Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vipera xanthina = Daboia xanthina ?

Ahojte, chci se jen zeptat těch co se vyznaj v jedácích... V knížce chováme terarijní zvířata je uvedena Daboia xanthina, na netu jsem pak viděl inzerát Vipera x. . Je to tentýž druh? Je moc krásná podle obrázku v knížce ale jsem rád že se s jedovatými hady setkávám jen na obrázcích:-D díky za odpovědi

Jedná se o stejného hada. Vzhledem k vývoji systematiky a rozdílnosti přístupu k ní, se můžeš setkat (i u jiných druhů) s různorodostí názvosloví. Daboia je původně domorodý název zmije řetízkové Vipera russelli, která byla před časem vyjmuta z rodu Vipera a přeřazena do monotypického rodu Daboia. Následně začali někteří systematici používat rodové jméno Daboia i pro některé další druhy velkých zmijí původního rodu Vipera. Třeba zrovna xanthina nebo také zmije levantská Daboia lebetina, která je dnes už Macrovipera lebetina.
V současné době je xanthina řazena do nového (pod)rodu Montivipera, který někteří uznávají, někteří ne.
Systematika je poměrně hodně složitá vědní disciplína, která se jednak neustále vyvíjí a částečně také podléhá "módním trendům". Názvy taxonu, i ty v současnosti nepoužívané, se nazývají Synonyma. Jak taková synonymizace vypadá vidíš třeba tady.
Tady na poradně je pár lidí, kteří mají systematiku rádi, třeba připíší něco dalšího.