Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želvy a slunce

K založení tohoto vlákna mě nutí nedávná, velice nepříjemná situace. Jedna má zákaznice ve snaze udělat pro želvičku to nejlepší možné, také po mé radě, že slunce ničím nenahradíš, vystavila želvičku na otevřené okno přímému, zřejmě polednímu sluníčku. Po deseti minutách, jak uvádí, došlo k silnému přehřátí želvy. Naštěstí si všimla silného slinění a neváhala volat, takže se situace, alespoň doufám vyvine dobře.
Chtěl bych proto upozornit na to, že zvláště mladé želvy je vhodné vystavovat letnímu slunci pouze v dopoledních respektive pozdních odpoledních hodinách. Vždy je potřeba zajistit želvičce možnost stinného úkrytu. Zvláště mláďata želv vystavená přímému polednímu slunci bez možnosti úkrytu mohou být nenávratně poškozena již po 10-20 minutách. Přehřátí se projevuje takto. Želva začíná postupně stále intenzivněji hledat možnost úkrytu tj. napohled "zvesela" ve skutečnosti zoufale běhá po vymezeném prostoru. Mnoho lidí si tuto mimořádnou aktivitu vykládá tím , " hele jak jde té naší želvičce sluníčko k duhu, jak hezky běhá". Trapné je, že většinou želvička běží o život. Druhá již opravdu vážná fáze se projeví apatií a silným sliněním. Po této fázi nastává během krátké doby exitus.
Dejte proto prosím na toto pozor. Vždy platí, když je na slunci nesnesitelně mě, tak želvě také. Zajímavé je to , že pokud želva není na přímém slunci, bez problémů snáší opravdu vysoké teploty, přes léto je u mě v želvích boudách v extrémních případech i 47-48°C a dospělé želvy jen funí a ani nemají snahu vyhledat si venku stín.

Poradíte mi prosím? Myslím, že se naše želva přehřála. Máme želvu nádhernou, jak už ti, co mi tady radili, vědí. Nechala jsem ji na slunci, aby se slunila, ale asi moc dlouho, nedošlo mi, že to sem tak praží, sluním v bytě na koberci. Želvina tam ležela a vypadala, že spí jako vždy, ale pak jsem ji chtěla odnést a všimla si, že je hadrová a teče jí hodně hlenu z nosu. Totálně jsem zpanikřila a volala veta, aby mi poradil, ten mě ale dost odbyl. Tak jsem popadla ručník, namočila do studený vody a omotala krunýř, abych srazila teplotu. Pak mě napadlo vzít vodu pokojové teploty a pomalu želvu ponořit. Přišlo mi, že nemůže dýchat přes ten hlen, tak jsem čapla odsávačku a snažila se dostat to pryč. Želva na mě sotva reagovala a oči měla pootevřené jen na škvírky. Po nějaké době odsávání a profukování už vypadá o něco líp, sedí v mělké vodě pokojové teploty, má hlavku ponořenou pod hladinou a občas vykoukne a jakoby "chrchne" nebo "bublavě vyfoukne vzduch na plné plíce", myslím, že se snaží to dovykašlat. Můžu jí ještě nějak pomoct? Připravuju další nálož studené vody. Vím, že jsem udělala hovadinu, když jsem neuhlídala teplotu na slunci, ale prosím, poraďte mi.

k tomu všemu co tu už bylo napsáno, tak co se týče toho chlazení- Pokud želva sliní a běhá jak pominutá, tak pomůže už jen ji dát do chladnějšího místa do stínu, ale rozhodně jí tu teplotu prudce nesrážet. přehřátou želvu nikdy nedávat do studené vody ! a když už ji majitel dá do vody, tak pouze do vlažné...pokud má přehřátá želva dejme tomu 40°C, tak vložení do studené vody jí způsobí teplotní šok, který může akorát dodělat dílo zkázy.