Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vlhkost u zimujících želv

Ještě jednou se vracím k problematice vlhkosti u zimujících želv. Kolik je ideální vlhkost pro zimování? Jak najít tu hranici, aby želva neztrácela moc hmotnosti, ale zároveň okolo ní nezačal plesnivět substrát? Koupila jsem si přístroj na měření vlhkosti, tak jsem schopná ji měnit dle potřeb. Díky Lucka
Změna předmětu, původně: Vlhkost u zimujících želv (Kurt)

Vlhkost by se měla pohybovat okolo 90%. Může jistě trochu kolísat, ale dlouhodobý průměr by takový měl být. Pouze želvy stepní jsou k nižší vlhkosti tolerantnější, protože na jejich přirozených lokalitách silně mrzne. Pokud by někdo váhal nad tou souvislostí, tak vlhkost vzduchu při teplotách pod 0°C prudce klesá. Plíseň v uzavřeném prostoru sklepa je vždy problém. Obávám se, že jakýkoliv organický substrát bude mít k plesnivění sklony. Pokud opravdu chcete omezit plísně na minimum použijte hobliny na dno a okolo zmačkané noviny. I to je potřeba občas kontrolovat. Plíseň je schopná usadit se i na zbytcích nečistot na želvím krunýři. Takové plísně ale nebývají příliž nebezpečné.