Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PMB - krajta tmavá

Dobrý den, objevily se mi u cca 2 leté samice PMB takové jakoby puchýřky, které zvedají šupiny naplněné, čirou tekutinou, po zmáčknutí praskají.
Prosím o radu o co se jedná a jak tento problém řešit. U samce ve vedlejším teráriu nebo jiných plazů v místnosti se tento problém neobjevil. Děkuji.

Jel jsem k bratranci do Zoo do laborky a ptal jsem se na tu nemocnou kůži (U toho Hroznýše Královského co už na něj byl dotaz na poradně) protože mne to zajímalo. Přímo v laborce mi řekli že podobnný případ řešili a příznaky co píšeš sedí na 100%. Pokud má špatnou kůži nalitou tekutinou co při mačkání praská a nechce přijímat potravu jde o velmi nízkou hladinu Vitamínu H - BIOTIN. V lékařské zprávě je uvedeno : Při jeho nedostatku dochází k výskytu zánětlivých poruch pokožky, a sliznic, zvýšená únava organismu. Původním znakem je nechutenství.

Přípravky k zakoupení - Murnil nebo Biotin pulvis perorálně..

No nevím, ale pokud skrmuje hlodavce, tak bych se nedostatku Biotinu nebál. Hlavní příčicna může být ve velice vlhkém substrátu nebo majitel "zapomíná" uklízet výkaly, popř. moč, ve které je pak had nucen ležet. Velice snadno tak může vzniknout zanícení šupin a vzniku puchýřků (jejich obsah silně zapáchá), příčinou tohoto stavu mohou být bakterie ev. plísně nebo kombinace obojího. Doporučil bych ti vyhodit substrát a nechat hada jen na papíře, půchýřky vymačkat a hada koupat v roztoku Betadinu nebo slabě narůžovělém roztoku hypermanganu. Celou procedůru opakovat min. 1x denně, po svleku by mělo dojít ke zlepšení. Had se bude svlékat v kratších intervalech;-).

Souhlas s Carlosem,jen bych snad ještě preventivně dělal hadovi koupele
ve vlažném heřmánku kvůli další regeneraci kůže.Stačilo by ho tam vymáchat 1x za dva dny na 5 - 10 minut,podle toho co si dá líbit...8-)Betadin a hypermangan působí desinfekčně a heřmánek je spíše regenerační a hojivý.
Asi tak do dalších dvou svleků kvůli prevenci