Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Hroznýš královský 2 měsíce hladovka

Dobrý večer,
mám problém se svým hadem, mám 2 letého hroznýše královského, druh boa constrictor imperator. Nikdy sem s nim nemel problemy, svlekani i krmeni bylo vzdy v poradku, krmil jsem ho jednou za tri tydny dvemi potkany, ale teď už to budou dva měsíce co naposledy žral. Myslel jsem si že nežere kvůli tomu že se bude svlékat, ale už je 14 dní svlečen, ale stále si nechce vzít potkana, zkoušel jsem i morčata a křečky, ale nic. Tak nevím co mám dělat. Poradí mi někdo, začínám mít o něj strach. Díky za odpověď

Zdarec, ať se dívám, jak se dívám, tak nic podezřelého v tlamě nevidím. Sliznice jsou krásně růžové, žádná nadměrná tvorba hlenu není patrná, o hnilobu ( S. ulcerosa ) s v této fázi nejedná. Ta je doprovázena nadměrným zápachem z tlamy a tvorbou tuhých hnisavých ložisek v okolí čelistí. Z fotek není patrná průchodnost nosních otvorů a způsob dýchání. Nepopisuješ podmínky chovu, zejména teploty. Může se jednat o lehké nachlazení, které pokud se jím chovatel nezabývá, může vyústit mimojiné ve zmiňovanou hnilobu tlamy a s ní spojené komplikace. V případě nachlazení stačí zvýšit teplotu a bedlivě sledovat zdravotní stav. To vše jsou ale jen spekulace a těžko ti někdo podle fotek poradí. V současné fázi bych to nijak dramaticky neřešil a občas mu nabízel potravu, vhodné by bylo zbytečně s hadem nemanipulovat a nerušit. Pokud si nejsi jistý, navštiv veterináře, který má s plazy alespoň trochu zkušeností;-).