Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Vícedruhové terárium s Agamou kočinčinskou!

Často se setkávám s dotazy na vícedruhové terárium s Physignathus cocincinus - přečtěte si, že společný chov více druhů opravdu není nejlepší volba!

Agama vs. kočka a pes?

Mají agamy vrozený strach z koček, psů, či lidí? Ano, bojí se jakékoli živé věci, která je větší než oni. Mohou však tento strach překonat? V případě člověka je to jednodušší, zvíře si po čase dokáže zvyknout na lidský kontakt a umí i člověka částečně respektovat. Horší je to s domácí kočkou či psem, učit agamu na kontakt s nimi je, myslím, velmi pošetilé až bláznivé a hlavně nebezpečné. Nikdy nemůžete ručit za chování svého psa nebo kočky! Pokud doma máte tato zvířata, bylo by v nejlepším zájmu agamy, držet psa nebo kočku v jiné místnosti, když si agama zrovna dává vycházku. Také se setkávám s reakci „mrtvého brouka“ , když agama zpozoruje např. kočku, přilehne k zemi, ztmavne a nehýbe se, možný pokus o maskování před nepřítelem. Proto agamu zbytečně nestresujte a mějte terárium zajištěné tak, aby se do něj nedostala žádná nechtěná návštěva z venčí. Existují i výjimky, kdy někdo hlásá, že kočka a agama jsou nejlepší přátelé, ale na to bych nespoléhal a nikdy nenechal agamu a kočku pohromadě a natož ještě bez dozoru, to by se pak mohlo stát, že z agamy vám zůstane jen ocásek.

Agama vs. bazilišci a jiné agamy či chameleoni?

Stále častěji jsem zasypáván dotazy, zda můžeme agamu kočinčinskou chovat společně s ještěry jiného druhu. Osobně vždy odpovídám, že v domácím prostředí nejsme schopni poskytnout dostatečně velké terárium s odpovídajícími podmínkami pro více druhů. Možným kandidátem pro společný chov je teoreticky nějaký druh z bazilišků nebo z agam např. Hydrosaurus pustulatus. Jestliže bychom se opravdu rozhodli chovat více druhů v teráriu, tak doporučuji více výhřevných míst, prostorné terárium a celkově vyhovující podmínky. Do pralesního terária samozřejmě nebudeme dávat např. pouštní ještěry. Kombinace agam kočinčinských a vousatých je vražedná. Také často by lidé kombinovali s chameleony, tady důrazně říkám NE, jelikož chameleoni by se mohli utopit ve vodní nádrži, která u agam nesmí chybět. Za další by bylo zvíře neustále ve stresu, jelikož je to chameleonům vlastní.

Agama vs. leguán zelený?

Kombinace za kterou můžeme poděkovat našim zverimexům. Lidé mě často bombardují, proč říkám, že se nemají chovat společně, když ve zverimexu to viděli, avšak to neznamená, že je to správné. Pro začátek jen porovnejte velikost dospělců – u leguánů klidně i 180 cm a u agam, málo kdy přesáhne 85 cm. Také hmotnost leguána je mnohonásobně větší a tak když takový dospělý leguán přisedne na agamu, může jí způsobit vážná zranění. Drápy leguánů jsou ostré a mohou agamě opět ublížit. Leguán má také silné čelisti a ostré zuby, v dospělosti vyžadují větší prostor a také mají značné teritoriální chovaní a nepočítám agresivitu během páření. Dalším problémem může být potrava. Leguán je býložravý a agama hmyzožravá, to může znamenat pro leguána problém, jelikož se bude potkávat s hmyzem, kterému i neodolá a sní jej, přitom leguáni jsou striktní býložravci a cokoliv živočišného je spíše na škodu. Na druhou stranu by bylo fajn vidět agamu jíst něco zeleného z jídelníčku leguána, avšak to se v zajetí stává méně častěji, kdežto v přírodě se zeleně nebojí a žerou ji. Jestliže opravdu chcete tyto dva druhy chovat pohromadě, tak si uvědomte, že podmínky mají podobné, ale jejich jídelníček je úplně rozdílný a proto nenuťte leguána, aby musel jíst hmyz a poté aby pomalu a bolestivě umíral např. na selhání ledvin. Ve zverimexu se to možná neřeší, ale chovatel by pro svá zvířata měl chtít jen to nejlepší. A uvědomte si také to, že ze začátku, kdy budou obě zvířata stejně velká, nemusí být až tak velké problémy, ale ony po čase přijdou. To je můj názor!

Agama vs. ostatní ještěři a obojživelníci?

Jak už jsem psal výše, některé druhy by spolu teoreticky chovat šly, ale osobně bych to nepraktikoval. V žádném případě tedy nekombinovat s ještěry, kteří vyžadují jiné podmínky, např. gekončík noční, který vyžaduje suché a teplejší prostředí, nebude dobrým spolubydlícím, nemluvě o velikosti gekončíka, který by mohl být i chodící svačinou pro agamu a mohla by mu tedy značně ublížit. Anolisové? Druh s podobnými požadavky na chov, avšak opět o hodně menší než agama a proto by byl opět středem útoku. Chov s obojživelníky mi přijde zcela zavrženíhodný, ti s podobnými požadavky jsou strašně malí, takže by je agama chtěla sníst a také většina obojživelníků vypouští při obraně různé toxiny, které by pro agamu nemusely být příjemné.

Agama vs. vodní či suchozemské želvy?

Další druh z říše plazů, na který se často lidé dotazují. Pokud máte opravdu velké terárium a případně s 2 vodními nádržemi, tak byste mohli být schopni chovat vodní želvy společně s agamou. Avšak většina z nás, není schopna takové podmínky poskytnout a proto často želva i agama plavou společně v jedné nádrži. Nezapomínejte, že želvy jsou zvídaví tvorové a mnohé vodní želvy jsou opravdu velmi dravé a takový ocásek agamy či dlouhé hubené prsty na končetinách jsou pro želvy opravdu velkým lákadlem a často ochutnají. Čelisti želv jsou docela silné, takže agamě opravdu hrozí nebezpečí. Také trus suchozemských želv může obsahovat různé pro agamu škodlivé bakterie a může se pozřením trusu nakazit a to je zcela zbytečné. Proto opět upozorňuji, abyste si takovýto společný chov ještě jednou pořádně promysleli.

Agama vs. hadi?

Agamy jsou naprosto vyděšené z hadů. Jejich reakce na hady jsou nepředvídatelné a panické. Proto společný chov agamy s jakýmkoliv hadem je nemožný, nepočítaje odlišné podmínky chovu a základní péči. Takovýto chov je velice riskantní.

A co chtěl básník říci?

Osobně bych chtěl říct, že více druhů v jednom teráriu v domácím prostředí zásadně nedoporučuji. Jestliže zvířeti chceme poskytnout solidní život a netýrat jej, tak mu pořídíme vlastní terárium a dopřejeme mu kvalitní péči a život.

Zdroje:

mé zkušenosti a Green Water Dragons, Sailfin Lizards and Basilisks (General Care and Maintenance of Series) by Philippe De Vosjoli

Předmět Autor Datum
nadhera;-)
Piarista 15.09.2008 16:40
Piarista
A co chov s agamou vodní (physignathus lesueurii lesueurii), ten by byl také problematický? Pokud by…
katskin 29.09.2008 09:25
katskin
Musím oponovat!Chovám agamy už 5 let a k nim přibil pes(bígl)což má být lovecké plemeno. Agamy byli… poslední
M.Sklenář 03.02.2011 16:04
M.Sklenář

Musím oponovat!Chovám agamy už 5 let a k nim přibil pes(bígl)což má být lovecké plemeno.
Agamy byli nejdříve v teráriu když povyrostli,tak volně v pokoji pes jim nic nedělal,zvykal si od šťeněte,agamky si zvykli a pes věděl že nesmí(učil jsem ho to při krmení,kdy agamu jsem měl na klíně a krmil ji z ruky sarančaty nebo červy,a psa jsem pochválil a odměnil že je hodnej když nic nedělá).Když lehával po ránu v pokoji na sluníčku,kdy agamky měli svoji chvilku a samec čipera proháněl samice skoro každé ráno,sbalil se a lehl si jinam,než aby po něm běhali.Dost jsem se nasmál,když každá k němu přiběhla z jiné strany a on chudák zoufale hleděl,jako by čekal že se na něj domluvili. :D Nakonec bývali i sami doma,někdy i 9 hodin,když jsem chodil do práce a přítelkyně taky.Osobně si myslím, že při opatrném a postupném zvykání to není problém.

Jinak pes žije,agamy taky, a zvykl si i na hady.Jezdil jsem fotit zmije do volné přírody a nikdy neměl tendence se přibližovat,posadil se opodál a čekal.

"U psa jde o výchovu,u agamy o zvyk."

Zpět na články Přidat komentář k článku Nahoru