chov Sternotherus odoratus
Ahoj všem,
ráda bych Vás požádala o několik rad ohledne chovu odorátky.
Na různých forech jsem četla odlišné informace co se týká toho jestli je dobrý plavec nebo ne. Proto by mě zajímalo jestli je akvaterárium odpovidajici a hloubka vody cca 10 cm stačí?
Dál bych se chtěla zeptat jak je to se svícením. Jestli svítit jen přez den a jestli v kuse nebo s pauzou?
Taky bych ocenila kdyby jste mi mohli poradit s doplňky stravy (jaké vitamíny, v jakých dávkách a jak často)?
Můj poslední dotaz se týká želvy nádherné. Podle čeho poznám, že je želva tlustá a jestli se dá něco dělat s tím pokud skutečně je?
Už teď jsem se tady dozveděla hodně užitečných věcí a musím říct, že žasnu nad vědomostmi účastníků fora.
Děkuju mockrát za jakýkoliv tip nebo radu. Hanka
Takže tě zdravím.
Ke klapavkám: doplněk stravy nedávám, dle mého je to navíc když mají chudou stravu, já dávám žížaly, červy, holata, kuřecí maso, hovězí maso, někdy přihodim pár granulek pro koťata, jinak vždy do vody hodim jednu sépiovku, občas si rafnouNedávám močňáky, vepřové ani hmyz z venku.
K vodě: 10 cm je tak akorát já mam 20 cm a každá má velký kořen, a kámen aby si mohla vždy trochu odpočinout, když nechce vylést na souš, moc neplavou spíše se ''prochází''po dně a hledají žvanec
Jinak teplota vody je u mě 25_26 stupínků
Svícení jen večer od 18-21 hod.Mam je na prosvětleném místě kam svítí slunko.
Ahoj
Také se přikláním k mělčí vodě. Svítím jim ćca. 8 hod denně, ale je to dost zbytečné. Na vyvýšené místo pod žárovkou lezou jen málo. Zkrmuji hovězí srdce, malé plevelné rybky, granule, gamarusy atd. Jednou za čas dávám želatinovou směs pro vodní želvy s Roboranem. Recept na tuto směs najdete třeba tady: www.chelodina.com v sekci food/recipe nebo v češtině podobnou směs tady: http://www.sweb.cz/turtles.of.the.world/vyziva/zela tina.htm Taky mají permanentně k dispozici sépiovou kost, kterou dost okusují. Kupovat další komerčně vyráběné vitamínové preparáty mi přijde zbytečné.
Jinak přidejte sem fotku té elegansky. Nejlépe když zastrčí hlavu. Pak je dobře vidět zda je tlustá nebo ne.
P.S. Dotaz na moderátora tohoto fóra. (Pokud tu někdo takový je). Už jsou zde asi 4 vlákna týkající se Sternotherus odoratus. Možná by bylo dobré je dát dohromady. Určitě by se to tu zpřehlednilo.
Moc dekuju za rady... prckovi se dari dobre Jinak elegansky tluste nejsou... dival se na ne odbornik a rikal, ze je vse jak ma byt.. to jen pritel plasil Kazdopadne dekuju za pomoc
Ahojky tak se znovu chci zeptat, zimujete někdo klapavky?
Jen ještě taková otázečka, nebo konstatování mě ty potvory vůbec nechtěj, když nemam holata nebo žížaly žrát maso ani grundle, je možné že jsou vybíravé??
Asi je to jako u lidí že
Díky za postřehy
Letos je asi dám prvně zimovat, ale ještě jsem neměl čas se na to vrhnout. Zkusím tak měsíc či dva. Co se týče žrádla, tak to se dost divím. Oproti jiným želvám, které jsou některé dost vybíravé, tak zrovna tyhle klapavky sežerou všechno co jim dám a kdykoli. Žraly by pořád. I čerstvě vylíhlá mláďata mi maso berou už pár dní po vylíhnutí. Dej jim chvíli půst a oni si pak snad daj říct.
Když mě to srdce nedá, jim nedat nažrat jak dlouho je nechat o hladu?
Nevím, jak často krmíš. Já zhruba 2 krát týdně. Zkusil bych zatím týden o hladu a uvidíš. Pokud to nezabere, tak i déle.
Krmím 2 krát týdně, někdy 3 krát
Necham je od neděle pěkně vyhládnout, uvidíme, ale snad to vydržim, když vidim ty jejich kukadla tak bych jim tam hned ¨dal 4 holata
Jak dlouho tak vydrží bez potravy než jim to nějak ublíží??
Díky
Tak to netušim, ale asi bude hodně záležet na teplotě a jejich vykrmenosti. Ale 14 dní jim udělá jednou za čas jedině dobře. Mě to taky nedá a krmím rád, ale mám naštěstí různých želv víc, tak když tyhle nemaj dostat, krmím jiné a mám klid.
Nas prcek zere jak maso, tak granule i cervi posledne sezral dokonce i kus jablka.
A to krmite 3x tydne i ty male prcky? Prijde mi to trochu malo
Malé prcky lze krmit každý den, ale ne styl "krokodýl".
A jaky je styl krokodyl??
styl krokodýl - nacpat se do sytosti tak že ani nezastrčej hlavu do krunýře
Čerstvě narozené krmím 5 krát týdně, od dvou měsíců tak obden, myslím že to stačí.
Hmm JÁ JSEM MALÉ TAKÉ KRMIL 5KRÁT TÝDNĚ A 2 DNY PŮST
NO NEVÍM JESTLI VYDRŽÍM KOUKAT NA TO JEJICH PLOUTVOVÁNÍ POKAŽDÉ KDYŽ PROJDU KOLEM, ASI MAJÍ HLAD, ALE JÁ TO VYDRŽÍM JIM NEDAT NIC A PAK JEN MASO A UVIDÍME
Výše jsem dával linky na výrobu želatiny pro želvy. Tady najdete přeložený první link plus další verze želatin. zelvy.com
Dobrý den,
mám od března klapavku, želvička vypadá zdravě, roste, ale poslední dobou (cca měsíc) žere asi půl obvyklé dávky a pořád pospává. Čím by to mohlo být? Může se třeba připravovat k zimnímu spánku? a jak zimujete své želvy?
Ahoj, rád bych se pozeptal na sociální chování i možné rozdíly pohlavního dimorfismu u těchhle želviček. V literatuře jsem zatím sice našel haldu užitečných informací pro začátek, o tomto už ale ani zmínku
Pohlavní rozdíl je patrný na plastronu u ocásku. Samci mají laicky řečeno "výřez" ve tvaru "V". Sociální chování ? Jsou to údajně nesnášenlivé potvory.
Dík. K té nesnášenlivosti - to jako že se nesnáší mezi sebou (takže je v menším terku lepší singl a pro dva a více kusů naddimenzovaná nádrž se spoustou opticky jasně vytyčených hraničních pásem kvůli teritorialitě), nebo že nemají v oblibě nepříbuzné spolubydlící, např. nějakou dostatečně velkou a odolnou rybu, coby likvidátora zbytků potravy?
Ve zveráku mají delší dobu (v docela velkém paludárku) haldu prcků tohoto druhu spolu s mladými pelomedusami a skupinkou kalabarských bichirků a dělá to na mě dojem pohodové selanky. S těmi bichirky sice nevím nevím, tyhle ryby dokážou být prevíti, kterým neradno co důvěřovat, jak tam ty želvy ale chodím průběžně pozorovat, připadají mi naprosto nekonfliktní... I když, chování prcka se asi od dospělce může celkem výrazně odlišovat.
No dospělé kusy by měly být vůči sobě docela agresivní, ale viděl jsem spoustu fotek klapavek a ancistrusů. Myslím si, že tyto želvy nejsou schopny ohrožovat ryby, možná tak spící, ale paví očka a podobný "plevel" se asi udrží. Chovám pouze jednoho samce čili nic z mé hlavy.
OK. Pokud tedy vytvořím paludárko pro jednu (zatím) prťavou klapavku, které bude ve vodě dělat společnost jeden masožravý (ještě nedorostlý) senegalský bichir, mělo by to být v pohodě? Ryba je z bažinatých vod a nadechuje se čas od času z hladiny do primitivních plic, takže želvími výměšky průběžně znečišťovaná voda (při dobré filtraci) nehraje až takovou roli (a želvík se mu ani nevejde do tlamy )...
Pokud ta želva bude sama, plus k ní tenhle (taky celkem samotářský) spolubydlící, bude to o spokojenosti těch zvířat? Co se želv týče, mám zkušenosti jen s trachemyskami a tam je to spíš o skupinovém chovu..l
Asi by to mělo výt v pořádku. Stále doufám, že se ozve někdo, kdo má se skupinovým chovem klapavek nějaké zkušenosti, abych nekecal - dokonce se tady toto téma nedávno řešilo. S trachemyskama mám taky zkušenosti, ale takové rozpoluplné. Rvali se mi samci (17 let), jeden šel pryč, teď mám v nádrži 1,1 tse a 1,0 P. c. concinna a vypadá to v pohodě. Samec trachemysky mý občas období, kdy atakuje samici, ale jinak bez problému. Co se týče klapavek tak ta moje naštěstí nádrž nijak zvlášť neznečišťuje.
Jo, sehnat vyčerpávající info běh na dlouhou trať. Rozhodně ale dík
No a k scriptám - mám skupinku 1,2. Fór je, že jsem je všechny (jednu každou zvlášť) od někoho dostal, ale v rámci jejich soužití si nemůžu na nic stěžovat. Vycházejí spolu bezvadně a dík nějaké šťastné shodě náhod jsou mírné i k jiným tvorům (naši kočku přímo fascinují - je schopná vlézt jim klidně do terárka a pak na ně hodinu z šutru čučet, a dcerka si zas u nich ráda hraje). Nikdy jsem přitom nepozoroval ani nejmenší náznak agrese
Skupinový chov S. odoratus je vcelku bezproblémový, len pozor na rôzne veľké jedince. Mladé do 2 rokov je nutné chovať oddelene.
Agresivita sa môže vyskytnúť u niektorých jedincov, hlavne samcov, ktoré je nutné oddeliť.
Tento druh nie je zvlášť dobrým plavcom, ale plávať vie, aj keď uprednostňuje skôr lezenie po dne. Ak sa potrebuje nadýchnuť, bez problémov vypláva na hladinu z akejkoľvek hĺbky, a to aj mláďatá. Svietiť stačí 10-12 hodín denne, teplota vody a vzduchu u dospelých 20-25 stupňov, niekedy aj menej. U mladých samozrejme s teplotou vyššie. Pri správnom kŕmení /ryby, žížaly, drvené kuracie krky/ nie je potrebná ďalšia dotácia vitamínov, Ca ani ostatných "prepotrebných a nevyhnutných" prípravkov, ktorými nás masíruje PET priemysel.
Na fotke je pravidelne sa rozmnožujúca skupinka. /Do záberu sa priplietol mladý S. carinatus/.
Bezva, díky. Jestli to dobře chápu, v ničem podstatném se to od chovu trachemysek neliší, jen člověk vystačí i s výrazně menším terkem
Můj názor je, že odoraty jsou o 100% vhodnější do bytu co se týče nároků na prostor i třeba potřeby slunění apod.
Áno, je to tak. Vzhľadom k spôsobu života a malému vzrastu sú priestorové nároky tohto druhu minimálne. Platí to pre celý rod Sternotherus, ale aj pre malé druhy rodu Kinosternon. Tým však v žiadnom prípade nechcem propagovať chov v tých mini-mini teráriách, známych z obchodu.
Malé druhy klapaviek chovám v zariadení na fotke, ktoré slúži hlavne na odchov mláďat iných veľkých druhov. Je tam v štyroch poschodiach cca 200 l vody.
Aha. Takže kdybych to pojal v jakémsi přirovnání objemu vody a plochy osobního prostoru pro jednotlivce v chovu trachemysek - pokud budu ve svém bytovém chovu (nepočítám jejich cachtání venku na sluníčku) počítat se zhruba sto litry vody na jednu dospělou želvičku při asi třiceticentimetrovém sloupci vody, tzn. mi půdorys nádrže zabere 150 na 70 centimetrů (pro tři kusy, které mají možnost kdykoli odejít ven do místnosti se "strategicky" umístěnými výhřevnými místy), mohu to u solitérně chované klapavky srazit, vzhledem k vzrůstu, i na třetinu z výše zmiňované třetiny? Tedy, ne že bych ji chtěl držet v nějakém pidiprostůrku, ale cca 35 - 40 l vody a celková plocha i se souší tak 60 na 30 cm by mohla být dostatečná (jako optimum pro dostatečný "výběh" a zároveň snadné dohledání kořisti)? Spíš bych to udělal trochu větší, při udání pro zvíře snesitelného minima ale aspoň vím, od čeho (a proč) se odpíchnout
Omlouvám se za nesrozumitelnost předchozího dotazu (datloval jsem ve spěchu a snažil se tam narvat co nejvíc, bohužel ale tak, že se v tom sám zpětně nevyznám). Když to teď napravím - u solitérně chovaného jedince by odhadem 60x30x10 (dejme tomu) cm vody mělo stačit? Plus samozřejmě k tomu přidaný kus souše a výhřevná lampa?
V podstate máš pravdu, takéto terárku jednému kusu stačí, má to však háčik v tom, že tam bude málo vody a ušiješ si búdu na seba v tom, že napriek filtrácii bude nutná častá výmena vody. Platí zásada, že čím viac vody, tým menej starostí. Je tu aj predpoklad, že pri jednom kuse zrejme nezostaneš.
Pri tom mojom 4-terárku v príspevku vyššie je fór v tom, že ide o 4 prietočné teráriá umiestnené nad sebou a zlepené do jedného kusa. Má to
jedno čerpadlo s molitanovým filtrom a jeden ohrievač. Takže sa to celé správa ako jedno terárium s cca 200 l vody. Vodu stačí vymeniť zhruba
1 x mesačne.
Pri neustálej filtrácii vody sa zdá voda kryštálovo čistá aj po dlhšej dobe, sú v nej však rozpustené jedovaté látky pochádzajúce z látkovej výmeny organizmu, hlavne močovina a iné dusíkaté látky, ktoré pri vyššej koncentrácii môžu spôsobiť kolaps organizmu.
Mimoriadne citlivo reaguje na zvýšenie koncentrácie chemikálií látkovej výmeny napr. Macroclemys temmincki, ktorá úplne prestane aktivovať a prijímať potravu. Vtedy je najvyšší čas na výmenu inak krásne čistej vody.
Jo, to mi připomíná naše trachemysky. Hromadu let teraristění šly želvy nějak mimo mě, než jsem se neplánovaně ujal dospělé samičky, co chtěl jeden chlápek utratit (takový ten blbec, co si koupí miminko do akvárka a za rok dva se nestíhá divit)! Z jedné starší nevyužívané nádrže jsem jí udělal docela vyhovující bydlení... a okamžitě se začal zaobírat tím, jestli jí tam není samotné smutno . Takže už máme tři a kvůli jejich "zimnímu bytu" pomalu předělávám interiér celé jedné místnosti
Každopádně, u tohohle prcka jsem si myslel, že jako (údajně) docela špatný plavec bude radši v něčem mělčím a celkový objem vody dimenzoval podle výše zmíněných T. scripta. Pokud jsem to ale dobře pochopil, je výrazně citlivější na případné znečištění, takže to chce aspoň dvojnásobnou litráž plus výkonný vnější filtr? Když tam přihodím nějaké rostliny libujícísi ve znečištěné vodě (jako svého druhu biofiltr - z akvaristiky mám výborné zkušenosti s rohatcem a pistiemi), bude to určitě lepší...
Čeho je ještě (v detailech) dobré si všímat?
od koho z vás bych mohl koupyt mladou klapavku??? kdo je nejblížžžž pardubicim
Zdarec, napiš na jakub.zapior@seznam.cz nebo noby.angh@seznam.cz, jsme z prahy. Do pardubek na vlakáč je možný dovízt v neděli nebo úterý známýma, nebo líp přijet se podívat na podmínky chovu. Informace k chovu už asi náký máš, kdyby ne, tu na stránkách něco najdeš:
klapavky.webnode.cz
k prodeji je 1x K.baurii a 2x S.odoratus