Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Caudata+ještěr

Dobrý den,
Můj kamarád chce chovat mloky/čolky, ale zbytek rodiny má jednu podmínku: musí chovat chameleona či jiného ještěra.Zajímalo by mě, jaký druh ještěrů/chameleonů, je pro začátečníky nejvhodnějši.Popřípadě, jestli by se dal chovat společně s mloky/čolky.Mně se zdá z tohoto hlediska nejvhodnější nějaká felzuma.

K druhé části Vašeho dotazu. Chovat ještěry dohoromady s mloky nelze. Dvanáct let se věnuji chovu ocasatých obojživelníků (mloků) a jejich nároky jsou diametrálně odlišné od těch plazích (a tedy i ještěřích). Všichni ocasatí obojživelníci pokud nejsou přímo pouze akvatičtí a stále ve vodě žijící (jako čeledi Sirenidae, Amphiumidae, Cryptobranchidae,Proteidae a někteří zástupci čeledí Salamandridae a Hynobiidae, rody Typhlomolge a Typhlotriton z čeledi Plethodontidae) jsou velmi vlhkomilní (lze je chovat buď v teráriu s několika vrstvami vlhkého mechu či v rašeliníku anebo v akvateráriu), což jsou podmínky, které většině ještěrů nevyhovují. Dalším rozdílem je chladnomilnost mloků a teplomilnost ještěrů. Nádrže s mloky se zásadně nevyhřívají, teplota by u nich neměla nikdy příliš přesahovat 20 stupňů Celsia. V létě je proto třeba nádoby s mloky přímo chladit. Ještěrům naopak vyhovují vesměs vyšší teploty ateríria je třeba vyhřívat. Mlokař