Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem scolopendra

Jednou větou, stonožky se nad očekávanou míru snaží utéct, jsou rychlé, vzteklé a kousavé, potřebují vlhko a jsou hodně žravé. .taky doporučuju ubikaci typu akvárko, větrací sítě výhradně přes strop a kovové, zavírání zabezpečené ze všech stran proti otevření (skleněné víko zvedne, plastovou síťku prohryže, do kovové v dostupné výšce se na okrajích pustí taky) chov po jednotlivcích, poměrně časté a vydatné krmení a hlavně velkou vlhkost, to je asi nejdůležitější. Na vyschnutí jsou fakt náchylný, myslet na to i při delším transportu! Nedá se jen tak hodit na týden dva do krabičky s hlínou jako jiný bezobratlí - pokud neuschne, bude na pokraji smrti hlady.

Pokud se jim dá kus kůry nebo šutru, scolopendra není nucena se zakrtkovat pod zem (v přírodě taky vyhledává pevný strop nad hlavou a je světloplachá) a pokud se na ni chce člověk podívat, aby z ní taky něco měl, tak si ji odklopí a ona tam bude a ani v tu chvíli nebude moc agraesivní, spíš překvapená. Pokud takový úkryt má, a přesto krtkuje tak ji je asi vedro nebo má hlad a hledá už všude.Obecně je lepší pokojová teplota než nějak přitápět - z toho jsou jen roztoči, plísně a riziko vyschnutí. Je dobrý občas na prevenci roztočů udělat kontrolovaný vyschnutí substrátu a pak ho zase pořádně zalít, ale nesmí se na to zapomenoutnebo to nějak podcenit, jinak máme ze stonohy hned mrtvolku.

Kvůli parazitům (resp. zooforetickým roztočům) se mi opravdu neosvědčilo dávat venku nachytaný divoký hmyz a jednoznačně preferuju chovaný hmyz. Pokud jsem dávala venku chytaný hmyz, došlo dříve nebo později k tomu, že zvíře mělo ve škvírách mezi články "kožíšek" z roztočů, při krmení chovaným hmyzem se občas namnoží akorát roztoči v substrátu, což se řeší líp jeho výměnou. Se substrátem se nes..., hlína s pískem to jistí - simvás co jinýho asi maj venku.

Pokud umře stářím, většinou má něco jako výhřez kloaky provázený tím, že přestane žrát a pojde - víte někdo co to je??. Už mě nic nenapadá kromě toho že to jsou miláčci a když uteče, nic nezkazíte vlhkým ručníkem v každým rohu místnosti.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny