
Žabičky
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli mohu chovat v jednom teráriu cca 5ks pralesniček a 2ks Phrynohyas resinifictrix?
Díky za odpověď
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli mohu chovat v jednom teráriu cca 5ks pralesniček a 2ks Phrynohyas resinifictrix?
Díky za odpověď
Já uvažuji nad Dendrobates azureus a Dendrobates tinctorius. Doufám, že se mi dohromady snesou, ale už jsem je viděla na netu pohromadě.
Já chovám relativně malý pralesničky: epipedobates tricolor,dendrobates auratus,phyllobates vittatus.Myslím, že druhy, který jsi vybrala,by se snést mohly.Ale patří k těm větším žabkám mezi pralesničkama a tomu by taky měla odpovídat velikost terárka.Počítej pro pár tak 40-50 litrů.Trochu problém je ten, že u mláďat pralesniček se dá špatně určit pohlaví, tak je lepší mít od každého druhu víc jedinců a počkat si co z nich vyroste
a potom až jsou starší se pohlaví určuje jak?
Je lepší koupit úplně malé žabky nebo raději starší?
Pohlaví se určuje obtížně i u starších žabek.Obecně se dá říct, že samičky jsou větší než samci.Samci se v dospělosti projevují nafukováním krku a "cvrkáním". U některých druhů je i dost hlasitý.Třeba ty moje epipedobátky bych ti asi do ložnice nedoporučil
Je lepší kupovat žabky ve stáří několika měsíců, které jsou už dobře rozkrmené.
a ty ty pralesničky máš všechny v jednom teráriu? Jak to jejich kvákání je hlasité??
No, ty epipedobátky jsou asi tak hlasitý, jako kdyby jsi dala trochu nahlas cvrčka.Ještě by se to dalo přirovnat k bláznovi, kterej někde ukradl píšťalku a každých asi 10 vteřin na ní píská jak nejvíc umí
.Ale zase na jejich obranu musím říct, že takhle se projevují jen přes den.A v teráriu jsou docela vidět.Jsou aktivní a moc se nebojí.Ostatní co mám, jsou mnohem míň slyšet.
dám asi hloupý dotaz, ale zajímá mě to - dají se chytit do ruky? (kdyby bylo potřeba je vytáhnout kvůli čištění terárka nebo nemoci)
Do ruky se chytit dají bez problémů, ale chce to trochu cviku,protože se většinou snaží zdrhnout a někde se schovat
.Dají se taky odchytit do malý plastový krabičky.Při chytání do rukou je dobrý dát si pozor a nemít na rukách nějaké ranky.Někdo používá tenké lékařské rukavice.Běžná údržba terária se dá bez problému provádět i za přítomnosti žabek.
co je pro ně nejlepší podestýlka???
četla jsem, že rašelina, ale mám strach, aby neplesnivěla
Používám směs lignocelu, rašeliny, písku a kořenů různých kapradin.Rašelina je dobrá právě v tom, že plesniví naprosto minimálně.velkou část dna terárka pokrývá taky rašeliník.Jako úkryty požívám skořápky kokosových ořechů,kořeny, různé keramické úkryty, filmovky apod.
Jak hluboký mají mít bazének?
Vzhledem k tomu, že pralesničky obecně moc neumí plavat, bazének by měl být tak hluboký aby se v něm nemohla žabka utopit.Stačí miska s vodou do výšky asi 1 až 2 cm.V případě nějakého hlubšího bazénku by se měl břeh svažovat mírně aby mohla žabka dobře vylézt.Je taky dobrý udělat ve vodní nádrži nějaký ostrůvek, nebo tam dát třeba kámen, kterej bude vyčnívat nad hladinu.Dá se použít i nějaký kořen.
A ještě jedna otázka (snad poslední
) Jaké rostilny jsou nejlepší, aby dobře udržovaly vlhkost?
No, nejsem zrovna botanik,tak to snad napíšu správně, ale používají se různé druhy bromélií, tilandsie, scindapsus (nebo jak se to správně píše.říká se mu taky blázen nebo voděnka a bývá skoro ve všech teráriích), pak taky některý druhy fíkusů a jakýkoliv další rostliny, který snesou velkou vlhkost a málo světla.Vlhkost dobře drží taky rašeliník.Klidně se ptej dál, jestli tě ještě něco napadne.Pokud budu vědět, tak ti rád odpovím.Pokud nebudu, tak se určitě najde někdo jiný
ten rašeliník seženu kde???
Zdarvim, chci si taky pořídit pralesničky a jediný co je mi nejasný je právě ten substrát ... vždy když jsem viděla pralesničky, třeba i v zoo, vždy měly jako substrát na dně akvarijní štěrk.. takže jsem usoudila že je substrát jako rašelina, lignocel atd. špatný... jak to teda je?
Štěrk se používá hlavně z hygenických důvodů v karanténních nádržích. Já mám štěrkem v misce vytvořenej malej bazének a jinak mám substrát ze směsi zeminy a listí.
jak se rozmnožuje pralesnička batikovaná? Je to u všech stejné?
A jak se pozná sameček od samičky (jde to poznat i jinak než podle velikosti v dospělosti)?
rozmnožuje se stejně jako ostatní žabky.samice naklade vajíčka o které se stará samec až do vylíhnutí pulců.ty potom přenese na zádech do nádržky s vodou.samice klade zhruba do 10 vajec.Pulci se líhnou asi za 2 až 3.úplná metamorfóza proběhne zhruba po 3 měsících.žabky dospívají přibližně na 12 až 18 měsících.Nevím jak kdo je na tom s určováním pohlaví u malých pralesniček, ale já to u mláďat nepoznám.Pokud někdo má ověřenou nějakou metodu, taky bych radu uvítal.U dospělých žab je samec o poznání menší a celkově drobnější než samice.Co se týče toho rašeliníku, sehnat se dá na burzách v pytlících asi po 30kč nebo někde v lese na rašeliništích, pořípadě u některých rybníků, kde je v okolí vhodná půda pro jeho růst.
tak se dívám, že všechny ty pralesničky snáší tak max 10 vajíček, tak proto jsou asi tak špatně k sehnání, že?
Málo vajíček snáší proto, že sameček o vajíčka i pulce pečuje.Chrání je před vyschnutím i před ostatníma žabkama.Třeba sameček epipedobates se od vajíček vzdaluje jen na velmi malou vzdálenost a je pořád ve střehu.Z toho plyne, že mnohem víc pulců se úspěšně dokáže metamorfovat, než je tomu u ostatních žab.že by se zase tak špatně sháněly se říct nedá.snad jen některé druhy.Běžně chovaný druhy pralesniček se dají na burzách sehnat.Aspoň u nás na burze v Liberci jsem je viděl několikrát a v Ládví a v Hradci taky.Nevím jak je to v Brně.Pokud nejsou v Brně a máš o ně opravdu zájem, neměl by být problém si udělat výlet třeba do Prahy a nějaký tam koupit.
BYla jsem na burze v Brně, ale tam měl pán jen dva druhy, ale teď jsem v kontaktu s jedním chovatelem a ten by cca za dva měsíce měl mít velký výběr.
V kolika měsících jsou pralesničky dospělé?
Psal jsem ti to o kousek výš
.Je to zhruba 12 až 18 měsíců.
Chovatel mi psal, že pralesnička azurová a harlekýn není vhodná pro začátečníka. Prý jsou náročnější na chov, ale co se tak dívám po netu, tak mi to přijde prakticky stejné...
chtěl bych se zeptat jak řešíte letní vyšší teploty bydlím pod střechou a teploty vyšplhají i nad 30 stupňů. Je nějaká šance že by tam mohli dendrobátky být nebo je to jejich jistá smrt?
to by mě taky zajímalo? Jak terárko ochlazujete?
No, tak teplo je pro žabky opravdu problém.Uvádí se, že teplota nad 30 stupňů už je pro pralesničky likvidační, ale krátkodobě jí většinou vydrží.Chce to umístit terárium v nejchladnější místnosti v domě nebo bytě.Hodně větrat, jak v místnosti tak v teráriu, hodně rosit.Ideální je klimatizace v bytě.Ale kdo jí má, že jo?
.V době největších veder se dá terárko dát třeba do sklepa.Já větrám tak, že do místnosti s terárkem pouštím chladnější vzduch ze schodiště a sklepa.Zatím to jde.V místnosti pod střechou se trochu obávám že teplota bude hodně přes 30.Chce to vyzkoušet, ale spíš bych si místo pralesniček pořídil třeba trnorepy, nebo nějaký jiný pouštní ještěry.

bydlím v paneláku, ale hodně větráme a máme přes celé léto v místnosti, kde budou, zapnutý větrák, tak to by snad šlo, ne?
myslím, že jo
Chovatel mi psal, že pralesnička azurová a harlekýn není vhodná pro začátečníka. Prý jsou náročnější na chov, ale co se tak dívám po netu, tak mi to přijde prakticky stejné...
Já se domnívám, že chov d.auratus a d.leucomelas je opravdu skoro stejný jako v případě jiných pralesniček.Chce to si najít o nich na netu co nejvíc informací.Těch si myslím, je celkem dost.Pak by v případě rozumného přístupu jejich chov neměl činit výraznější potíže.
našla jsem jeden inzerát, kde paní prodávala tři pralesničky harlekýn, po pár vyměněných mailech jsem byla zděšena - prý je koupila v 1měsíci, má je asi půl roku, ale jsou pořád stejně malé, jako když je kupovala, protože pro ně nemá dobré podmínky - nedokážu si představit, co s těma chudáčkama dělala!

No to musel být děs. Taky si chci pořídit pralesničky, zrovna řeším, zda můžou mít klasickou zářivku - jde mi hlavně o květiny
Chtěla jsem se zaptat, máme 4 žabky a ukázalo se, že je tam jen jeden sameček - máme sehnat dalšího nebo "střídají" pralesničky partnery nebo žijí v daném páru celý život?
Můžeš je nechat tak jak jsou.Ale klidně můžeš i přikoupit samečka, je to jen na tobě
a to se ten sameček bude pářit se všema nebo si vybere jen jednu?
Možná, že se všema.Jemu je to jedno, jak už to tak bývá
:Bude záležet spíš na těch samičkách.
On už to na jednu zkouší, ale když se začnou přesouvat ke skrýši, tak samička se těsně před cílem odpojí a jde jinam, on ji ještě chvilku nahání a pak to vzdá
Chtěl bych se optat jakou vodu používáte k dendrobátkám? U nás je celkem dost tvrdá, tak pokud to nebude vadit nebo mám začít shánět demineralizovanou?
Já používám normálně vodu z kohoutku, ale nechám ji tak den dva odstát a vypadají, že jim to nevadí
Rád bych choval pralesničku azuruvou radil jsem se i se ZOOlogem takže jsem připraven akorát nevím kde je sehnat ! nevíte o něčem ?
občas je nějaký inzerát na www.ifauna.cz
tam sem koukal zatím nic moc a 1 je ale přes 1 000 Kč se mi to zdá dost
u pralesniček to není výjmečná cena, jsou to drahé žabky
Také už mám zaběhnuté paludárko ...a chystám do něj lucomelasky ..na dně mám vstrvu zeminy na ní tak 2 cm vermikulitu a na něm akvarijní písek ...myslíte že to může být vyhovující podklad?
Písek nebude dobrej. Podle mýho se na ně bude lepit.
Já používám štěrk a je to v pohodě
zdravim chci se zeptat jestli bysem mohl udelat palu v akvarku?