Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem promáčklý krunýř

Mám dotaz: moje půlroční hermanka má od té doby, co jsem jí koupil za hlavičkou podélně trochu jakoby promáčklý krunýř. Při kouli jsem si toho bohužel nevšiml. Když jsem kontaktoval chovatele, tak mi řekl, že je to způsobeno tím, že když se želvička klubala z vajíčka, tak se jí ten krunýřek asi promáčknul, ale že se to časem zpraví.
Prosím tedy o názory. Děkuji:-)

http://img227.imageshack.us/img227/7770/p1010027wm3 .jpg

Dobrý den,jaký máte prosím názor na natírání krunýře (jednou za týden)vitamínovými přípravky?Mě to přijde jako dobrý nápad,a jak želvičce roste krunýř a má mezi štítky a na okrajích bílou novotinu (nevím jak to nazvat)tak že je to na to přímo dělané.Co vy na to KHor?;-)díky

Pokud se jedná o cílenou léčbu avitaminóz nejsem proti. Mláďatům M.tornieri preventivně v zimním období aplikuji střídavě AD3 po čtrnácti dnech takto, kapka na tlamku , kapka na krunýř. Výsledky jsou uspokojující, zdá se, že krunýř je schopen alespoň částečně vitamíny (zřejmě pouze některé) absorbovat.
Jinak ale veškeré samoúčelné zdobení a natírání krunýře zvláště mladých želv čímkoliv, jednoznačně odsuzuji. Ve svém důsledku se jedná o nevědomé týrání zvířete. Znečištěný, umaštěný krunýř ztrácí schopnost "komunikovat" s okolním prostředím a znemožňuje mladé želvě příjem tolik potřebných tekutin.
Distribuce vitamínů v organizmu je natolik závažný problém, že veškeré neopodstatněné dávkování (podle odhadu a momentálního rozpoložení chovatele)vede k nerovnováze a dlouhodobému poškozování organismu. Takže asi tak:-):-)

momentík malinko tápu,takže pokud v zimním období kapu želvě na krunýř(1kapku a rozmažu)1x týdně je to ok.Na tlamičku nedávám.Krunýř mastný ani znečištěný nemá!
Co se týče samovolného dávkování vitamínů želvě bohužel jsem nenašla jediný přípravek kde by bylo přesné dávkování např.Na 10dkg živé váhy= 1kapku přípravku.Vy máte určené nějaké přesné dávkování u zvoleného přípravku?Pokud ano jaký?(jestli to není výrobní tajemství):-)

Víte Akvo, moje výrobní tajemství:-) rád prozradím, opravdu se snažím nenechávat si nic co by želvám pomohlo k plnohodnotnému životu pro sebe. Zásobení organismu potřebnými vitamíny řeším zásadně co možná nejpestřejší stravou, jediné co dotuji v zimním období je D3 případně AD3. Všechny "životně důležité" zverimexové zázraky (děkuji krokodýlovi za rozšíření mé slovní zásoby)nekompromisně zavrhuji. Jsem zastáncem toho, že když vitamín, tak pouze po konzultaci s vetem a pokud možno s vetem "plazím" a jedině tehdy, pokud je to opravdu prokazatelně potřeba. Vitamínovou prevenci z mnoha důvodů neuznávám.

Přesně tak to řeším u hada ale u těch želv jsem zatím v rozpacích.Každý řekne něco jiného a pak si vybrat je složité.Každý chceme pro zvířátko to nejlepší,jenže se mu může i uškodit.Takže poraďte prosím přímo mě.Krunýř jsem už popsala,stravu dávám směs listové zeleniny(rukola polníček salát + ovoce a zelenina v menším podílu).Tuto směs dávám svým leguánům takže Lentilka(testudo graeca)dostavá taky příděl.Vitamíny žádné nepřidávám,snažím se o co nejpestřejší směsi.Ovšem leguánům jednou za týden malinko přidám živočišnou(mouč.červy.Dáváte něco želvám živočišného?V létě jsem zastánce letnění a to krunýř nemažu vůbec.Ale jestli jsem Vás dobře pochopila pokud je želva zdravá nepřidáváte do krmení nic.Pouze v zimně Déčko.Od veterináře?Jak ho podáváte?Děkuji