Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov Sarančat

Zdravim,

Napred bych chtel vsem poprat hezke a nicim nerusene vanocni svatky :)

A ted k tematu. Poridil jsem si 100 sarancat vsezravych ve velikosti
tesne pred poslednim svlekanim. Bylo to zhruba pred deseti dny. Dnes
uz jsou vsechny svlecena a velka zhruba 5-6 cm. Mam pro ne 2 sklenene
teraria 43*38*60, ktere maji misto horniho skla dratenou mrizku. Teraria jsou
polozena na topnem kabelu a je v nich zavesena 60w zarovka. Teplota je
stabilnich 30 stupnu. Na dne teraria je 2cm vrstva ricniho pisku a na nem
je umistena nadoba 30*20*8 (d,s,v) ve ktere je raselina. V terariu je umisteno
mnoho vetvicek, ktere se vetvi ruznbe v prostoru. neni problem s tim aby si sarance
mohlo vlezt pod zarovku. maji tam dve misky. V jedne jemne ovesne vlocky
a do druhe jim davam cinske zeli. Obcas seno, nastrohanou mrkev, travu a pod.

Jak docilit toho, aby se mi zacali parovat? Jake prostredi pro ne mam pripravit?
Predtim jsem mel sarance stehovave a ty se parovali jedna radost akorat zadne kladeni
se nekonalo.

Diky za rady.

Potřebují hodně intenzivní světlo, cca 3000 luxů (nejlépe min. 12-14 hodin), teploty 30 - 35 st., takže ideálně nějaký halogen (zároveň svítí i topí) nad stropem nebo alespoň 2 zářivky (světlo) + žárovka (teplo), pářit se začínají až tak týden a víc po posledním svleku. Ideální je, když mají horní část kladiště v rovině se dnem, ale vykladou se v nouzi i do kladiště vyvýšeného nade dno, hloubka kladiště by měla být alespoň 8-10 cm. Jako substrát ideálně kyprá zemina.

Ale zas bacha na vlhkost a větrání, je třeba, aby byl minimálně celý strop pletivový a nejlépe ještě alespoň jedna strana. Víko bych nahradil rámečkem z pletivem (nebo většinu víka kromě úzkého obvodu vyřízl a vlepil tam pletivo) a klidně bych v jednom boku vyřízl velký kus (cca 1/2 - 2/3 plochy) a vlepil tam pletivo. Pokud to neuděláš, tak velice rychle mohou začít hynout.

Ahoj, tak v plastove nadobe se mi nedarilo vubec nic, ve sklenych terariich se alespon par jedincu snazi parovat. Dal jsem jim tam halogenovou zarovku 75W od exoterry tak snad je to nejak popostouchne :( dnes jsem zkusil vypnout topny kabel na kterem to cele lezi a nechal jsem tam jen ten halogen :(

a jak to u tebe vypadá ted? Já dnes založil chovnou skupinku o 50 subadultních jedincích, doufám že se zadaří a první generace mi brzo bude skákat po pokoji :-D chtěl bych to zkusit rozjet ve větším, tak aby mi pokryly výdaje za ostatní zvířata, nebojím se založit několik "kolonií" klidně á 200 ks.

Zdravím tak prvni vytáhní ten topnej kabel z podterarka bo ti rupne. Sklo nevydrží bodové pnutí. No teplotu jim přez den udržuj mezi 30-35 stupni a na noc vypni všecko topení ať jim klesne teplota na 20-25 stupňů. A musíš mít kolem světla dost místa kde se budou tvlékat takže např. síťovinu a budou ti klást vajička jen pokud budeš mít 10-15 cm hluboký květinač s náplni hlíny nebo něčeho co udrží vlhkost ta hlína musí být pořát vlhká tak ji poros ráno a večer. Pokud budeš mít už v květinači nebo tvé nadobě vajička nakladena cca po 10 dnech od vložení do teraria tak ho vyndej stale udržuj vlhkost a teplotu kolem 40 stupňů v tvé nadobě a po dalších 10 dnech se začnou líhnout.

Tak já je choval v obyčejném akváriu. Nahoře bylo pletivo. Uvnitř suchý písek a větve. Uvnitř kelímek s vlhkou zeminou. Z boku byla o sklo opřená obyčejná lampička. Před lampičkou se hodně vyhřívali. Svítil jsem jen 8 hodin denně - měl jsem je v kanceláři. Krmil jsem čerstvou trávou - zejména milovali trávy z čeledi lipnicovité. Žádnou vodu na pití jsem nepoužíval. Jen jsem udržoval vlhké kladiště. Množili se jako diví.