Chov tuniske zelvy
Zdravim,
hledam zkusene chovatele, kteri maji zkusenosti s chovem tuniske zelvy.Na internetu o ni moc neni ta tak budu vdecna za kazdou zkusenost.Diky
Zdravim,
hledam zkusene chovatele, kteri maji zkusenosti s chovem tuniske zelvy.Na internetu o ni moc neni ta tak budu vdecna za kazdou zkusenost.Diky
Zdravím, jedná se o Testudo graeca nabeulensis nebo také možno nalézt pod jménem Furculachelys nabeulensis, bohužel jsem k 2 želvám docela nešťastně přišel, jelikož jsem myslel, že zakupuji evropský druh, až při čtení CITES jsem zjistil, že jsem opět napálen. Jsou to dle mých zkušeností věrné želvy, četl jsem, že méně odolné, ale zatím problém nebyl. Přes den jsou venku ve výběhu, na noc je dávám domů, kde se zakopají do mokrých hoblin a spí. V teráriu mají kameny, misku na žrádlo, jeden samorost, po kterém zdatně šplhají a zbytek vlhké hobliny. Svítím jim bodovkou, ale teď používám jen Repti Glo 10 26W. Nejsem nijak zdatný želvař, tak ať mě když tak někdo opraví. Jinak přes den nijak nerosím, rosím až na večer po zhasnutí, jakmile se trošku ochladí a navlhne vzduch, tak se hned zakopají. Krmím klasicky - majíčky, vojtěška a i čínské zelí. Vojtěšku jim i suším a baští ji hezky, sem tam ještě dávám Kaytee granule pro želvy. Drcené skořápky v teráriu mají, ale neviděl jsem ještě, že by někdy okusily. Když jim dávám granule, tak trošku sypnu i vitamínů - granule vždy trochu rozmočím, někde jsem četl, že z tvrdé potravy mohou mít deformovanou čelist. Jinak pozor - tato želva se nezimuje, opravdu je to blbost zimovat želvu, která žije v prostředí, kde je nejnižší teplota okolo 15°C, zimování je tedy nevhodné a nebezpečné. Želvy v tamním "zimním" období jen jaksi odpočívají, což doma moc řešit nemusíš. Jinak kdybys ještě něco měla tak napiš - já čerpal z www.nabeulensis.de Jestli umíš německy, tak to je skvělá strana! Hezký den
V podstatě mám stejný názor na chov jako Zydy, pouze bych chtěl upozornit, že informace o nevhodnosti tvrdé potravy je zavádějící, želvy obecně jsou přizpůsobeny k příjmu překvapivě tvrdé a nepoddajné potravy. Když nic jiného, obrušují si tak rychle rostoucí rohovinu horní čelisti.
Například, tato margináta si hravě poradí s tvrdým mrňavým zeleným jablkem. Jsou to ta jablíčka, která v červnu propadávají. Kdo s takovými přišel do styku ví, že je těžké je i rozšlápnout natož ukousnout.
Tato zase dokáže zcela rozkousat a s chutí pozřít silný dřevnatý stonek jakéhosi plevele.
Dále bych chtěl upozornit na to, že teploty v Tunisu klesají, převážně v měsíci lednu a únoru, běžně až k 5°C s dlouhodobým denním průměrem cca 10-12°C. V letních měsících naopak stoupají do závratných výšek.
Želvy v takových oblastech využívají pro svou aktivitu zejména jarní a podzimní měsíce. Takže jak hibernují tak aestivují. To ale jen pro upřesnění.
S těmi teplotami - záleží také na vnitrozemí a na přímoří, ale jinak asi jo. Ale doma tedy nezimovat! Jinak děkuji za info o tvrdé potravě! Hezký den
V Maroku nám letos v březnu k ránu klesala teplota až k nule a 5 stupňů bylo po ránu celkem běžně i v nižších polohách (do 1000 m n.m.), ale přes den to pálilo. Určitě nelze klasicky zimovat, ale asi by jim prospěli v zimě velké noční poklesy, ale přes den alespoň po kratší dobu možnost vyhřátí i na vyšší teploty. Klima se taky zřejmě podepisuje i na měnícím se jídelníčku (množství i skladba) během roku. Tvrdá potrava želvě určitě neškodí, naopak při podávání pouze měkké stravy by mohlo dojít k přerůstání rohoviny zobáku.
Díky i za mě Jinak jsem našel tabulku teplot - klima.php
K tabulce bych jen dodal, že ty teploty jsou standartně měřeny tuším 2 m nad zemí a ve stínu, takže u země nebo přímo na zemi bude míň, naopak na slunci i v zimě bude teplota v poledne klidně přes 30 st., v zemi zahrabaná želva bude mít teploty podle hloubky záhrabu zas trochu odlišné (v noci vyšší, ve dne nižší, celkově stálejší).
Zdravím,máme malinkatou želvičku asi bude Tuniská,podle fotek co jsem našla na netu.Nemáme žádné zkušenosti se želvičkama a proto bych jí nějakým způsobem nerada uškodila.Můžete mi poradit prosím jak se o ni starat a kolik asi tyhle želvičky stojí?
Zdravím, zkus projet diskuzi - jinak www.nabeulensis.de a jestli neumíš německy, tak zkus Google překladač a základ určitě vyčteš!
Tak předpokládám, že jste ji nějak získali, z toho lze vyvodit druh/poddruh (informace od prodávajícího, název druhu na citesu, dovoz z dovolené atd.) lépe než podle fotografií (nic ve zlém, ale mám pocit, že naprostý laik není většinou podle fotek druh rozpoznat, navíc někdy to jen podle fotografií nejde).
Jak se o ni starat mohu říct, ale potřeboval bych vědět o jaký druh se opravdu jedná. Obecně lze doporučit kvalitní osvětlení, zdroj UV B, možnost lokálního vyhřátí na 30-35 st, možnost chladnějšího místa (okolo 20-24 st.), noční poklesy podle druhu a období na 15-20 st., vyšší vrstvu substrátu (zemina, písek se zeminou, hobliny apod.), která umožňuje zahrabání želvy, substrát by měl být z části mírně vlhký. Ideální je mít tzv. želví stůl nebo prostě terárium, které je shora zcela otevřené (kvůli kvalitnímu větrání). Krmení želvy v létě 100% tzv. luční směs - především listy smetánek, pak také jetelu, vojtěšky, jitrocele aj., v zimě podle druhu buď směs zeleniny, hlavně čínského zelí s doplňky kousků natí, rukoly, polníčku, jablka, na hrubo strouhané mrkve aj., některé druhy žerou i kvalitní jemné seno (pro mládě nastřihané na menší kousky), zeleninu je třeba dotovat mineráliemi s dostatkem vápníku.
Myslel jsem, že ji chcete chovat a ne prodávat... ale jinak nelze bez druhu a původu říci ani přibližnou cenu.
Takový soubor všech podstatných, doposud známých informací o těchto želvách mám tady http://www.goniatit.cz/clanky/nezarazene/encykloped ie---furculachelys-nabeulensis
Encyklopedii bych rád o podobné články (karty jednotlivých druhů) doplňoval častěji, není na to ale moc času. Goniatit
Zdravím, mohli byste mi doporučit nějakou zeleň, kterou si můžu vypěstovat doma přes zimu? Chutná želvám řeřicha?, nakopal jsem si také vojtěšku, tak snad se to uchytí. Hlavně by mě zajímalo, zda ta řeřicha želvám leze a neškodí...co vy na to? Díky
Zydy: už jsme řešili na KHorově foru,že řeřicha bohužel želvám vůbec nechutnala,je asi moc aromatická. Jak moc je vhodná, to nevím. Tím,že ji nejedly,tak jsme to už nerozebírali. Vojtěška je jako krmivo výborná a mojim hermankám chutná,ale vím,že více lidí psalo,že jejich želvy ji moc nemusí. Zkus, možná budeš mít štěstí Jinak jdou docela slušně pampelišky v truhlíku, některým štastlivcům dokonce kvete to mi se bohužel nedařilo.
Pampelišky...nevím, kde je sehnat. Mám s tím vtipnou příhodu - čekal jsem, že dnes se již prodává vše a tak jsem šel nadšeně do květinářství a potřeb a chtěl semena smetánky lékařské - prodavačka na mě koukala jako na blázna, že plevel neprodávají! Inu, ještě se nedá vše koupit Vojtěška zatím vypadá nadějně, řeřichu když tak zkusím, co my víme, třeba ochutnají a přivítají změnu! Díky za odpověď!
Zydy: jo tys myslel jako aktuálně teď! No my ji máme ještě z podzimu (teda někteří, mi uvadla jsem myslela,že jsou nesmrtelné). Vím akorát,že se prodává travní směs přímo s vysokým obsahem jeteliny a jiného "plevele". Tak jedině zkusit to Pak dej vědět, jak jsi dopadl s tou řeřichou.
Tak dneska jsem se vydal na zahradu s nožíkem a byl jsem mile překvapen, tolik majíček jsem nečekal. Něco jsem si zasadil a něco dal také k jídlu - takovou radost jsem nečekal, želvy nenechaly ani drobek Zítra budu zkoušet řeřichu, tak uvidíme
Různá semena (včetně jitrocele, jetele, atp.) se dají koupit na uvod. Ale osobní zkušenost s nimi nemám, takže nejsem schopná posoudit kvalitu a spolehlivost...
Zdravím, nechci zakládat nové téma, tak se šopnu tady. Měl bych takový menší dotaz ohledně chování mých želv. Jedna želva začala útočit na druhou, nevím, jak to popsat, ale zatáhne hlavičku a vší silou do druhé udeří předními štítky. Nikdy to nedělaly a tak mě zajímá, zda to může být nějaký problém...? Dále na sebe stále lezou a připomíná mi to jak kdyby páření, ale ne to jsou docela malé, myslím. Přikládám fotku (kvalita není nijak dobrá, je to přes sklo) Také nevím, o jaká pohlaví se jedná, mají NEURČENO. Lze nějak už pohlaví poznat, je možné, že by na sebe mohli útočit kvůli stejnému pohlaví (samci)? Díky za odpověď
Samci se tak chovají v období páření, přesvědčujou samici (občas z nouze i cokoli podobného želvě nebo samce). Někdy se i takhle přetlačujou samci, ale to spíš třeba u sulcat a to se spíš "rozbíhaj a odtlačujou a ne takové ty jakoby "poskoky s drcnutím".
Děkuji za odpověď! A není to nějak ještě brzy na nějaké snahy o páření? Přijdou mi na to ještě malé. Takže si toho tedy nebudu moc všímat. Jen jsem se chtěl ještě zeptat, lze nějak jednoduše rozeznat to pohlaví? Díky
Samečci se občas pokoušej už třeba v roce, zvlášť v teráriu a ještě pokud nezimují, tak rostou rychlejc... Jinak záleží, jak zimovali nebo ne, já letos neměl možnost zimovat a páří se vcelku průběžně.
Jo a to pohlaví. U hermannek to celkem dobře jde i u dost mladých podle posledních štítků plastronu. Pokud budu mít čas, tak to zkusím nafotit, ale nevím, kdy to stihnu.
Díky. No, já nezimoval, jedná se totiž o Furculachelys nabeulensis, docela je mám omylem, ale to by bylo na dlouhé nedávání. A studoval jsem si o nich na německém webu a tam bylo řečeno nezimovat, tak jsem nepokoušel. Nevím jak je to u tuhoto druhu tedy s určením pohlaví, ale kdyby Tě něco napadlo a vzpomenul by sis na mne, tak bych byl rád. Hezký večer a díky!
Jj. Tak to je jiná, ty maj takové zvláštní "zimování/nezimování" a v létě aestivaci. Ale jinak to páření je u nich podobný, doba bude vzhledem ke klimatu dřívější a pokud nebyla simulace nočních nízkých teplot, tak to bude stejně rozhozené a mohou to zkoušet skoro kdykoliv, ale reagují zřejmě i na délku dne.
Pohlaví u graec (nebo nabeulensisek) je u mláďat dle mého mnohem míň zřetelné než u hermannek, ale snad by se z nich něco vykoukalo...
Rozhodně by fotky prdýlek nic nezkazily a kdo ví, třeba se zadaří.
A jak jsou staří? Mi to dělají hermanky od cca 2 let v jednom kuse, do té doby jenom občas. Překvapivě to dělají jenom samci na samce. Jedinou samici nechávají na pokoji
Zdravím, nevím, co z toho půjde poznat. Ale předem všem díky!
1 - je podle mě samice (celkem jistě).
2 - je podle mě samec, ale chtělo by to lepší fotky, ještě znovu pořádně ten konec plastronu.
Docela dobré by bylo je vyfotit vedle sebe pro srovnání (samozřejmě ty podvozky).
1 - zřejmě holka
2 - zcela jistě kluk
Zdravím, všem velice moc děkuji. Zřejmě to tak i bude. Jelikož ten vámi určený samec je ten, který se pouští do oných hrátek, které jsem popisoval výše. Jen jsem se chtěl zeptat na vzhled želv. Vypadaj OK, krunýř a podobně? Snažím se jim dopřávat to nejlepší, ale stejně mi přijde, že všechny ostatní želvy mají hezčí krunýře a nechtěl bych těm svým nějak škodit. Mám je normálně na hoblinách, vlhké na noc - zahrabané. Krmím i přes zimu vojtěškou a pampeliškami z květináče, čínské zelí, rukola a semtam nějaké granule pro želvy. Posypávám jim také někdy krmení vitamíny, dávám jim kapičku 1x měsíčně Hydrovitu AD3. Terárium 40 W žárovka a Repti Glo 10, prostorné. Skořápky mi zobat nechtějí, ale přijímají sépiovou kost. Dělám někde chybu nebo dá se ještě něco vylepšit? Díky a hezkou noc!
Zdravím, rád bych ještě s vámi prokonzultoval novou stavbu terária. Vše na obrázku (náčrtu). Jen k tomu Repti Glo, vím, že je naprd, ale dodá alespoň světlo Díky za názory :)
Zydy: myslím,že výborné. Akorát z toho nákresu není patrné jak moc bude kámen-místo na krmení v dosahu žárovky. Zdá se to být pod žárovkou. To by nebylo moc dobré. Jídlo brzo vadne Chce to co nejdál od tepelného zdroje. Ale na druhé straně máš zase hobliny a ty by ti to zbytečně zaprasily, tak nevím
To zuzi: Ahojky, tak ten kámen bych chtěl v přední části a světlo je skoro úplně na kraji na konci, nějakých 30cm určitě od začátku kamene by to mělo být. Uvidím jak to přes Velikonoce sestavím a pak se pochlubím již realným výtvorem. Díky a hezký večer!
Zydy: tak to jooo, to zkresluje ten obrázek a nebo moc neumím číst v nákresech, to víš,ženská
To spíše já nezvládám nákresy, to víš, nemožný muž :D
Ahojky dostala jsem želvu od kamarádky a nevím co to je za pohlaví.
Zde obrázky: http://2i.cz/2i/i/4e3be76a/cf5e86d21395b3d1002782b 94739233f/da3c94be6d.p.jpg
http://2i.cz/2i/i/4e3be809/8e07aab15263dd4e0379e5b dc5023524/bc5af2d80b.p.jpg
to se zjevně poněkud po.ralo při umisťování na web...
Zde nahráno znovu :
1) http://nd05.jxs.cz/829/511/508f10ac22_78576910_v1. jpg?1312546800
2) http://nd05.jxs.cz/717/457/61958ae69f_78576955_v1. jpg?1312546896
Dík kačka
Nevím, jak je želva stará a chtělo by to detail na ocásek... Každopádně podle tvaru karapaxu soudím, že se jedná o samičku
Dobrý, ale odpověď je na dva roky starý dotaz...
Aha, něják jsem si nepřečetl datum
Kolik let se cca želva tuniská dožívá? děkuju
Mám dva samce Testudo graeca nabeulensis(želva Tuniská) Velikost 10cm. Samci se na vzájemně napadají(náznaky páření) proto vyměním 1 samce za samici nebo nechám oba dva za T.H.B.