Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ploskolebci a jejich krmení:

Mám dotaz na zkušenější chovatale hadů Agkistrodon con.contortrix:Jak tyto hady krmit? Nejdříve mi bylo doporučováno tyto hady nepřekrmovat; aby neztlostli.Od jiných chovatelů mám onformace; že je nutné je v době kdy žerou krmit co nejvydatněji, protože si sami dají občas v přijmu potravy pauzu.Mám roční pár, se kterým zatím nejsou žádný problémy, ale mám je krmit co sežerou?.. nebo je nějak omezovat? Díky

Nevím do jaké míry jsem zkušený chovatel ploskounů, ale podělím se aspoň s vlastní zkušeností. Mám 0,0,2 subadulty (pravděpodobně samce) ve věku 17-18 měsíců, délka kolem 45 cm. Dostal jsem je jako měsíční mimina. Krmení probíhalo nejprve násilím (zhruba 8 - 9 týdnů) ve frekvenci 2-4 holata týdně. Ve třech měsících začali samosatně a ochotně přijímat potravu (1 - 2 přiměřené myši týdně), poměrně rychle rostli. V prvním roce jsem nezimoval. Asi před měsícem až měsícem a 1/2, možná vlivem nastupující zimy, přestali žrát. Zhasl jsem jim tedy světlo. V nádrži je cca 20°C, hadi jeví zájem o okolí, nicméně zkusmo nabízenou potravu ignorují.
Jejich rodiče byli a jsou pravidelně tvrdě zimováni při nějakých 4-6°C po dobu 12 - 15 týdnů. Současné počasí nedovoluje zazimovat tak jak bych si přál....

tosem se rozkecal :-)

zpět k Tvé otázce ohledně krmení. S přibývajícím věkem a velikostí bych snižoval krmné dávky, ať už velikostí kořisti nebo délkou frekvence mezi jednotlivým krmením.

PS: kdyby měl někdo na výměnu samici v odpovídajícím stáří (1-2 roky) nechť se ozve :-D

Díky.Tak to ti moji jsou o nějaký ten měsíc mladší( cca 15 měsíců ).Akorát jsou krapet větší.V současnosti mají; samec cca 60 cm, a samice cca 65 cm.Od počátku přijímali potravu perfektně, a v současnosti jsem na tom tak jako ty. Samec přestal cca před měsícem žrát. Samice nyní stále ještě žere.Zatím jsem je taky ještě nezazimoval.Jinak máš taky nominátní poddruh - contortrixe? Nebo nějaký jiný poddruh?

Chová ploskouny jíž 10 let a štyřikrát jsem mel měl mláďata a krmím ploskouny nepravidelně a střídmě,prostě je nepřekrmuji.Průměrně to vychází jedna myš na týden.Letos prodila samička 10 živých mláďat a 5 neoplozených vajec a je v plné kondici.Můj názor je prostě nepřekrmovat.