Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Phelsuma madag. grandis

Ahoj mám dotaz právě sem si všimla že mi sameček zřejmě při pokusu o páření ošklivě pokousal na krku samičku vykousnul jí kus kůže,doteď byly spolu bez problému,zajímá mě jaké hojivé schopnosti maji Phelsumky a nebo jak to mám řešit zda jse to dá nějak ošetřit

loading...

moje grandiska byla taky pořád pokousaná.
následující vytáhnuto ze zdroje: http://www.teraristika.cz/cz/terarista/4_1/09.html

SEXUÁLNÍ CHOVÁNÍ A ROZMNOŽOVÁNÍ

Při námluvách předvádí sameček své barvy v plné nádheře a škube třesavě hlavou na obě strany. Zpravidla však nekroutí ocasem do stran (toto gesto signalizuje hrozbu). Potom dojde ke kopulaci. Sameček se při ní zakousne samičce do krku; nikoliv však klasicky zezadu, ale spíše z boku, v oblasti endolymfatických orgánů. Těm bych chtěl po početných pozorováních průběhu páření různých druhů felzum přisoudit i určitou ochrannou funkci, kterou zřejmě plní vedle svého hlavního účelu. Při kousnutí v oblasti endolymfatických váčků se kůže nepoškodí, zatímco za krkem je pokožka velmi jemná a pokousáni zde způsobuje dosti těžká poranění.

V zásadě se však malé druhy felzum zraňují ve srovnání s velkými při páření poměrně málo; přeborníkem v těchto „něžnostech" je Phelsuma madagascariensis grandis.

Ahoj, hledala jsem ale nic podobného jsem nenašla, tak vlkládám sem :-[ Včera se mi svlékal roční samec Phelsumy grandisky a kus staré kůže mu zůstal nesvlečený, předchozí svleky byly dobré, svlékl se vždy celý, ale teď mu tam zůstala zaschlá kůže. Chtěla jsem se zeptat, jestli to mám nějak řešit nebo nechat tak, teď poslední dobou se už moc nesvléká, abych případně počkala do dalšího svleku. Teplotu a vlhkost má stále stejnou: 29°C, 65% přes den, v noci 24°C, 80%. Děkuji předem za odpovědi

[p1010860uprava2pw1.jpg]