Želvy a slunce
K založení tohoto vlákna mě nutí nedávná, velice nepříjemná situace. Jedna má zákaznice ve snaze udělat pro želvičku to nejlepší možné, také po mé radě, že slunce ničím nenahradíš, vystavila želvičku na otevřené okno přímému, zřejmě polednímu sluníčku. Po deseti minutách, jak uvádí, došlo k silnému přehřátí želvy. Naštěstí si všimla silného slinění a neváhala volat, takže se situace, alespoň doufám vyvine dobře.
Chtěl bych proto upozornit na to, že zvláště mladé želvy je vhodné vystavovat letnímu slunci pouze v dopoledních respektive pozdních odpoledních hodinách. Vždy je potřeba zajistit želvičce možnost stinného úkrytu. Zvláště mláďata želv vystavená přímému polednímu slunci bez možnosti úkrytu mohou být nenávratně poškozena již po 10-20 minutách. Přehřátí se projevuje takto. Želva začíná postupně stále intenzivněji hledat možnost úkrytu tj. napohled "zvesela" ve skutečnosti zoufale běhá po vymezeném prostoru. Mnoho lidí si tuto mimořádnou aktivitu vykládá tím , " hele jak jde té naší želvičce sluníčko k duhu, jak hezky běhá". Trapné je, že většinou želvička běží o život. Druhá již opravdu vážná fáze se projeví apatií a silným sliněním. Po této fázi nastává během krátké doby exitus.
Dejte proto prosím na toto pozor. Vždy platí, když je na slunci nesnesitelně mě, tak želvě také. Zajímavé je to , že pokud želva není na přímém slunci, bez problémů snáší opravdu vysoké teploty, přes léto je u mě v želvích boudách v extrémních případech i 47-48°C a dospělé želvy jen funí a ani nemají snahu vyhledat si venku stín.