Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Soužití leguána a mimina

Zdrvím lidi,koukám že tu je spousta dobrej odborníků a tak se vás chci zeptat na pár maličkostí...Mám samičku leguána zeleného, starou asi tak rok a půl.Až do teď bylo všecko v pohoale....narodilo se mi mimčo.No a můj momentální největší problém je jak tu moji potvoru naučit na malého,.Nebo jak malého naučit na ni:-)Nemáte s tím někdo zkušenosti???Jinak je to fajn baba,hodně ochočená,ale přece jenom mám strach....:-/
díky předem.
Změna předmětu, původně: POMOC!!!!! (a je to tu zase :-( ) (GG)

no asi máš pravdu.Klaním se a dám na rady staršího a zkušenějšího:-)Jednodušší to asi fakt bude vysvětlit malému,než legošovi.Někde jsem totiž četla že leguáni mají jen o něco větší IQ než hmyz.

Náhodou, v plazí říši jsou jedni z vůbec nejinteligentnějších. Sice mají mozek velkej shruba jako kur domácí, ale inteligentní jsou opravdu hodně. ;-)
Redsnake: ber me trosku s rezervou, ale muj nazor je takovej, ze pokud je to aspon trochu mozny, tak bych leguana v terarku vubec nedrzel - preci jen uz jsou to spis uz takovy domaci zvirata...co dokaze dospelej samec v riji samozrejme vim - chce to proste dobre zaridit, vsechno jde, kdyz se chce. Ale samotny s malinkym ditetem bych je urcite bez dozoru nikdy nenechal.

Souhlas, leguáni mi taky přídou vcelku inteligentní. Určitě bych je nesrovnával s hmyzem. Třeba oproti agamám mi přídou mnohem chytřejší.
Jinak bych ale podporoval spíše chov v teráriu, než komplet na volno, nechat proběhnout mi příde vpohodě, ale pořád ne. Nikdy to nebude domácí zvíře ať bude sebepřítulnější. Už jen kvůli tomu, že v místosti, kde bude leguán žít spolu s chovatelem, nikdy nebude optimální vlhkost. Je tu daleko větší šance průvanu, může kde co sežrat, atd...

Jasne, pokud se neda vysetrit legum cela mistnost se vsim zabezpecenim apod. tak je to dycky risk. My to mame ted v poho, doma je stabilne 60 proc. a ultrasonickej zvlhcovac to jisti ;-), kdyz se ale odjizdi, treba i na pul dne, tak jsou vsichni v terarkach, o tom zadna...

PS: jeste bych dodal, ze uz ted KONECNE mame pro leguany zvlast mistnost ;-)

Dobrý večer mám leguány dva a taky dvě holky 4 letou a 8mi měsíční.Legoši mi chodí volně po bytě a bez problému - mají taky kolem roku a půl. Naučili se dětem vyhýbat. Je pravda, že starší dcera si jich nevšímá vůbec a ta malá je vlastně taky ignoruje. Chodili kolem ní od mala tak jí nepřijdou zajímaví. Máme i dva psy a mám pocit, že ona bere legoše jako psy. Kdyby jste si chtěla o tom pokecat na emailu : zuzana.machovska@centrum.cz

tak to mě těší!!! Už mi pomalu začínalo totiž hrabat z toho jak se mě všichni ptají, jestli ho nechci dát pryč,že může být nebezpečný a že si musím dávat furt bacha a pod.Určitě se ozvu a díky za zvednutí nálady!!:-D

a v cem je problem mit lega v jedny mistnosti navolno kam proste s malinkym prckem neprijdes?Ja nevim, ale preci jen bych si to netroufl....vim co to zvire dokaze a mit ho ve styku s malym prckem mi prijde dost silene.Ale je to ovsem na rodicich...
Proc vlastne chces aby prcek prisel do styku s legosem?To treba nechapu, pochopil bych to u starsich deti, ale u takhle? nevim mno, je to na tvem zvazeni, ale aby jsi nelitovala

Jde mi o to,že si myslím,že když je naučím na sebe tak to bude prostě lepší.Jak malý trochu vyroste, tak ho neuhlídám.A pokud mu zakážu otvírat terárko,tak ho stejně jednou otevře.A když mu zakážu tahat legoše za ocas,tak to stejně jednou uděla.Znáš přece děcka.No a pak by mohly nastat situace po kterých vůbec netoužím:-)Teď si to můžu ještě všecko pohlídat,naučit, apod.

Tvůj leguanek je jeste docela maly, rok a pul je vek, kdy se staci naucit jeste spoustu veci a hlavne s nim muzes jeste hodne tvorit. Kdyz uz ale leguan povyroste a prehoupne se pres 3 roky, tak mnozi z nich jsou velmi tvrdohlavy a jeste naschval netoleruji to, co ty bys po nem chtela. Netyka se to tedy socializace, ale spis veci, ktere by nemeli delat. Nicmene pokud mas leguanka vychovaneho, tak si na dite dobre zvykne a bude dobre, kdyz ho budes poustet a on si bude zvykat na male dite a take male dite na nej. Nenechala bych leguana behat treba cely den, protoze muze vlezt prckovi i do postylky a i takhle maly ho muze poskrabat. Ale zkousej ho poustet ven, kdyz tam muzes byt s nimi. Myslim, ze leguanek se bude ditete i vice stranit nez aby za nim lezlo. Pokud mas problem s tim, ze leguan je zvykly uz jenom na volno a nechce byt v terariu, tak zkousej, kdyz das leguana do terarka mu zakryt skla, aby te nevidel. On se to nauci a nebude mit uz zdemolovany cumak. Ted jsme take meli problem s jednim nasim samcem v obdobi pareni, ze se chtel stale prochazet, tak jsme ho to uz docela naucili. Az prestane hrabat, tak mu to zkousej pootvirat ten zaves. Az pak lego vyroste, tak diky tomu, ze od malicka jsi je na sebe ucila, budou oba dva, jak dite, tak i lego v pohode. Tohle je dobry vek tech 1,5 roku na uceni leguana na dite. Nas 6,5 lety samec obcas spi s moji neterinkou 4 roky a synovcem 2 roky po obede v posteli pod perinou. Je velmi zvykly na deti a vubec mu nevadi. Ale, jak uz tu psali, tak je opravdu dobre ho cast dne i zavirat, protoze potrebuje dobrou vlhkost a to bys mu musela dat jeden pokoj.

Moc děkuji,za rady.Taky si celou dobu myslím že izolovat je od sebe je blbost,teď když je ještě tak tvárný:-)To, že budu dávat bacha ať malému neublíží beru jako samozřejmost,vždyť ani toho nemilejšího psa bych bez dozoru k malému nepustila.Natož tu maši potvůrku.Jen mi lezly na nervy všechny ty kecy rodiny a spol.,i když je chápu - ještěrky nejsou zrovna nejoblíbenější domácí mazlíčči.Všichni z ní mají totiž strach,ale naše ,,pepča´´ se na nikoho:-D nenaježila víc jak půl roku a podle všeho co jsem doposud četla se ta naše ještěrka dost dobře a rychle učí,tak proč ji ještě nedat zabrat,že???:-D