Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jarní a letní strava Leguána zeleného

Zdravím všechny chovatele a milovníky Leguána zeleného !!!:-)
Chci se optat někoho a kdo mi poradí,co se týče jarní a letní stravy mladého Leguána?
Ten můj Legošek žere v pohodě 2x denně,ale chci mu ještě navíc nějak spestřit jídelníček?
Dočetl jsem se v příručce chovatele Leguánů, že se jim i může podávat součást stravy:
1. pampeliška ( ale která část rostliny to už nepíšou? )
2. paprika
3. kapusta
4. fazol obecný
5. pšeničné klíčky
6. špenát
7. květák
8. čerstvé a sušené fíky

.....a tak se chci optat,je to vše možné a vyhovující pro Leguána?

Já osobně krmím Legoška řapíkatým celerem,rukolou,čekankou,mangem,polníčkem,krkví,ře řichou,jablkem,
banánem a samozřejmě i granulema pro Leguány,které mu moc chutnají!!! :-)
Prosím poraďte mi s nějakým jídelníčkem pro mladého 5-ti měsíčního Legoška?
Předem moc děkuji!!!!

Ahoj, pampelišky můžeš skrmovat kompletně celý, nejvíc jim chutnají květy a je to zároveň asi to nejlepší co můžeš přes léto dávat. Ty by měly tvořit základ stravy. Papriku klidně jako doplněk. S kapustou bych byl opatrnější, tady nevidím důvod jí dávat. Občas, v nouzi, když neseženeš nic jinýho, ale jinak bych ji nedával vůbec (spoustu fosforu). Stejně tak fazole, obsahují oxaláty, který zabraňujou vstřebávání vápníku. Výhonky, jako pšeniční klíčky, jsou dobrým zdrojem bílkovin, ale obsahujou hodně fosforu, takže taky jen občas spíš jako doplněk stravy. Navíc po nich mají pěknou sra**u :) Špenát má sice podle tabulek hodně calcia, ale zas obsahuje oxaláty, takže trochu do směsky pro spestření, ale neměl by se ve stravě vyskytovat často. Květák zas obsahuje látky zabraňující vstřebávání jódu, takže taky opatrně. A fíky asi tak jako ostatní ovoce, hodně cukru, taky spíš vyjímečně. Z toho co jsi vypsal bych vyřadil kapustu a fazole a asi i ten špenát, leguána to samozřejmě nezabije, ale při častějším skrmování by nastali problémy. Když mu to bude chutnat, tak samozřejmě občas trochu můžeš dát.

jeste bych doporucila krome vyse zminovaneho vojtesku. Vyzivove hodnoty by snad meli byt OK (knox jiste upresni). Leguanum obvykle chutna (byva soucasti i zminovanych granuli se kterymi zkusenost nemam)kdyz bude kvest - tim lepe. Urcite ale neni dobry napad ji brat z pole, strikaneho kde cim...

Hlavně se dá dost snadno pěstovat, stačí zasadit a pak už to roste jak plevel, já ji zasel jednou a už třetí rok roste nová a vpodstatě se o to vůbec nestarám. Jinak z louky třeba ještě jitrocel nebo kopřivy, ale musej se najemno nasekat. Jinak je zajímavý, že čistě vojtěškových granulí se ani nedotknou, alespoň u mě tomu tak je.

Tak tak, naši k těm čistě vojtěškovým taky ani nečuchnou. Když jsme je rozmočili a zamíchali do směsky, tak to bylo všude, jen ne v jejich žaludcích :)). Ale jiný granule to jo. Zajímavý, že Cyclury a někteří zelení se jich netknou a někteří zeleňáci skáčou už po pixli, když s ní zaštěrchám :))
Btw: JaBula a Knox díky, vojtěšku jsme si uplně zapoměli zasejt :-D

Jo a ještě, ať je to k tématu - vojtěška obsahuje i nezanedbatelné množství kalcia, a hlavně vitamínu A (ve formě betakarotenu) a C.