Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Užovka v garáži

Ahoj,
Využívám toho, že se rozjela (držím palce) hadí Poradna, abych se podělil s dnešním zážitkem:
Nakládám auto k cestě na chatu a vidím, že se něco hnulo mezi šutry (oblázky vyceděné z písku), co mám v garáži na zemi. Nejprve jsem myslel, že je to žížala, ale byla to malinkatá užovka, s krásnými žlutými měsíčky za ušima. Byla velká jak ta žížala, asi 5-7 centimetů, tenčí než cigareta. Bohužel, nezdařilo se mi jí ulovit, abych jí vyfotil - zmizela venku v trávě. Kde se tam mohla vzít? Bydlím téměř v Praze, nejbližší řeka je cca 7 Km, les taky tak. Široké okolí je spíš suché. Když tam byla takováto malinkatá užovka, někde poblíž musí být její máma, dospělá.

IMHO (jez.) tam nějaká voda v okolí být musí - třeba jen tůňka u souseda na zahradě. Tahle zvířátka vodu potřebují k živobytí stejně, jako my. Co se týká potravy, jsou to většinou drobní hlodavci - předpokládám, že nějaké pole za domem by být mohlo, ne?

Kurte, podle toho jak ji Rce popsal šlo jistě o Natrix natrix, Užovku obojkovou, která je u nás docela hojná. Na vodě je závisla, ale zrovna tento had se specializuje na lov obojživelníků, převážně žab. Ovšem, nepohrdne ani rybou. Vzhledem k tomu, že potravu polyká zaživa (neumí zabíjet) mohl by pro ni lov hlodavců být fatální. Byť to literatura nevylučuje. Mláďata potom převážně pulce a čerstvě metamorfované žáby
Když jsem viděl jak u tchýně na zahradě v leknínovém jezírku se vesele, rok co rok množí Ropucha zelená Bufo viridis (kterou má Užovka obojková docela ráda) i přesto, že nejbližší přirozená voda je cca 5 km vzdušnou čarou, nepřekvapuje mne výskyt obojkovky v lokalitě kterou Rce popisuje.

Gadjukine, promin, ze se navazim, ale ze i ty budes psat Uzovka s velkym U na zacatku bych necekal :)

Jinak k te zofce - staci jim opravdu hodne malo - ale, podminkou je, ze se k tomu hodne malu musi nejak dostat. Jak pises, mas v okoli pole - to je temer zaruka, ze tam bude ropucha zelena. U. obojkove zerou vsechny obojzivelniky, vcetne techhle jeduli. Staci s epo nich kouknout v noci venku - nejlepe po desti,a el neni podminkou. Ja bydlim uprostred jihomoravskych poli (takze BRUTUS) a Natrixka je tu take a Bufinku tri ***. Mejte se. VH

Zdar, možná v tom mám zmatek, ale měl jsem za to, že se jedná o nějakou formu jména, proto to první písmeno velké. ale to je buřt :-)

k té užovce a její potravě. Kdysi (tak rok 1984-5) jsem je zkoušel krmit kuňkou obecnou Bombina bombina i kuňkou žlutobřichou Bombina variegata, kterých u nás (předhůří Nízkého Jeseníku) bylo v té době nepočítaně a bez jediného úspěchu. I po poměrně dlouhé hladovce užovky nebyly ochotny přijímat tyhle žáby. Skokany a obě vyskytující se u nás bufiny žraly bez problémů a rády. Čolky a rosničky jsem nikdy nezkoušel.