Ukliďte si kolem domu a nemusíte se bát zmijí, radí herpetolog
Alespon jeden "vychovnejsi" a "nestrasici" clanek..
Zdroj: http://hobby.idnes.cz
Alespon jeden "vychovnejsi" a "nestrasici" clanek..
Zpět na aktuality Přidat komentář k aktualitě Nahoru
Pěkná amodytka .
Taky si říkám..
Tak toho jsem si nevsiml,asi nemeli obrazek z odchytem berusky,tak prdli co meli..
Trochu akčnější novinář by tam pro větší efekt dal hlavu Gabunky s otevřenou tlamou.Alesponˇ že tak.
zdar obecně,docela bych tam chtěl bydlet V 500 až 600 metrech nadmořské výšky už se zmije vyskytují, nad 600 metrů pak máte téměř jistotu, že jiného hada než zmiji potkat nemůžete. "Kolem tisíce metrů a v horách už totiž zmije nemá žádnou konkurenci, jediná z našich hadů je schopná přežít v tak extrémních horských podmínkách. Navíc je živorodá, okamžitě po porodu mláďata protrhnou blánu vejce a opouštějí ho,"
Zdroj: http://hobby.idnes.cz/uklidte-si-kolem-domu-a-nemu site-se-bat-zmiji-radi-herpetolog-p5j-/hobby-zahra da.asp?c=A110502_113434_hobby-zahrada_mce
to mám docela smolíčka,jinak možná nejde o omyl s tou amodyteskou??,hodně inventarizace se dělá pořád podle bývalé ČSFR a tj.amodytky jsou třeba na madarech(evn.Chlaba,Šturovo)..běžně.,akorát se to tam nějak popletlo stran latiny a determinace.
Pošuk even.605m a zbytek výše...takže u nás "fakt nejsou"
Jo, to rozdělení výskytu podle nadmořských výšek je dost zavádějící. Už vidím, jak všichni, co potkají hada nebo slepýše nad 600 m n. m. budou mít "téměř jistotu", že to byla zmije. A naopak se nechají "velmi nepravděpodobně" hryznout zmijí z méně než 300 m . n . m. I když je jasné, že tam byla snaha o zobecnění, tak nevím, jak si tohle rozdělení vyloží nějaký laik.
to: West day1-pošuk: Hodně diskutovaná byla dříve tuším nějaká amodytka od Trenčína , myslím nějaká publikace od Láce?
ad Lác - amodytka na SK:
Lác (1968 - Stavovce Slovenska I, Plazy): cit. "z nášho územia sú známe len staršie údaje: Trenčín (Záleský), Šubírov na Morave (Remeš 1923), Branisko (Ferianc 1946, na základe dokladu Tatranského múzea). Viac dokladových exemplárov je aj v niektorých školských zbierkach, všetko sú však nálezy staršie, niektoré bez udania lokality."
ten zdroj od Trenčína - Záleský - je bez udania roka, tak možno ide len o nejakú sprostredkovanú informáciu (každopádne 20. alebo 30. roky min. storočia)
osobne si myslím, že amodytka v súčasnosti na Slovensku nemá autochtónny výskyt, dnešný možný výskyt bude výsledkom nejakého zámerného vysadenia (ale aký rozumný dôvod??)
najbližšie sa prirodzene vyskytuje zrejme v južných častiach Rakúska a Maďarska
V Rakousku určitě ano, v Maďarsku ne. Tam je to zase "citační dědictví" z dřívějších hranic Uherska před jeho rozdělením na konci 1. světové Trianonskou smouvou, když Uhersko na jihu zasahovalo i do dnešního Rumunska a Chorvatska.
Myslím, že Pošuk s tím výskytem amodytky na Slovensku jen lehce provokoval a já jsem to samozřejmě trochu přiživil .
zdar.....
tak hej, s tým Maďarskom som sa sekol... :)
Ja sem na slovensku vypoustel amodytky 30 kusu!
Ja sem na slovensku vypoustel amodytky, 30 kusu! Ale lokalitu Jen tak neprozradim .