Myslím, že pokud chceš odlišit ty tři, zatím rozlišované formy, tak se musíš spolehnout na info původních majítelů odkud jsou. Mrk jsem teď na článek Hans J. Bidmona o Geochelone elegans a podle něj vypadají výše zmíněné rozlišovací znaky jinak.
„West Indian form“ – vyskytuje se v jižním Pakistánu a na západě Indie. Želvy z tohoto území jsou větší, dosahují délky 30-35 cm a mají tmavší vybarvení krunýře.
Bidmon je popisuje jako největší z forem, některé rekorně údajně 7 až 10 kilo, dospělci světlají a mají být žlutější než Srí Lanka form. Žluté proužky mají být více ohnuté než u jiných. (orig. more curved)
„South Indian form“ – vyskytuje se v jižní a východní Indii. Želvy jsou menší 20-25 cm a vzor jejich krunýře je velice kontrastní.
Bidmon píše že jsou menší 20-25 cm, samice kolem 2,5 kg ale uvádí že jsou nejtmavší z forem s tenkými krémově žlutými proužky
Sri Lanka form“ – žijí skoro na celé Srí Lance. Želvy jsou vzhledem hodně podobné želvám z jižní Indie, jen jsou větší 30-38 cm a mají žluté znaky na krunýři ještě výraznější než želvy z jihu Indie.
Bidmon uvádí že jsou poměrně velké, samice kolem 3 kg, mají široké, rovné, světle žluté proužky na tmavém karapaxu, takže jsou výrazně kontrastní.
Také uvádí, že je další, zatím nezahrnutá forma z Bangladéše a možná zakrslá forma dosahující v dospělosti v 11-13 cm.
Takže v něčem ty popisy sedí, v něčem se liší. Dále pokud se vezme obrovská oblast rozšíření a variabilita jedinců, tak si myslím, že pokud člověk nezná lokalitu původu, zpětně již je neurčí.
Ještě pro doplnění:
I ty platynoty sou skoro stejne, jake sou rozdily mezi G.platynota a elegans? Dik.
No a Geochelone platynota, neboli česky želva barmská je větší, dražší a je na seznamu mezi 25 nejohroženějšími druhy. U nás ji má jen p.Strnad a prodává mláďata z importu za 20 000kč a to je dost levný, na Západě frčí roční mláďata od 1200 euro!
Dodal bych, že rozlišení je nejmarkantnější na plastronu, kde platynota nemá proužky, ale pouze tmavé trojúhelníky na každém štítku.