Boa krmení kuřecím masem
Ahoj kolegové
chci se zeptat na Váš názor, od několika chovatelů jsem slyšel že krmí kuřecím masem(kuřecí paličky). Dále jsem se samozřejmě setkal i s názor že je to špatné, je to přece kuře atd. Pokud mohu poprosit zkušenější kolegy o jejich názor, rád se zdokonalím
Děkuji Franna.
Ahoj, jako jediné krmení to nelze doporučit pro absenci důležitých látek, které hadi získávají z vnitřností atd. celé kořisti. My taky nejíme jen suchý chléb.
Já tomu rozumím jenom mě zajímá názor dalších, děkuji za zareagování
No jo, lidé zkouší lecos. Uniká mi význam krmit náhražkou, když můžu krmit tak jak mám. Přesně jak psal Hroznak. Logiku to nemá ani stran objemu - nakrmit dvoumetrové zvíře dosyta bude asi hodně paliček. A za třetí - je to jako krmit ptáky (super na úklid a vůni)
Kombinujeme krmení masem a celými zvířaty. V poměru cca 30-40% maso a zbytek celá zvířata. Máme k dispozici hlavně skopové, zkrmujeme s kostmi. Nevidím žádný negativní dopad na naše zvířata. Krmení určitým podílem masa má z mého pohledu i docela výhody. Prvním je rozhodně úklid. Vzhledem k tomu, že čistou svalovinu had stráví téměř bezezbytkově (a nezáleží na tom, z jakého zvířete to maso je) je následný úklid menší hrůzička Hadi po tom dost přirůstají - čistá svalovina=bílkoviny, tzn. Ze stejného objemu čistého masa had přiroste víc, než ze stejně těžkého celého zvířete.
Ale tím rozhodně netvrdím, že se mají hadi krmit masem. I my si hlídáme, aby měli v potravě dost balastu (chlupy, kosti, vnitřnosti). Krmení pouze masem, i třeba s kostmi, ale bez těch dalších balastních látek je cesta ke zničení hada. A rozhodně by tam nebyly ani ty přírůstky, o kterých jem psala. A hlavně, nevidím důvod přidávat do krmné dávky maso v případě malých hadů. A Boa zahrnuji pod malé hady. I dospělému hroznovi stačí jeden pořádný králík, aby se dost nažral. My krmíme velké krajty a když jedna porce pro samce mřížky znamená minimálně 6 kg něčeho, aby se pořádně nažral, je jednodušší (a pro nás i levnější, vzhledem k levnému zdroji masa) dát třeba několik menších celých zvířat (morčata, potkani, atp) a k tomu třeba 2-3kg masa s kostí.
Rozhodně ale v rozumném(!!!) podávání svaloviny (ideálně s kostmi) v inteligentním poměru s normálním krmením vidím spíš pozitiva. Je to ale hlavně o tom, jaké má kdo zdroje. Nám se maso velmi vyplatí, takže ho prostě používáme.
Když u toho člověk myslí hlavou a ne pr*elí, nevidím v přidávání masa problém
Myslím si že to co píše V.R je docela logické, pokud se krmí zvířata čistou svalovinou více nabírají na váze, je jasné že je třeba kombinovat s další potravou(potkan, králík, morče atd). Asi to tedy nebude žádná vůně když uklízíte terárium (sám nedokážu posoudit), upřímně když se uklízí po potkanech v teráriu taky žádná hitparáda
No k tomu já dodám, že jsou ty tam časy, kdy se z hroznýšů i krajt dělala nukleární hovada. Pro mě třeba není žádoucí, abych měl větší zvířata, než je genetický potenciál. Nevykrmuji ani na čas, ani na velikost. Nejsou to pro mě prasata ani kuřata, kde bych řešil větší přírůstky s ohledem na spotřebu krmiva.
K tomu úklidu - při krmení ptáky nebo třeba morčaty je to naprosto jiné, než při krmení potkany. Skopové je pochopitelně něco jiného, než zkrmovat kuřecí, krůtí maso, holuby nebo slepice. Původně byla ale řeč o krmení kuřecím.
Na druhou stranu co chovatel, to názor, ať se každý přesvědčí sám
Proto jsem zadal dotaz a chtěl vědět vaše názory
Děkuji Franna
My si taky nevykrmujeme brojlerové krajty Ta zmínka o přirůstání byla jen technická o tom, že to tak prostě je. Jinak co se týče krmení ptáky ( celé slepice, holubi), občas je používáme a nikdy jsem po nich nezaznamenala onen řídký a páchnoucí trus, jak se všude píše. Jen hadi nedokáží strávit některá brka, takže bobky pak vypadají zajímavě
Jinak do krmení kupovaným kuřecím bych já osobně nešla. Krmit hada brojlerem, co vyrostl do váhy 2kg za 36 dní...nevím nevím.
Vpohodě. On je trochu problém v tom, že zadání bylo o krmení constrictorů. Krmení reticulatek a tmavek je trošku o něčem jiném, stejně jako zkrmování jehněčího, nebo kůzlat v porovnání s masem kuřecím. Já jsem si tenhle způsob krmení vyzkoušel nechtěně před řadou let při zkrmování slepic a bohužel nezůstalo jen u těch brk. Smývat to pak ze stěn byla chuťovka, o zápachu nemluvě.
Tak paličky koupené v obchodě z rychlo vykrmených kuřat bych nekrmila ani sobě, natož hadům.
Constrictory krmím morčaty, potkany, holuby, kuřaty a nikdy extra zápach a řídký trus nebyl.
Jinak plánuju jak tmavku tak reticulatu, tam plánuji krmit adulty kuřaty a králíky, já mám malé hospodářství, takže si hodně " potravy " odchovám .
Já s tím právě dobrou zkušenost nemám. Trus byl řídký, páchnoucí, ještě plný brk zamazaných totožně hnusnou hmotou. Morčata nezkrmuji jednak z důvodu, že constrictorům se vůbec nedoporučuje kvůli špatnému trávení jejich skeletu (četl jsem i o nějakých úhynech), když jem to zkoušel, tak mě osobně na tom naopak vadila ta mastnota, která po myších a potkanech není. Holuby a kuřaty se pochopitelně krmilo i dříve a někdo krmí dodnes, já osobně nekrmím jak z důvodu co jsem psal, tak z důvodu hygieny (salmonely a spol.).
Buď mají velké krajty atomové trávení, nebo máme zvířata, co netrpí na zažívací problémy...Každopádně se mi v životě nestalo, že by po ptácích byl řídký trus, nebo problém s trávením morčat. A to morčata klidně dáváme i malým tmavkám, nebo krajtám kobercovým. A ze všeho byl vždycky jen bobek...v případě krmení slepicemi teda bobek s brky (možná po nakrmení ptáky je těch bobků víc malých, nebo tak nedrží pohromadě). Ale žádný tekutý mordor se nikdy neudál...
Tak sem holt výjimka Já jsem zkrmoval třeba 2-4 slepice naráz a ať to byly tmavky nebo anakondy, pokaždé z toho bylo to samé (teda s výjimkou anakond, ty tím pro jistotu zasraly i vodu).
Nám teda po sežrání 9 slepic uhynula chovná holka tmavky no... Doteď nevíme proč, po 2 dnech od spolknutí je vyzvracela a umřela... Takže od té doby slípky nepoužíváme. Jen ty dvě nedávno mřížákovi a bez jakýchkoliv problémů.
Já po zkrmování slepic tmavce a anakondě měla tytéž problémy s páchnoucím trusem, navíc ve vodě v které ležel nerudný had a vyčistit to pak byla fakt chuťovka Ale naopak žádné problémy se zkrmováním morčat hroznům. Ono tam spíš než se skeletem bývají problémy s chlupama, páč morčata sice v přírodě jsou přirozenou kořistí hrozen, ale domestikované morče je z hlediska srsti už dost o něčem jiném, než divoké formy. Hlavně pokud se jedná o morčata s dlouhými chlupy atd. Jinak podotýkám, že se jednalo o "hrozna domácí", ne o nějaké třeba malé ostrovní formy. Tam by potenciálně ten problém se skeletem už být mohl, protože tahle zvířata se asi po dlouhou dobu existence své formy / poddruhu s morčetem nesetkala. On není hroznýš jako hroznýš. JInak jsem párkrát hroznům zkrmila i klasické chlazené kuře a problém tam žádný nebyl, ale to bylo spíš z důvodu že zrovna nebylo nic jiného a hadi byli hladoví. A některým hadům jako jsou boomslangové, Thrasopsi nebo velké samice Trimoušů občas zkrmuji kuřecí krky a taky bez problému.
Brojlerem, co vyrostl do váhy 2kg za 36 dní...nevím nevím.
Ten brojler má růst geneticky dán. Pokud se mu rozjedou nohy, znamená to, že chovatel v noci nezhasíná. (Není potřeba jezdit v noci na přepadové kontroly).
Děkuji všem za názor
Franna
Občas kuřaty, či jejich částmi krmím. Pokud jsou to třeba stehna v kombinaci s nějakou jinou potravou (potkani, morčata atd.) většinou není problém. Pokud krmím samotnými brojlery (včetně vnitřností, peří atd.) mohu potvrdit, že se občas vyskytne řidší zapáchající trus. Berete ten problém jako něco co nějak škodí zvířeti, nebo čistě z hlediska nevábnosti pro samotného chovatele?
že by to vadilo hadům jsem si nikdy nevšimla, vadilo to spíš mně.