Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Vezmeme to popořadě. Sérum, tedy správněji antisérum, není nějaké universální léčidlo. Jeho aplikace…
Georgij Gadjukin 16.03.2008 21:32
Georgij Gadjukin
ještě bych si dovolil doplnit GG o rizika při podání- sérová hopečka, sérová žloutenka,alergická rea…
viper 16.03.2008 21:51
viper
Právě J. Valenta ale ve své knize účinnost podání běžných antihistaminik zcela nepotvrzuje. Indiková…
Apophis 17.03.2008 19:04
Apophis
Ahoj Stando,taky tu knihu právě louskám je fakt super ::)....nicméně jsi mně asi nepochopil,to co pí…
viper 17.03.2008 21:57
viper
Aspidelaps-padnul ještě o něco dřív :x: nicméně ručím za to že s Aeriusem a Prednisonem by nepad,slo…
viper 17.03.2008 22:08
viper
To myslíš, že se ta pilulka tak rychle vstřebá? Nevím, no.. Rozhodně je jasný, že je to lepší než ni…
Aspidelaps 17.03.2008 22:17
Aspidelaps
dík za připomenutí,nejlepší je tabletu-y rozkousat pro rychlejší vstřebání...každopádně intraverozní…
viper 17.03.2008 22:29
viper
pro meldu a ostatní:kolegu uštkla Vipera wagneri a za 3-4 minuty byl v bezvědomí,následoval anafylak…
viper 17.03.2008 22:33
viper
Ještě přpomenu to, že se na předpis u nás dá sehnat EPI epn, s epinefrinem, co se píchá na vnější st… poslední
hawok.jinde 01.10.2013 14:26
hawok.jinde

Vezmeme to popořadě.
Sérum, tedy správněji antisérum, není nějaké universální léčidlo. Jeho aplikace není žádná sranda, jak už někdo zmínil, a měla by být prováděna odborníkem.
Další věc je účinnost séra. Existují polyvalentní séra, která mohou svým rozsahem pokrýt např. určitou skupinu hadů ať už druhově příbuzných nebo žijících v určité lokalitě. Třeba zmíněné sérum, které se používá na uštknutí V. berus lze použít na většinu evropských zmijí.
Naproti tomu máme monovalentní sérum, které je specifické pro daný druh, resp. poddruh hada. Dokonce u některých echisek se složení jedu liší u jednoho druhu podle oblasti. Monovalentní sérum bývá učinější, nicméně při jeho použití je potřeba znát přesný druh hada a jak jsem zmínil i oblast.
Sehnat se dnes za peníze dá všechno, takže si myslím, že i s dovozem sér by problém být neměl.

ještě bych si dovolil doplnit GG o rizika při podání- sérová hopečka, sérová žloutenka,alergická reakce na konské bílkoviny obsažené v séru (alergiků je až 30% populace)takže aplikace určitě jen z rukou lékaře!!!
jinak si myslím že vlastnit sérum má smysl pouze v případě,že chováš hodně nebezpečné druhy jako mamby apod. kde hrozí reálné riziko letálního uštknutí,a nemožnosti jiné léčby ....
jinak doporučuji zakoupení knihy Jiřího Valenty,viz. zprávičky.
každopádně KAŽDÝ chovatel jedáků by mněl povinně mít doma min. Dithiaden (nebo podobné antihistaminikum) optimálně i Prednison - nehody se bohužel stávají,a tyhle dva léky ti můžou bez nadsázky zachránit život... :puff:

Právě J. Valenta ale ve své knize účinnost podání běžných antihistaminik zcela nepotvrzuje. Indikovány jsou před podáním antiséra spolu s kortikosteroidy (hydrokortison nebo metylprednisol)víceméně jako prevence anafylaktické reakce a sérové nemoci. Úplně přesně cituji ze strany 80: Léčba může být doplněna antihistaminikem. I když pozitivní efekt tohoto preventivního zajištění není zcela jistý, dá se předpokládat oslabení případných reakcí pacienta. V knize mě překvapil význam tlakové imobilizační bandáže. :beer:

Ahoj Stando,taky tu knihu právě louskám je fakt super ::)....nicméně jsi mně asi nepochopil,to co píšeš ty,je na 100% pravda,nicméně to je už první pomoc podávaná zdravotníkem,nebo už přímo léčba...tebou jmenované sérum,hydrocortison atd.se musí nechat pomalu aplikovat kapačkou intraverozně,při intramuskulárním podání ůčinkují možná ještě pomaleji než ty moje prášky,nehledě na výše zminovaná rizika.... to co jsem psal já,bylo myšleno jako laická relativně dostupná a bezpečná první pomoc,aby dotyčný nezkolaboval než zavolá záchranku,nebo než přijedou....
nechci tvrdit že to někoho stoprocentně spasí,nicméně myslím že pokud to nepomůže,rozhodně neublíží,je to snadné,levné,rychlé a dostupné...
mmch. jak je v určitých případech důležitá bandáž jsem věděl,nicméně spouta věcí mně hodně překvapila ::) fakt SUPER kniha :puff:

Aspidelaps-padnul ještě o něco dřív :x: nicméně ručím za to že s Aeriusem a Prednisonem by nepad,složil ho anafylaktický šok s alergickou reakcí(není alergik,ani na hadí toxiny)a obojí se u něj do příjezdu záchranky tak rozvinulo,že byl 3 dny v komatu... :x::x::x: jen následkem anafylaktického šoku a silné alergické reakce,ta intoxikace sama o sobě by jinak byla v pohodě....aspon tak to tvrdil J.Valenta

Ještě přpomenu to, že se na předpis u nás dá sehnat EPI epn, s epinefrinem, co se píchá na vnější stranu stehna. Je to autoinjektor s pružinou s krytou jehlou. Udajně jsou někdy třeba i dva. Aplikaci zvládne lajk.
Běžně to nosí lidé alergičtí na včely, třeba dodat že hodně alergičtí.
Není to jak ve filmech, že se píchá do srdce, prostě to vypadá jak fix, ošpuntuje a zarazí do nohy. Nesmí se trefit žíla.
Ten kdo si to píchá musí být ale poučen, že až v případě nástupů příznaků, ne preventivně.
Ti co prošli přes nějaký vojenský kurz mohou znát podobný autoinjektor s Atropinem který se aplikuje stejně při chem. zbraněmi. Teda pokud se nepletu.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru