Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poznáte druh mnohonožek?

Hoj:-D
Já vím, jak je nepříjemné, poznat druh jen podle fotky, kor když jde o bezobratlé, kterých jsou v každém rodě stovky, ne-li tisíce....
Mně nejde o konkrétní druh,teda pokud by to někdo věděl, budu jen rád, to je jasné, ale stačí mi nějaké bližší zařazení... Kdyby to šlo, byl bych vděčný, dekuji mockrát.
Jde o mnohonožky z Jávy. Přiložím několik fotek. Velikostně mají asi kolem 13-15cm. A jen upozorním na neobvyklý, nebo aspoň nečastý, konec zadečku.
Ještě jednou děkuji, za jakékoliv přiblížení bo bližší určení a přeji hezký den, večer, víkend a květen:-)
[http://img293.imageshack.us/img293/7121/millipedesj avasameekadvqp8.jpg]
[http://img293.imageshack.us/img293/7580/millipedesj avaobrannkluks3.jpg]
[http://img398.imageshack.us/img398/7776/p5090152nn8 .jpg]
[http://img293.imageshack.us/img293/3927/p5090153vx2 .jpg]

Ahoj Duku!
Po dlouhé době Tě tu zase ¨potkávám¨.
No, původně jsem si to myslel taky, dokonce tu mám i jeden obrázek právě tohoto druhu. Jenže Vavres(spolubydlící) mi říkal, že Spirostreptusky žijí jen na Madagaskaru... Nevíš? Já věřím, že tento druh právě ne...
Spirostreptus hamatus :
[http://img244.imageshack.us/img244/1433/mnohohnedar uzovenohylp2.jpg]

Nepoznám je,a le dovolím si poznámku. Jména mnohonožkám a stonožkám dávají prodejci a často je to spíš tušení či zbožné přání - zvíře se jménem se snáz prodá... Co vím, tak třeba u Scolopender je určení vedšinou tak komplikované, že téměř 60% komerčního určení je špatně. Proto se mi víc líbí označení XY millipeds než přímo druh.

VH

NO, nevím nevím, co si o tvé odpovědi myslet - obchodníkům jde jen o to prodat a věř, že s určováním bezoušů něco málo zkušeností mám. Když vezmeme jen naše mnohonožky, takje umí akorát dva lidi - Doc. Tajovský ČAV CB a Mgr. Tufová UPOL. Nikdo jiný je neumí, myšleno na nějaké slušné úrovni, a to jde o NAŠE druhy! V tropech jsou sice obrovské, ale problémy s určením jsou tam naprosto stejné jak u nás, ne-li horší (je zde veliký problém s typovým materiálem, mnohonožky tvoří sedentární kolonie atd. atd...). Ale, druh se jménem se prodá lépe, takže někdo od někud vyhrabe jméno (třeba to někdo i určí správně) a pak se u všech podobnejch z dané oblasti dává pořád dokola jedno a to samé jméno... A díky tomu je v tom celkem BORDEL.

VH

Mně je tohle jasné a naprosto s vámi souhlasím. Nemá to podle mýho smysl... Jsem se chtěl zeptat,kdyby tu byl někdo, kdo třeba právě na Jávě může mít co dočinění s tím a tím druhem.
Nechtěl jsem přesně určit druh, jak výše píšu, stačilo mi přiblížit a když vím, že to asi jen tak nepujde, smířím se s tím s úsměvem na tváři... :))