíce jedovaté řadí pouštní štír Leiurus quinquestriatus. Tyto dva druhy jsou jedovatostí známí a úmrtí člověka spojené se štíry se z osmdesáti procent týká těchto dvou. Co se týče evrpoských štírů, člověku není nebezpečný tuším žádný... A ještě k těm myším. Myši nejsou vhodnou potravou pro štíry. Doporučuji cvrčky nebo švábi, klidně motýli. U větších druhů maximálně holátka. Třeba můj Heterometrus při lovu telson vůbec nepoužívá. Kořist loví pouze klepety. Naopak menší mesobuthus, který loví menší cvrčky telson - tedy jed používá. Je malý a cvrčci i ti menší mají dost síly, aby se z jeho sevření dostali...
Ahoj, koupil jsem si nevědomky březí samičku a teď má asi 30 malinkých štírků a jsou dost akční, nebojí se ničeho.Často vidím jak si v klepítkách nosí malého svába, nebo to co je právě na jídelníčku. Jinak mohu potvrdit že jsou to opravdu nenároční chovanci.
A co za druh???
No konečně sem se k tomu dostal tak taky přidám.
Androctonus australis
Mesobuthus martensii
Kdes fotil ty Androctony? :) VH
No vytáhl jsem je z terárka, no terárka, mám je v plastových boxech, ale to je jedno, na zahradu a fotil je tam. Normálně venku na zemi. Samzřejmě to bylo foceno v létě.
Kdybych je fotil doma tak ty fotky nejsou tak nádherný. Přidám další.
Na předešlých fotkách je samec, tady jsou další dvě fota samce:
Tady je samice:
Tady je samice požírající cvrčka, foceno v době kdy jsem je měl ještě v akvárku
No a tohle je kapka jedu od samice myslim, no to je fuk.
No ještě že jsou to celkem kliďasi, venku se fotili dobře. Napadlo mě tak nafotit Leiurus quinquestriatus které mam taky a Androctonus amoreuxi, ale ti Leiurusi jsou strašné svině, rychlí a nesmírně agresivní, tak jsem od toho upustil. Zas až tak hazardovat nechci. Až bude někdy hezky a světlo tak je nafotim doma a přidám, ale v tomhle počasí to nemá smysl fotit když je taka tma. Amoreuxiky nafotim v létě venku taky. No jinak mam ještě dva ks Heterometrus spinifer, tak ty nafotim a přidám su to ale prcci ještě. No řekněte, nejsou krásní???!!! Škoda že je tak málo lidí co chová štíry ve velkém, já teprv začínám.
S pozdravem MF.
Tak, tady jsou ti dva prcci Heterometrus spinifer. Maj cca 2,5cm.
Skutečně nádherné fotky
JJ, fotky pěkné, ale zvířata ještě krásnější.
jj taky se mě strašně líbí ale bál bych se bodnutí
FildaV: Když víš jak s něma správně zacházet, manipulovat a máš je dobře zajištěný, aby ti neutekli, tak není čeho se bát. Bez dlouhé pinzety ani ránu. Opatrnost především, hlavně nepodceňovat tyhle zvířátka.
prosím poraďte mi,uhynula mi samička štíra při porodu,mají prckové nějakou šanci nebo co pro ně můžu udělat?
australise
Tak tady jsou ty fota samice Leiurus quinquestriatus.
Příště dám fota A. amoreuxi.
Kapka jedu na pinzetě od Androctonus amoreuxi.
Zdravim,ta samicka leiruse je tak vyzrana nebo je naparena?mam jednu takovou prasnicku taky v terarku, vypada stejne, mozne jeste tlustsi, mela by byt naparena, tak by mne zajimalo jestli je to uplne normalni, ze je takhle "rozrazena"
Diky
No jestli máš tu samici ze stejného zdroje jako já svých pár, tak napářená být klidně může. Přece jen je to určo import a mi teď u jedné samice L.q. nemálo mladých běhá
Redsnake: Zdarec, no napářená není je to ještě subadult. Takže je vykrmená. Androctoni a Leiurusi jsou celkem žraví, daj se vykrmit tak, že pak vypadaj jak koule k prasknutí, proto by se měli krmit tak 2ma cvrčkama za měsíc jak to dělám já a i tak vypadaj jak vypadaj.
nerosekdas: No import to je, přímo z Egypta. Nevím odkud je máš ty, ale já je mám od Ondry Řeháka a jak už jsem psal je to subadult, takže napářená nebude.
MF: Taky je mám od Ondry všechny, ale s tím subadultem bych v některých případech docela nesouhlasil už z toho důvodu, že od jedné z těch dovezených samic mám mláďata.
Aha, no tak to je celkem pozitivní zpráva. No ale i tak napářené asi nejsou, jsou jen napapané, ale bylo by fajn kdyby byly... No ale v tom případě myslíš že bych mohl dát ty dva Androctony k sobě jestli se budou pářit??
Taky jsem na to koukal docela udiveně Každopádně souhlasím s tím, že šlo spíš o výjimku a samice bude spíš dobře živená, každopádně tu možnost vyloučit nelze. Já kupoval více méně postupně dohromady 5 sub/adultů L. quinquestriatus a z toho jedna samice porodila, zbytek budu muset pozkoušet spářit, držím je všechny odděleně. S těmi Androctony pokud myslíš, že už máš adulty, tak to zkusit můžeš, mí A. australis jsou všichni ještě subadulti určitě už podle velikosti, takže u těch si ještě na zkoušení počkám,ale nevím v jaké veliksoti je máš ty, takže úsudek je na tobě. Každopádně jestli myslíš, že už by adultní být mohli a rozhodl se to zkusit, dobře hlídej
No změřil jsem samicu, no a adult to nebude. Takže si musim ještě počkat.
Schválně sem poměřil i jednu samici Leiuruse a má 90mm a jelikož Kovařík ve své knize udává u nich velikost 80-100mm tak je tu velká pravděpodobnost že je adultní, akorát mi chybí samec. Co máš všechno za štíry??
Tak samce můžeš zkusit sehnat u Ondry, ještě je nabízí, tak snad by tam nějakého našel... Jinak já už štírů moc druhů nemám,vždy jsem byl spíš zatížený na pavoučiska a hadice Momentálně už mám jen L.quinquestriatus, A.australis a P.imperator.
Jo kdyby Ondra samce měl tak ho vezmu, ale neměl jak sem kupoval ty samice, mám dvějen proto že mi je dal za vyhodnou cenu, ale až samce bude mit tak si ho určo vezmu, stejně nikdo jiny tyhle štíry nevede, většinou. Aha, no ja se štíry právě začínám ve velkém, ale v rámci finančních možností.
nerosekdas: Tož a proč taky nedaš fota??? Aapoň by tu něco přibylo. Fota těch mláďat leiuruse by byly fajn a i toho pandinusa mužeš dat.
Taky počítám časem určo i s dalšími druhy, ale přece jen jak finanční tak prostorové možnosti nejsou neomezené, určo to znáš sám Fotky sem nějaké přidám, zatím bohužel jen to, co mám po ruce, prcky Leiurů zatím nafocené nemám, mám docela krám digitál, tak jsem sám zvědav jestli se mi to podaří... Zatím alespoň něco, každopádně těm tvým fotkám to konkurovat nemůže
Androctonus australis
Leiurus quinquestriatus
a na závěr malý Pandinus imperator
No to jo, s těma financema a prostorem máš svatou pravdu, opravdu to znám a velice dobře. Jj já tež chci víc druhů, chtěl bych skoro všechny androctony hlavně, ale sehnat je to bude farka. A jinak fotky good, ti leiurusi suproví, já je zbožňuju. Ale každopádně zkus nafotit ty prcky. Jo a dík za pochvalu.
No to jo, s těma financema a prostorem máš svatou pravdu, opravdu to znám a velice dobře. Jj já tež chci víc druhů, chtěl bych skoro všechny androctony hlavně, ale sehnat je to bude farka. A jinak fotky good, ti leiurusi suproví, já je zbožňuju. Ale každopádně zkus nafotit ty prcky. Jo a dík za pochvalu.
Tak sehnat všechny Androctony, to asi nebude jen tak... Možná se ti podaří sehnat pár druhů, ale i to bude docela fuška navíc s jejich dlouhou dobou dospívání je nelehká záležitost je rozmnožit, takže to spíš budou exempláře jen "na koukání"
Jestli chceš australise,mrkni do inzerce II
Australise jsem zrovna nemyslel, toho jak MF, tak i já máme, navíc ten plus ještě jeden nebo dva další druhy se sehnat dají. Spíš jsem myslel jiné druhy...
JJ sehnat je, to bude trvat dlouho, a s tím dospíváním to máš recht no. Ale aspoň na koukání!!
Když už jsem teda narazil na tyto stránky a dokonce na tohle téma, tak sem taky přihodím pár mých chovanců...momentálně mám v chovu A. australis, A. mauritanicus, A. amoreuxi, Orthochirus sp. (innesi), Parabuthus sp. a Tityus nematochirus. Fotky bych sem mohl taky dát, ale protože jsem tu chviličku, tak jsem zatím nepřišel na způsob jak je sem vložit..
Je potřeba se registrovat a potom postupovat podle tohoto návodu. Aspoň zatím. Doufám, že to brzy bude lepší
Ahojky taky máme štířici která 4.1.2008 porodila 31.ks malých.Dnes už dlabou sami a samička to přežila Máme heterometrus spinifer.Tak kdyby měl někdo zájem tak at se ozve na muj imejl.
Pardon ten imejl.jsem nenapsala.Jarka.Vodvarkova@seznam.cz
leirus quinquestriatus
Jsem konečně přišel na to, jak se sem dávaj ty obrázky, tak sem něco taky přihodím. Spinifer už tu byl mockrát, tak nahodím jen Mesobuthus Martensii, tuším ho tu taky někdo měl a ještě málo chovaného Bothriurus Coriaceus, který mi bohužel dnes umřel. Krásný štír. Spolubydlící ho koupil ve zveráku, když jsem ho teď prohlížel, zjistil jsem, že má jen jeden hřebínek. Ví bůh, jak ho kdo a kde ulovil....
M. Martensii :
Bothriurus Coriaceus :
Mláďata A. australis
Promiň, ale když to vidím, nemůžu to neříct. Ten M. martensii na obrázku výše je podle mě v dost blbých podnínkách. Podklad se mi zdá hooodně mokrej a nevhodnej - už jen podle barvy štíra (žlutá - aby nebyl vidět na podkladě podobné barvy=písek) se jedná o poštní druh, který se bude líp cítit na suchém písku, než na promáčeném lignocelu (riziko plísní, breberek atd.). To je můj názor.
Ahoj ahoj. Názor beru, ba naopak jej potřebuju. Fotka je v den koupi. Takže za barvu opravdu nemůžu... A že je to mokré... byl tam jen koutek. Zbytek jde o hrabanku s pískem. Mám páreček a daří se jim, pokud vím. Teď zimují... Snad to zvládnou... Díky ale moc.
No M. martensi by měl mít sušší podmínky ne tak vlhko, jo a ne písek spíš zeminu.
Však jen trocha písku, jde hlavně o hrabanku.... Nemáte nějakou zkušenost s tím zimováním? Mám je teď v teplotě kolem 10-15°C. Ale asi krmit, vlhčit (byď lehce) a tak, to nee, ne?
No ja zatim ne, sem je nezimoval ještě, no podle mě se při zimování nekrmí. a stim vlhenim, nevim ja bych je nerušil.
Právě tak to dělám, nedělám nic. Díky. Nechám je tam ještě tak měsíc. Měli by mít nejmíň dva... Tak sem potom hodím, jak to dopadlo. A jak se jim vede...
Jen přidám nějaké přírůstky a nějaké otázečky...
Pandinus Cavimanus
prosím, zkuste mi otipovat, o kolikátý jde svlek. Děkuji morckrát. zde přikládám k tomu vhodnější foto.
a ještě Opistophtalmus boehmi
Můžu se ještě zepatat. Ty kamínky, které byly v krabičkách, mám je nějak využít? Rozhodit třeba přes rašelinu?? Díky moc za rady.
Ohledně toho pandinusa, kolikátý sv. to je se z fotky poznává hodně špatně zvlášť když u něj není něco aby byl velikostně srovnán (např: krabička od sirek či co) a i tak je to těžko.
A k těm kamínkům, ty sou jen jakopodklad v te krabičce aby tam nebyly jen tak, vubec je nemusíš využít, to je jen na tobě jak chceš.
Jo, díky. Já právě nevěděl, co s těma kamínkama... Ale zase... komu budou vyhovovat líp? Páč když už je tu mám... Nebo myslíte, že je to zbytečnost?? Koš to jistí.
No, je tu tak fotečka s tím 50níkem, nebo ta je špatná? Mně stačí odhad,jestli to jde. Jen ať mám představu, protože vím, že je podstatně menší než třeba imperator. Jinak teda moc díky. Vaše rady jsou mi zlaté.
No já myslím že je to zbytečné, řikam je to na tobě jak chceš.
Jo aha s tim padesatnikem sem si toho nevšim, nevim muže to byt prvni nebo druhy sv.
Není zač.
Tak tady jsou ty fotky Lychas mucronatus 0,3. No holt musim koupit eště samca. Jinak jsou to upe skvělí a krásní štíři.
Jedním slovem : Nádhera.
Dík
No ale bohužel sem zase nevložil fota A. amoreuxi, když sem je chtěl nafotit, potom co sem nafotil L. mucronatus, začalo venku pršet a doma je na focení tmavo, nebyly by to hezký fotky, takže bohužel jindy no.
Jasná věc. Ale nezapomeň. Jsem zvědavej! Máš vážně cit pro ty fotky... krásné zvíře se hold musí musí i umět vyfotit.
Jsou fakt skvely taky budu muset nafotit svoje skorpiky ale je mam H. Spinifer
To je jedno, nafoť taky at je tu vic a vic fotek.
http://img230.imageshack.us/my.php?image=p1010002lt 5.jpg
Mám radostnou novinu, před chvílí jsem se díval na ty Lychasi a jedna samice má mladé, takže až budu mit čas tak ji nafotim s mladýma a dám sem.
a
Do pytle to jsem moc nevychytal moc se omlouvam
jak zmensim ty fotky mam je ve fotaku kdyz je sem vlozim tak jsou mega velky
Zmenši je v programu malování...to je na každým PC
Stáhni si někte Zoner Media Explorer, podle mě nejlepší program na úpravu fotek.
Tak uz jsem na to prisel to jsou moji mazlici fotky sice nic moc ale pokusim se udelat lepsi
Jo v pohodě, super žes je sem dal, čím víc tim líp. Já udělám foto te samice s mladejma a dam to taky sem.
Vážně moc hezké! Jako i fotky povedené!!!
A MF!! Moc gratuluju!
Dik to potesi ja udelam jeste nejaky cim vic tim lip
No jasné! Já taky fotím jak drak, jen mám v ybtě trocha problémy se světlem, tak nic moc hezkého není. A jak MF si je na zahradu asi hned tak nepustím. To by doma neprošlo... Ale časem...
Bohužel na tu fotku s těma mladejma si budete muset chvilu počkat, bo nam fena doma rozkousla kabel na připojení k internetu a nevim kdy se to spraví, ted nepíšu z domu.
chroustal: proč by to neprošlo?? Dyť takej pandinus, nebo heterák ten neuteče, zas tak rychlí nejsou.
No, Heteráka bych aj pustil... A nebýt nikdo doma, není problém... Neprojde to u babičky...
Važne NÁÁÁÁDHERA , ten Androctonuse bodec vazne budi respekt
chroustal: A jako proč to neprojde? V čem je problém??
Jinak kabel k internetu je spravený ale drží jen silou vůle.
Takže tady jsou ty fotky mláďat Lychas mucronatus, akorát škoda že sem je nestihl vyfotit před svlékáním. Tohle jsou fotky při prvním svlékání, někteří už jsou po.
Detail mláděte po prvním svlékání:
Pro MF : Jsou opravdu nádherní. A fotky víc než povedené!
Dík, už se těšim až se rozlezou, budu krmit, potom taky nafotim a dam sem.
Hoj MF, se ještě vracím k té zahradě. Jedinej a bohužel problém jak Brno, kde teď aj bydlím je ten, že prostě jak pustím štíra na zahradu, tak babička vytáhne brokovnici a z okna zamíří. A jak ji znám, nemine. Blbý je, že bude mířit na toho vola s foťákem a ne na štíra
chroustal: Ale to jako nechápu proč?
Jednoduše je to babička. Jí nevysvětlíš, že se nemůže nic stát, že už nějaké zkušenosti máš a že utýct prostě nemůže... Až budu ve svým, no. Anebo až se oteplí, tak prostě vemu krabičku a vyrazím někam ven.
Je to samec???
Je to H. Spinifer
Tu obrázek :
Dle mého jde tedy o samce...
JJ taky si myslím.
Tak mrknem, jestli to ten obrázek ještě zkousne....
páreček H.spinifer
jo taky jsem si myslel ale jistota je jistota diky
jasná věc, víc očí víc ví
Ahojte. Vlákno se nám trošku ztratilo,ale já mám nějaké přírůstky, tak ho zase obnovím...
Lychas mucronatus - jak už jsem s některými řešil, sameček uhynul, takže mám teď jen samičku.
Kdybyste někdo věděli, kde sehnat samce,aniž bych se bál, že mi zase po dvou dnech umře, budu vám vděčný ...
A dva malincí Liocheles (nejspíš) australasiae - asi 6mm velcí :
chroustal: jelikož tohle vlákno je hodně velký, hl. pro mě bo mam pomaly net a najiždi mi to pul hodiny tak založím nové vlákno na toto téma, tak se tam koukni dej tam fotky svých nových přírustků at tam nejsem sám a ještě ti tam cosik napíšu.
Prosím někoho z moderátorů aby zamknul tohle to vlákno, založil jsem další, důvod je napsán zde i na novém vlákně.
Děkuji.