Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Breberky v podestýlce

Ahojda,
dnes jsem přišla na nepříjemnou věc, v podestýlce Exo Terra Forest Bark jsou nějaký hnusný breberky. Ihned jsem volala do zverimexu jestli to nějak nemůže ublížit hadíkovi. Prodavačka tvrdí že ne, že to nejspíše bude jen z té podestýlky (kdo ví jestli to neříká jen v zájmu svého obchodu). Jenže já z toho nemám vůbec dobrý pocit. Ta hnusná havěť je malá asi tak 1 mm +/- barva je žlutobílá až béžová a je jich tam fakt požehnaně. V terárku jsem to moc nezpozorovala, ale mám doma ještě jeden nerozdělanej pytel, ta kůra nebo co to vůbec je, je dost vlhká a těma mrchama se to tam hemží jak na běžícím páse. Podestýlku v terárku jsem celou prohlídla a bohužel tam jsou taky, v teplé části teraria snad vůbec, ale u misky z vodou jo. Tak prosím nevíte někdo jestli to jsou nějaké zákeřné mrchy, které můžou Happymu ublížit (Hroznýš královský) a nebo jestli se vážně jedná jen o neškodnou žijící kulturu v kůře??? Český popis je 100% přírodní jedlová kůra, vlhkost vzduchu pod dozorem, hygroskopická snadno absorbuje a uvolňuje vlhkost, podporuje přirozené návyky, absorbuje výkaly, ale ty hnusný brebery tam nějak zapomněli připsat (přesně to vypadá jako mulč z jehličiny, kamínky a hlína). No mě z toho asi fakt trefí. Na Happym není žádná ta brebera vidět, ale je docela světlý, tak co když se tam skvěle zamaskovali, a on teď chudáček trpí kuli nějakejm ...... a mé nepozornosti. Podestýlku tam mám už přes týden :.( Tak pokud někdo víte co s tím, zda je to pro něj škodlivý a případně za co jiného by se ta podestýlka dala vymněnit, prosím informujte mě (přemýšlím nad pouštním pískem, tam by se to snad nestalo, ale ty náklady na jeho pořízení mi vyrážejí dech).

Když ono se to lehce řekne vyfotit, ale zato hůř udělá, vypadá to jak bílej rozmazanej flek :-( nezastaví se to ani na vteřnu... tak já nevim. V článku by tomu odpovídalo asi toto: Dalším typem roztočů, vyskytujících se v teráriích, je skupina detritofágů, kteří se živí organickým odpadem (bílí nebo nažloutlí roztoči). Ve vlhkém substrátu se zbytky potravy nebo neodklizeným trusem se jich může v krátké době namnožit obrovské množství. Jejich přítomnost chovaná zvířata pouze obtěžuje svým pohybem, ve větších množstvích mohou znehodnocovat předkládanou potravu.
Jediné ale co by tomu nasvědčovalo je vlhký substrát, protože jsem včera rosila a ty roztoče jsem dnes našla pod keramickým úkrytem, který dost vodu nasaje.
Pak už jedině půdní hlístice nebo zemní roztoči. Je možné, že zbytečně plaším, ale nerada bych něco zanedbala. Podle všech článku co jsem pročetla by paraziti na hadech měli mít barvu černou nebo černošedou, je ale možné aby byli i barvy bílé???
Rodina je uplně šílená, protože udajně je to podobný nějakým muňkám, který bývají na slepicích, ale jak by se tam asi dostalo něco ze slepice to by mě teda fakt zajímalo. Takže to předem vylučuju, jinak bych se musela jít vydezinfikovat taky. No, ale alespoň místo té fotky je to údajná podobnost. Jinak ta velikost je spíše max 1mm.

No a to si este nevidela roztoce ktore su v tvojej posteli, paplone, poduske, koberci atd. a zivia sa tvojou odumretou pokozkou. S tymi co budes robit? Tieto rozote su najpravdepodobnejsie neskode, zivia sa organickym odpadom, tak ako si sa asi aj docitala. Treba si uvedomit, ze roztoci su vsade, ci sa nam to paci alebo nie. Uz treba len rozlisovat, tie skutocne skodlive a "neskodne". Mat sterilne tera je podla mna blbost, neprospieva to ani hadovy ani chovatelovy, kedze nebude nic ine robit iba sledovat, ci tam nieco nema. Mne sa napriklad v jednom tera teraz vyliahli lucne koniky, ktorych vajicka prisli pravdepodobne s novym machom a travou. A je to super, pekny kus prirody a hady su spokojny.

No a Boa chces dat pustny piesok ::) len kvoli breberkam? No to by si mu pomohla teda. To by bol Happy silno happy, to je pre neho prirodzene asi jak ladova plocha, tam by inak tiez neboli roztoci. Ono velka snazivost byva casto na skodu ovela viac, ako mierne ignorantstvo.

No tak aspon že to není škodlivé :-)
DanKanFan: bohužel o těchto roztočích ponětí má, alergie je totiž děsnej prevít a přípravky které používám, mi na ně bohužel nedají zapomenout ani na chvíli ;-)
Jsem ale ráda, že i u té podestýlky se jedná jen o půdní roztoče nebo neškodné broučky pro Happyho.
Ten pouštní písek mi nepřišel zrovna nejideálnější, ale ve zverimexu mi ho doporučili, tak jsem tuto možnost zvažovala, teď už alespoň vím že jí nebudu ani zvažovat :)

Jak uz tu VH zminoval, bud pujde o pudni roztoce (jsou spis kulickoidni), nebo chvostoskoky (delsi tenci). Co se tyka chvostoskoku - ti by nemeli vadit vubec, a jak ses docetla v clanku - bili roztoci na hadech krev nesaji, muzou ho maximalne znervoznovat kdyz po nem pochoduji (stava se treba v prevlhcenych terarkach). Reseni je celkem jednoduche - jak sis vsimla - "brebery" se drzi jen ve vlhku. Takze nech terarko vic proschnout (pokud se had zrovna nechysta na svlek) a vyhod substrat z podmisky. Zlikvidujes jich tak naprostou vetsinu behem kratke doby. A pokud jde o tu podestylku - rozprostri ji nekam na igelit na slunicko at proschne, "brebery" se s nejvetsi pravdepodobnosti odstehuji jinam...