Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Suchozemská želva, kontrola stavu

Dobrý den,

Už 2 roky chovám želvu stepní, kterou jsem koupil u chovatele. Za tu dobu želva pěkně vyrostla. Má terárium s zářivkou ReptiGLO 8.0 a bodovou žárovku na 40W. V letě jsem jí občas pouštěl na terasu, kde byla velmi čilá, rychlé běhala a furt chtěla z terárka pryč na terasu. Teď ale v zimním období želva furt spí. Celý den leží pod žárovkou, večer se zahrabe do rohu a takhle tam přespí celou noc, ráno zase se vrací k žárovce. Občas se probudí a hledá jídlo. Krmím jí většinou čínským zelím, okurkami, rajčaty, banánem, párkrát jsem jí podával syrové maso, které jí moc chutnáno.Veškeré granule nebo sépiovou kost odmítá. Koupil jsem jí vitaminy s minerály v podobě prášku, nasypal jsem to na zelí, ale pak už to nechtěla jíst, prostě stačí jí ucítit chuť toho prášku ihned přestane jíst. Teď jsem jí zkusil koupit vitaminové kápky, které také dávám na zelí a občas se mi podaří zkrmit lísteček s tou kápkou, ale stejně to většinou odmítne. A tak mám strach jestli jí náhodou nechybí vápník nebo jiné vitaminy, jelikož kromě salátu nebo čínského zelí nechce vůbec nic. Salát mi jí však dávat zakázali ve zverimexu, prý to není vhodné krmivo. Pravidelně jí koupám v teplé vodě, kde se vyprázdní, ale tuto proceduru nemá vůbec ráda. A ještě mě trápí jedná věc, že až do teď se na mě nezvykla. Asi kvůli tomu mučení s vitaminy. Když jí chci pohladit tak na mě sýčí, schová se do krunýře anebo snaží se můj prst napadnout.
Tady Vám posilám pár aktuálních fotek Růženy. Prosil bych odborníků se na ně podívat, chci vědět jestli jí dobře roste krunýř a vůbec jestli je v pohodě, nechci jí v ty zimě tahat k doktorovi. Ale pokud mi to doporučíte, určitě to udělám.

Fotky:
21936255@N07/2200920133/
21936255@N07/2200928877/
21936255@N07/2200918741/
21936255@N07/2201709870/

Předem Vám děkuji,
Dimitrij.

Možná bys měl dávat i fosfor - ten je pro kosti možná stejně důležitý jako vápník. Samozřejmě ne v čisté formě. Podle kuchařky ho mají hodně např. ovesné vločky, kroupy a jáhly (200 - 300 mg na 100 g), většina zeleniny má max. 60 mg na 100g.