Geochelone pardalis babcocki - líhnutí
Třeba by mohl někoho zajímat průběh líhnutí u G. pardalis b.
Připravil jsem takový seriálek "Od začátku až do doby prodeje". Sice jsem tam chtěl napsat až do konce, ale toho by jsme se ani nedočkali, alespoň v to doufám, v zájmu naší modelky.
Začátek líhnutí: Želva pomocí vaječného zubu prořízne blanku a naruší zevnitř skořápku. Není to pro ní až zas takový problém, zevnitř nepůsobí efekt "klenby".
V této fázi, kdy želva má proříznutou blanku a do skořápky již udělala otvor, můžeme želvě pomoci občasným porosením vajíčka. Obavy že se udusí, mít již z pochopitelných důvodů nemusíme.
S vejcem bychom ale neměli nijak manipulovat aby se mimino nestresovalo. V této fázi líhnutí má svých starostí dost, tak mu je nemusíme ještě přidělávat.
Vejce je nutné udržovat ve vlhku, aby blanka nezaschla. Mládě by mohlo mít problém, zaschlá blanka je opravdu nepodajná a pevná.
Teď bude pár snímků, ke kterým není co říct, snad jen to, že v ani jedné této fázi líhnutí není vhodné přírodě pomáhat, i když to sakra svádí. Mládě nemá 100% zatažený pupík a jenom bychom si přidělali starosti.
Tak zatím se nic moc neděje, jen se tam takhle pořád vrtí takže dám jen tu poslední fotku ať
nezabíráme místo a počkáme co bude dál.
Snímky jsou pořízeny s časovým odstupem 1 až 2 hod.
Kruci nějak se ty fotky zvětšili , no předělávat je nebudu, tak to musíte vydržet.
Tak přeci ze mě něco vypadne. Všiměte si, že želva se snaží porušit skořápku v horizontální rovině, přibližně uprostřed, v ideálním případě kolem celého obvodu, pokud se jí to nepovede, bude mít starosti s opuštěním vejce. Této se to vede hezky, focena je druhá strana vejce.
V této fázi, kdy skořápka je již vlastně na dvě poloviny už musíme mládě opatrně přendat na např. mokré hobliny, poleze každou hodinou ven a po nopkové folii by se mu špatně lezlo a mohlo by se převrátit.
Ježíši ty fotky jsou čím dál tí větší, ale to je jedno, že jo?