
Chov Chelydra serpentina
Zdarec, již delší dobu sleduji se zvýšeným zájmem příspěvky a články o kajmance dravé. Většinou jde pouze o obecné informace. Pár fotek se oběvilo i tady. Bývá poměrně často nabízena na burzách a v inzerci, navíc za dobrý peníz. Nikde jsem ale nenašel podmínky chovu. Máte s nimi (chovem) nějaké zkušenosti?
Dobrý večer,
chtěl bych se zeptat jaká je ideální teplota vody pro mládě? Někdo píše, že pokojová-to je předpokládám cca 20°C, někdo píše, že 26°C, tak nevím...
A ještě jedna otázka- může se krmit rybkama ze zverimexu, nebo raději ne? Napadlo mě, jestli třeba do akvárek nepřidávají nějakou chemii, co by mohla želvě ulbížit.
Předem díky za odpovědi
Myslim ze kdyby pridavali do akvarek chemii tak by to nedaly ani ty rybky ;)
Jinak co se tyce te teploty tak bych rekl ze mlade ma mit tech 26 a dospelejsi klidne 20.
Děkuji za odpověď.
Takže myslíte, že můžu krmit akvarijníma rybkama bez obav?
Zkus si zjistit jestli v okolí nebudeš mít nějaký výlov rybníka a zajdi se tam kouknout. Určitě nebude problém si tam pro mládě pořešit krmení v plevelných rybkách na půl roku do předu.
Co se týká rybek ze zveráku,tak se pokus najít nějaký rozumný a kupovat rybky po karanténě a nejlépe nepřeléčené.
Dík za rady
Dobrý večer,
možná trochu hloupý dotaz, ale zeptám se. Máte u kajmanek nějak řešenou souš a využívají ji Vaše želvy?
Mám prcka 4-5 cm karapax, váha 20g. Akvárko půdorys 40x30 cm. Výška vodního sloupce cca 6 cm. V akva filtr a topítko. Teplota vody 25-26°C. A želva odpočívá (spí) přitisknutá na stěnu akvárka zapřená o zadní nohy. V nádrži má i kameny nad vodou. Tak se chci zeptat jestli mám vytvořit i nějakou souš se substrátem nebo něco takového. Jinak žere v pohodě žížaly, neonky i šváby.
Předem díky za odpoveď
Honza
Souš nemám, ale přemýšlím, jak ji vytvořit - mám už trochu větší prasátko. Když byla ještě prcek, vyhřívala se pod hladinou. Zkusmo jsem zavěsil žárovku nad vodu a využívala to. Podle fotek co jsem viděl u zahraničních chovatelů a fotek z přírody se ale vyhřívají úplně běžně. Asi nejsou na slunění tak "závislé" jako Pseudemysky (se kterýma se často vyhřívají společně), ale zřejmě když mají klid a možnost tak toho rády využijí a u mláděte navíc není takový problém kousek souše zařídit.
Takže třeba dát nějaký kámen, co by vyčníval nad vodu a nad něj zavěsit žárovku? Nebo dát misku s nějakým substrátem, kde by se mohla vyhřívat?
Misku ze substrátem asi ne, údajně mají tendence se zahrabávat a setrvávat zahrabané v substrátu a navíc, by to jen tahala do vody. Stačí kámen, kořen, korková kůra. Je docela dobře možné, že zůstane plachá a vyhřívat se nebude nebo ji při tom nepřistihnete.
S tím substrátem jsem si to myslel, ale raději se zeptám....
Každopádně díky za rady
Zdravím, chci své kajmance pořídit akvárium, tak bych se rád poptal na pár tipů.
Jak vysoké by jste akvárium doporučovali? Nějaký tip na externí filtr? Jak řešíte ukotvení hadic externího filtru aby je želva nevyhodila ven?
A ještě jedna, co vaše kajmanky a zelená strava?
Díky za odpovědi
Já mám akvárko vysoké 30 cm, ale vodní sloupec tak 15 cm. Nezdá se mi, že by to těch plných 30 cm vydrželo. Výrobce tvrdil, že ano, ale už teď je průhyb čelního skla značný ( rozměry jsou 110 x 70 cm) celá nádrž je usazena v "bedně" z lamina s plexisklovou čelní stěnou, takže želva nemůže utéct. Když se postaví na "vysokých nohách" nebo se opře a postaví na zadní dosáhne opravdu vysoko. Filtr nemám - kýbluju. Externí filtr musí být pod akváriem, resp. strop filtru musí být pod úrovní hladiny - akvárko mám cca 4 cm od země, takže toto nehrozí. Zde radit nemohu - snad jen - vlepit do nádrže nějakou perforovanou přepážku s většími otvory, kterými by proudila voda a do ní hadice umístit. Teď zvažuji plastovou nádrž na stojanu i s filtrací, ale to je hudba budoucnosti. Jinak moje kajmanka sežere všechno. Ze zeleného okřehek, čínské zelí, kapustu, pampelišku (i květy), růžkatec. Nemá s tím sebemenší problém.
Zdravím, kajmanku mám 6-tým rokem od prtěte. Filtr jsem ze začátku zkoušel vevnitř, do externího se mi nechtělo jít, ale to zlikvidovala do druhého dne, tak jsem se na to vykašlal a odsávám nečistoty a pak taktéž kybluji. V současné době mám akvárko vysoké těch řádově 30 cm, ale překryté poplastovanou mřížkou, aby nevylezla, bo jí už je kus. Zelenou stravu jsem více méně nezkoušel, krmím vším z přebytků - myši, potkani a dále kuřecí a krůtí krky, kuřecí srdce a nebo žaludky. od května +- je do září venku na zahradě. Zde je méně žravá, přičítám to obecně chladnější vodě, ale to je můj subjektivní názor.
Diky
Zkusim napsat vyrobci akvarii jak slozite by bylo vlepit do rohu sklenenou prepazku s otvory, respective jak slozite je ty otvory vytvorit. Akvarium bude na osb podstavci, pod nim filtr. Kyblovani je sice moznost, ale casto byvam par dnu z domu, a kdyz se zelva vyprazdni, je to hruza 
Moje zelva zelene vubec nechce, ale musim ji nejak presvedcit, je dost tlusta a vegetarianska vlozka by ji prospela.
Já krmím hodně opatrně - dostává většinou, co nesežerou hadi, ale když takto dostane 3 myši, tak má potom klidně týden půst, odčas jí donesu nějakou tu rybku, žížaly, hmyz - maso (svalovinu) ani vnitřnosti nedávám. Dávám sépiovku, tu žere normálně a to zelené. Možná tím, že je ta vaše často krmená a jak říkáte tlustá, je tím pádem i trochu rozmazlená.
A k té přepážce - já vytvořil přepážku nalepením proužků skla nad sebe a nechal mezi nimi pár mm mezery, ale asi by bylo třeba vymyslet to tak, aby to kajmanka nepochopila jako žebřík )) Navíc v mám případě šlo o akvárko 50X30X30. Teď jsou v něm žebrovníci. Taky se dá použít nějaký perforovaný nerez nebo nerezové síto.
Dobrý večer všem.
Chtěl bych se zeptat jaký kdo používáte filtr do akvárek u kajmanek? Ať už u mláďat nebo u větších želv...? Předem děkuji za odpovědi a případnou inspiraci...
Momentálně mám želvu necelý rok starou (cca 100g) a filtr exotera do 80 l (jediný, který mi nabídli v akvaristice, co funguje při nízké hladině vody)