Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon

Ahoj mám dva roky starého samce chameleona jemenského a ze dne na den mu prestal "fungovat" jazyk. Když se snaží něco ulovit, vystřelenej jazyk se zastaví cca centimetr od huby a dál ho prostě nedostane...krmení je dost složitý ale dá se to páč sem ho naučil jíst z ruky ale stejně se chci zeptat jak moc si mám dělat starosti...chování je jinak úplně normální...děkuju Honza

Zdravim!
U calyptratu, specielne u samcu, se to nekdy stane. Literatura vetsinou udava jako nejcastejsi pricinu nedostatecnou osifikaci jazylky v dusledku nejake hypokalcemie atpd. Zvirata trpici u mne timto problemem (asi 3 pripady) byla vzdy chovana za stejnych podminek jako zvirata absolutne bezproblemova. Tudiz tuto pricinu muzu ve svem chovu pravdepodobne vyloucit, takze pes bude zakopany nekde jinde. V jednom pripade se jednalo o mlade, ve dvou zbyvajicich doslo k tomuto problemu bezprostredne po zmene teraria u vetsich samcu (vetsi samci obecne zmeny prostredi podle me dost blbe snaseji). Nicmene naucili se vzdy lovit zkratka tak, ze si ke koristi prijdou ponekud bliz a hold jim to da na vic casu a pokusu. Ale fungovali s tim bez problemu nekolik let...
H.

No samo od sebe urco ne, ale cim to, to se mi nepodarilo zjistit..aspon zatim...Ale vitaminy to nebudou, protoze napr. samice chovane za stejnych podminek a podstatne vice zatezovane snuskami atd. s timto problem u mne nikdy nemely... A vzdycky se to stalo ze dne na den, resp. pri prestehovani atpd.
Muj,nevim jestli normalni, chov... veskery hmyz je obalovan ve smesi Nutrimixu pro nosnice a Roboranu (dneska uz spis jen ten Nutrimix, pac sem linej), u dospelych zvirat AD3+E 1x mesicne, u mladych po 2 tydnech.. Jinak UV zarivky Silvania Reptistar (vim ze nic moc, ale funguje to)...