Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krunýř želvičky

Ahoj, chtěla bych ze zeptat, zda moje želvička vypadá tak, jak by měla vypadat. Někde jsem kdysi četla o pyramidování krunýře a mám pocit, že mému Matějovi to asi odpovídá. Pokusím se přiložit fotku. Četla jsem, že by to mohlo být nevhodnou stravou, krmím ho přes zimu čínským zelím, sem tam zeleninu (rajče, okurka), a také granulemi od Sery. V létě se snažím krmit ho pampeliškou a jetelem a tak. Jsou mu dva a půl roku a ještě nebyl zimován, nějak jsme to zatím nezvládla..a nemá ani venkovní výběh, žiju v paneláku..vím, všechno asi špatně, ale pokusím se leccos změnit. Děkuji za jakoukoli reakci...Petra
[http://img134.imageshack.us/img134/9978/pa260001oc6 .th.jpg]

pyramidění je vlastně křivice, nedostatek vitamínu D. je vidět, že to bez UV nepůjde. zato bez chemky jako jsou granule se tvoje želva určitě obejde. zkus krmit římským salátem, čínským zelím, strouhanou mrkví, kvalitním senem (v zimě) a v létě POUZE lupení (jetel, pampelišky,tráva + byliny dle výběru želvy, pokud je v létě na pastvě). je třeba pravidelně slunit, nejlépe v poledne (i v zimních měsících postačí 10minutová expozice polednímu slunci o otevřeného okna - chraň před zimou a průvanem - aby si želva vytvořila dostatek vitamínu D),rozhodně dosvítit UV zdrojem - nekupuj zářivky reptiglo, doporučuju budto osram vitalux: http://www.akva-exo.cz/detail/teraristika/osvetleni /vybojky/3330/ - žárovka i topí a má dobré parametry UV, ovšem spotřebu 300w; z kompaktů doporučuju compact UV sun od firmy lucky reptile, spotř. 15-23 w, chladné světlo, lze našroubovat do normální lampičky závit E27: http://www.akva-exo.cz/detail/teraristika/osvetleni /zarovky/lucky-reptile/3324/; měřením UV zdrojů se ukázalo, že právě tyto lampy z nabízených produktů splňují to, co mají, ostatní lineární zářivky a žárovky dopadly dost hrozně: http://www.ifauna.cz/rubriky/mdiskuse/search.php?r= 3&page=1&q=me%F8en%ED+UV, jejich UV výkon je v podstatě mizivý (měření prováděli chovatelé s ČVUT loni v únoru, výsledky najdeš v archivu na serveru ifauna). muj želvák (11 let) pyramidil u bejvalejch majitelů (granule, bez UV) a nyní 4 roky bez granulí (přidávám jen trochu granulí KAYTEE landturtle na radu chovatelů jsou úžasný a želvě chutnaj jako pamlsek) a s dobrým UV se mu krunýř trochu srovnal, i když prý už hladký nikdy nebude. tvoje želva je mladší a tudíž máš větší naději na srovnání. pyramida je sice jen kosmetická vada, ale určitě bude želvě líp, když nebude na zádech vláčet zbytečný tuny rohoviny. hodně úspěchů.