Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem noční dýchání

Dobrý den, mám dotaz ohledně suchozemské želvy asi dvouleté. Před dvěma měsíci jsem si všimla asi 2x, že vypustila bublinky z nosu. Od té doby ale nic.
Ale v noci, když se zahrabe do vlhkého substrátu a spí, tak vydává pravidelné kloktavé zvuky.( jak to popsat rupání, cvakání). Nevim, jestli je to při výdechu nebo nádechu, ale pravidelně. některou noc to nedělá, ale vždy jen v noci. Přes den nic. Čenich má suchý, chová se jako vždy, žere vše. Momentálně tedy č.zelí a seno. Jde o nemoc nebo je to z toho vlhka a mohu být tedy v klidu?

Já jsem se s tímhle problémem nesetkala,ale chodím pravidelně 1x ročně na ,,preventivní,, prohlídku s želváky k vete, který je ,,poslouchá,, s tím , že to mám udělat i já když by se mi něco nezdálo (dýchání , rýma,atd. s dýchacími cestami).Normálně se želva položí na dlaň ,na
krunýř ubrousek a přiložit ucho a poslouchat jako u lidí , normálně by tam u zdravého želvajze nemělo být slyšet nic. :-/

Některé želvy, jsou-li v klidu, tak jakoby "přežvykují", tím mám na mysli pochopitelně jen typický pohyb čelistí. To je spojeno s jemným "cvakáním a rupáním" ale ne s klokotavými zvuky. Bublinky jednorázově vypuštěné z nosních dírek nemusí nutně znamenat problém, příčin je mnoho. Pokud se želva chová "normálně" myslím, že není problém.:-)

děkuji za odpovědi. když přiložim ucho, nic neslyšim. ale v noci na dnešek zase želva jakoby rupala. když jsem se přiblížila blíž, začala vydávat takové vlhké chrápání. nos má čistý, přes den nic slyšet neni. ještě mam jeden dotaz: je v pořádku, že má nepatrně ospalky v koutcích očí? děkuji moc

děkuji, mě to vlhké chrápání dělá právě starosti, nikdy dříve se takto želva neprojevovala. ani to pravidelné rupání. jakoby - nádech "rup", nádech "rup" můžu se zeptat jaké příznaky myslíte? přemýšlím, že bychom měli i tak navštívit veterinu.
děkuji za odpověď

Takto se projevuje zápal plic. Ten má ovšem další průvodní příznaky , které u vaší želvy chybí např. nechutenství, celková skleslost, vyhledávání tmavých a chladných míst, výtoky mukózního bělavého sekretu z nozder, přivřené a matné oči, relativně rychlá ztráta hmotnosti. Poslechem se dají zřetelně zjistit chraplavé zvuky při nádechu a výdechu a to i přes den.
V případě, že se jedná pouze o onemocnění horních cest dýchacích, takové příznaky nejsou, želva se chová téměř normálně, ale při poslechu jsou slyšet chraplavé zvuky stále a výtok bývá takový průhledný a vodový.
Tak a co to tedy může být, snad nějaký předmět který želvu dráždí, osina v dýchacích cestách? Nebo něco podobného?
To je opravdu celkem problém.

děkuji moc za vyčerpávající odpověď, tak z toho co tady čtu se o zápal plic nejedná. ty ostatní problémy želva nemá.
je tedy možné, že jí něco dráždí v dýchacích cestách, ale v tom případě, netušim, jak se na tento problém dá přijít.
asi opravdu bude lepší, když navštívíme veterináře, třeba existuje nějaké vyšetření. také mě napadlo, jestli to nezpůsobuje noční mokrý substrát. je v něm zahrabaná.myslím tím, že do nozder natáhne dýcháním větší vlhkost a pak vydává tyto zvuky.
každopádně vám mockrát děkuji