Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hadi

potkala jsem hada u Slapské přehrady ve 2m pod vodou vypadal neco mezi zmyjí a užovkou stromovou.Co to bylo

Mno...zaměnit ať jednu, nebo druhou natrixku se zmijí může jen slepej. Navíc tesselátky obejvaj trochu jinej areál než berusky a vidět jí je skoro zázrak. Při vyrušení hned mizí do vody. Mám dojem že sis to trošku poplet s užovkou hladkou, to ty doplácí na svoje zbarvení a jsou často zaměňovány se zmijkama.

Nene, myslel jsem N. tessellata. Říkal nám to na nějaké exkurzi průvodce. Užovka podplamatá, co jsem viděl, měla na hřbetu takovou čáru, nepříliš výraznou. A obyčejný člověk vidí hada a cosi připomínající klikatící čáru na hřbetu, řekne si: Ha zmije, zabiju jí, ať nezabije ona mě.
Ale když to vezmeme obecně, díky této neznalosti (a v případě zmijí neznalosti hadů obecně) lidi vybíjejí užovky (potažmo zmije). Tak krásná zvířata a je jich na světě stále méně a jsou stále vzácnější.