Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva nádherná - problém s krunýřem

Ahoj, chtěl bych poprosit o radu, jak léčit špatný krunýř. Před rokem jsem dostal už asi 5 letou želvu nádhernou, která má problém s krunýřem. Tento problém má prý už od mala. Krunýř je na horní straně deformovaný a v jednom dílku je dokonce změklý. Na spodní straně se jí odlupuje. Byl jsem s ní u zvěrolékaře a dostala několik calciových injekcí a vitamíny (Beaphar-turtle vitamin), ale krunýř se jí pořád nezlepšuje. Jinak želva je živá, zvědavá, potravu přijímá bez problémů.
Jestli někdo víte, jak tento problém řešit, prosím poraďte. Můj mail je: nappe@seznam.cz

Díky za pomoc
Pavel

Vhodnejšie by boli ryby, ideálne aj s vnútornosťami ale hlavne s kosťami - prirodzený zdroj vápnika... So zeleniny je dobré "čínské zelí". Treba do nej dostať minerálie, dobré sú NEKTON MSA, PLASTIN... Želva by mala mať možnosť sa kompletne osušiť na "ostrovčeku" prípadne jej tam zaviesť UV-B, kým sa nedá dohromady.

Niečo o potrave:
zelvy.com
http://www.sweb.cz/turtles.of.the.world/vyziva/vyzi va.htm

No, tak s tema zarovkama to neni az tak snadny. Jednoznacne nejlepsi spektrum svetla pro plazaky, kteri potrebuji UVcko jsou z vybojek (dobre jsou UltraviLux, ale staci i obyc vysokotlake rt. vybojky. Silnejsi maji vyssi podil UV (vsech slozek), ale hodne topeji. Na vetsi terarka lze pouzit 50W vybojky. Ultravitalux dela jen silnejsi vataze a ty jdou dat jen do velkych (urcite me nekdo opravi, ja je nepouzivam. Pro tvuj ucel by byla idealni kombinace zarivky a zarovky - uvedom si, ze zarovka je spis pro delani tepla a zarivka pro svetlo. Ze zarovek obecne jde jen malo UV a i s tech "specielnich" jde spis o UV-A. Jenze zelva potrebuji vcelku hodne UV-B - velmi zjednoduseni jej potrebuji na syntezu vit. D, ktery pomaha s vazanim vapniku - to zpusobuje cast deformaci krunyre. Takze, pokud je to tim, cemuz verim, tak to chce svitit zarivkou (ktera ma malou vataz a malo hreje) a zarovkou, aby se zelva mela kde hrat. Jinak deformace krunyru mohou byt zpusobene i nevhodnou krmnou davkou - nevyvazene ci velke mnozstvi urcitych zivin ci prvku a pod. Dost se to probiralo na iFaune - dej vyhledat :) VH

Chápu vaše obavy.Mám 2 želvičky a ta starší má ten samý problém.Také sem sní byla u zvěrolékaře a nic nepomohlo.Ještě ke všemu se narodila s roštěpen horního patra a na přední pacce nemá drápky.Já osobně si myslim že jim vadí ta naše voda.Sama sem alergik na chlór a hned poznám kdy ho ta voda obsahuje víc.Třeba jim na ten krunýř vadí...o to víc,že ty moje už ve vodě jenom žerou.Pak vylezou na sucho.Koupila sem alespoň kapičky do vody.Obsahojou olej,med a vitamíny-maj jediný na trhu...pokud vim.Nemám je bohužel u sebe a ani si nepamatuji název,ale sem si jistá že ve zverimexu vám poradí.Krom toho sem si všimla že ty mojí i kydž se krunýř odlupuje-vzápětí dorůstá.Mnoho štěstí a pevný nervy.Maierová