Boa constrictor - podivné vylučování
Zdravim. Mám takový problém. Mám osmiletého Hroznýše královského. Krmím ho jednou za tři týdny třemi dospělými potkany. Druhý den po nakrmení se mu zvětší břicho, ale řekl bych že nějak až moc. Vypadá potom jako by sežral alespoň králíka. A když se pak vymočí, tak z něj vyteče velé množství tekutiny + tuhá moč. 1/3 terária je potom úplně mokrá. Na dně mám noviny a ty se pak daji ždímat. A další věc je, že když se vykálí, tak ve výkalech jsou neztrávené zbytky zbytky kostí. Mohly by jste mi prosím poradit čím by to mohlo být a jak se toho zbavit? Jinak se chová úplně mormálně. Je aktivní bez problémů loví a žere. Chovám ještě další hroznýše a krajty, ale nikdy jsem se s tím ještě nesetkal. Předem děkuji za odpovědi. PYTHON.
Už se to tu probíralo, myslím ale, že u jiného druhu, terapie je však stejná (zadej si do vyhledávače "Entizol"). To, že z hada odchází velké množství vody (obzvlášť u hroznýšovitých) je celkem normální, stejně jako zvětšní objemu břicha několik následujících dní po krmení, kdy je potrava prostoupena trávícími šťávami. Ovšem nestrávené zbytky kostí už ukazují na špatný průběh trávení, často trus nepřirozeně zapáchá a je s příměsí hlenu. Příčinou zřejmě bude přítomnost anaerobních bakterií (Clostridium sp., atd.) ve střevech, které pokrývají stěny střev a dochází k nedokonalému trávení, při silnějsí invazi pak i ke zvracení natrávené potravy. Doporučuji hada nakrmit menší kořistí, počkat si na trus a ten následně nechat vyšetřit parazitologicky a zejména bakteriologicky. V případě pozitvního nálezu se o léčbě poraď s nějakým schopným veterinářem v oblasti plazů.
Pokud nejde o karanténní terárium, zvážil bych jiný substrát, přeci jen, nejsme Amíci.
Díky za odpověď. Trus zatím vypadá a zapáchá úplně normálně. Akorád jsou v něm ty kosti. Ještě bych se tě chtěl zeptat, kde se provádí to bakteriologické vyšetření? Jestli ho odnést na veterinu a oni to pak někam posílaji, nebo jak to funguje. Díky.
Můžeš si vybrat, buď zchlazený trus (nemrazit) zaneseš k veterinářovi, který s tebou vyplní žádanku na požadované vyšetření a následně bude provádět léčbu nebo můžeš vzorek doručit sám na některé specializované pracoviště ve svém okolí. Na výběr máš z několika St. veterinárních ústavů: Olomouc, Jihlava, Praha, ev. nějaká soukromá bakteriologická laboratoř
Ještě jednou k tomu velkému množství vody při močení. Za týden od nakrmení se vymočil třikrát a pokaždé bylo na dně tolik vody, že jsem vždycky musel vyměnit skoro všechny noviny, které jsou jako podklad. Mě se to zdá prostě moc. Dřív jsem u něj měl místo novin cypřišovou kůru a tam se to tak ňák ztratilo a ani se to nedalo poznat. Ta kůra to do sebe nasákla a vypadalo to normálně. Mám ještě tříletou samici, ta je sice na kůře, ale i tak se mi zdá, že z ní tolik vody nejde. Je sice o něco menší, ale i tak. Nemělo by to nějakou spojitost s tím špatným trávením?
Zdravim, koupil sem cca 2 leteho samce boa. Už nějakou dobu pozoruju že žere ale naprosto nepřibývá příde mi že spíš hubne. Má hlenovitý trus. Nechal sem udělat rozbor a byl mi doporučen entizol. Když had žere mam ho při přeléčování krmit nebo mam dát na nějakou dobu pauzu? Jakou doporučujete dávku? Nerad bych ho otrávil. díky
Entizol jsem podával v dávkach - 250mg/kg žh.Nekrmil jsem ale prášek jsem dával do holete.
Nejlíp na toto téma odpoví JaBula.Zkus ji napsat poštou.
Jak často jsi ho podával??
Jednou za čtrnáct dní a 2x.Takže 2x za měsíc
U jakých zvířat používáš dávkování 250mg/kg? Přiznám se, že mám trochu obavy z tak vysokého dávkování, když u některých hadů je udáváno max. 100mg. Podával jsem dávky okolo 100mg/kg po dobu 5 dní jícnovou sondou, což je zejména s velkýma jedákama docela prdel. V těchto případech bych ocenil těch 250mg/kg/14dní.
U obsolet,guttat a regiusek.byl jsem v Praze u Pana doktora Vopršálka.Neměl jsem jediný problém a všechna zvířata se vyléčila.Od ty doby všechno v pohodě.
Z knihy nemoci obojživelníku a plazů:v dávkách 60-100mg.kg ž.h.p.o za den po 7 dnů,nebo jednorázově 125-275 mg.kg ž.h.
OK, mě dělá problémy pára vegrandisů, tak zkusím a uvidíme
Podávala jsem entizol E. guttata 5 dní po sobě 40 mg/kg sondou, podle pokynů MVDr. . Vpadá to, že bude OK, viz. Užovka červená-špatné trávení.
250 mg/kg mi připadá docela dost.
Chtěl jsem se ještě zeptat jestli se může během podávání Entizolu krmit, popřípadě za jak dlouho po podání poslední dávky. Díky.
Veterinář mi ke krmení během podávání Entizolu ( 1x za 24 hodin) nic neříkal, já jsem jednou nakrmila, ale malou, snadno stravitelnou kořistí s odstupem 12 hodin a nic se nedělo, normálně strávila.
A jakým způsobem jsi Entizol podávala? Píšeš že sondou. Ale v lékárně ho prodávaji jako tablety. Tak jestli rozdrtit a něčim naředit aby byl tekutý?
Rozdrtila a rozpustila ve vodě. Do krku jsem ji sondu zastrčila jen trochu, akorát tak, aby jí lék ( cca 2-3 ml) nevytekl z tlamky a polkla ho. Dál jsem sondu nechtěla zastrkovat, protože s tím nemám moc zkušeností, dělala jsem to poprvé. Dávej pozor, aby jsi v hadičce neměl vzduch.