Od znameho, co v np sumava dela, jsem slysela sileny veci. Omezeni poctu odborniku ve prospech "starostu a spol." byl evidentne jen zacatek a dusledky uz jsou patrne. A kdyz si nekdo dovoli "pipnout", tak je razem za ekoteroristu...chjo...Rodinky proste budou za chvilku chodit na vejlety do smrkovych monokultur, ktery se jednou za ctyricet, sedesat let budou plosne kacet na kurovce a stejne dementni monokultura se zase vysadi o kousek vedle...Bravo...
Ceska spolecnost ornitologicka ted nove rozesilala nasledujici text...treba to nekoho inspiruje...
"
Omlouvám se všem za nevyžádanou poštu a děkuji všem, kteří se ztotožní s obsahem dopisu a přidají svůj podpis na stránkách:
http://www.birdlife.cz/dopisSumava.html
Zmiňovanou lokalitu jsme pečlivě prošli a museli jsme konstatovat, že asanace kůrovcem napadených stromů v oblasti Ptačího potoka je zcela nesmyslným plýtváním úsilí i peněz. Lokalita se nachází za současnou linií šíření kůrovce. Asanací dojde pouze k poškození ekosystému horského lesa bez vlivu na šíření kůrovce do nižších poloh (případně lesů restituovaných městem Kašperské Hory). Tyto práce nejsou levnou záležitostí a finanční prostředky vynaložené na kácení a odkorňování stromů by se daly využít v rámci péče o lesní ekosystémy v NP daleko efektivněji. Stromy označené k pokácení se nachází v tzv. podmáčených a rašelinných smrčinách, pro které jakékoliv zásahy znamenají citelné poškození. Jsou bohaté na přirozené zmlazení, rostou zde stromy staré 1 až 130 let - rozhodně nejde o stejnověký 60 porost, jak se vyjadřoval náměstek ředitele NP pan Mánek. Na místě jsme našli pokácené i 100 let staré stromy, které byly zcela zdravé. To znamené, že proznačení kůrovcem napadených stromů před samotnou asanací bylo lajdácké.
Majetek města Kašperské Hory se nachází přibližně 2km vzdušnou čarou od inriminované lokality, což je vzdálenost přesahující možnosti šíření kůrovce.
Ještě si dovolím krátký výlet do historie. Ráda bych totiž připomněla, že město Kašperské Hory vlastní lesy na území NP, tedy lesy spadající do stejného režimu péče jako státní lesy v rámci NP (nestátní vlastníci pobírají vysoké kompenzace za "újmu" způsobenou speciálním managementem). Město odmítlo možnost náhradní restituce, kdy mu byl nabízen zcela odpovídající lesní majetek mimo území NP. Město Kašperské Hory se holedbalo, že o navrácený majetek bude pečovat ve smyslu ochrany přírody lépe než sám Národní park.
S přihlédnutím ke všem faktům, se nemůžu ubránit pocitu, že v celé kauze Šumava jde pouze a jedině o snahu několika umanutých dědků, v čele s naším prezidentem, prosadit si svou, ať to stojí, co to stojí.
Připojuji aktuální fotografie z místa (modré puntíky na stromech = značení napadených stromů určených k pokácení)
Kristina Daniszová "