Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pohlaví

Dobrý den.
Prosím Vás, abyste mi pomohli při poznávání pohlaví této želvičky. Vím, že se to dá pouze odhadnout, ale já si moc netroufnu ani na odhad. Vylíhla se v červenci 2005. Předem děkuji.

[http://nd.blog.cz/z/zelva-domca.blog.cz/obrazky/243 81556.jpg]

[http://nd.blog.cz/z/zelva-domca.blog.cz/obrazky/250 05694.jpg]

[http://nd.blog.cz/z/zelva-domca.blog.cz/obrazky/250 06013.jpg]

Pokud by byla potřeba ještě další fotka např. krunýře shora, ráda přidám:-).

loading...

Já jsem si celkem jist, je to zcela určitě buď sameček nebo samička :)):))
Drápek (dvě zvětšené poslední šupiny) na ocásku mají Dio pouze T. hermanni a to hned obě pohlaví, u marginát (i u grék) byste takovou specialitu hledala marně. Snad se nebudete zlobit pro poněkud lehčí tón odpovědi, zcela chápu vaši snahu o určení pohlaví, ale je to marné.
Pouze pro sebe si říkám, bude to kluk. Ne podle druhotných pohlavních znaků, ale spíš z celkového "uměleckého" dojmu a tvaru krunýře. Ovšem spolehnout se na to nedá.

Moc děkuju. Jestli jsem to tedy správně pochopila, ani samci želv vroubených a žlutohnědých nemají na ocásku dráp? Takže ocásek je pouze prodloužený? To mě vcelku mate, v odborné literatuře je vždy, jako rozlišovací znak pohlaví, uveden právě ten drápek.
Jinak děkuji za Váš odhad - bude to sameček nebo samička :))Hned jsem totiž chytřejší:-D;-)

Ano, vždy je člověku lépe, když ví na čem je.:)) Bohužel, unáhlené a nepodložené informace, to je bolest odborné želvařské literatury. Můžete se spolehnout, že "trn" na konci ocásku se rozhodně nedá použít jako markanta rozlišující pohlaví. Pro vaši informaci, trn mají obě pohlaví T. hermanni boettgeri a T. hermanni hermanni. Ostatní Testuda ani Geochelone ne.

Delší ocas u samců želv je pravidlem, vpadlý plastron nikoliv u všech druhů(u marginát však ano).
Existují i další markanty, ale chce to praxi a mít želvy v oku. Podtočené nadocasní štítky, různý tvar análních štítků, vytočené marginální štítky, celkový tvar krunýře atd. Nedá se to ale říci obecně, ale druh od druhu.
Pochopitelně, samotné pohlavní orgány. Samečci se rádi, zvláště při koupání předvedou.