
box pre korytnačku
dobrý den,pred dvoma dnami sme dostali do daru korytnačku-dosť nečakane takže sme pre nu nemali vytvorené dostojné podmienky...snažím sa radiť radami z tejto poradne,ale pri otázke bývania ma napadla jedna vec-box pre hlodavcedala by som sem aj obrázok,ale som technický antitalent
ale tak aspon opis-plastova vanicka+priesvitné(plastové boky) a mriežkovaný vrch.príde mi to podobné zo stolčekom pre korytnačky,a aj teplo sa tam udržiava lepšie,vdaka plastovým bokom.Rozmery by boli:100x50x50cm(velkosť karpaxu10cm).aký mate na to názor?momentálne je v menšom akvarku a ako podstielku ma rašelinu+riečny piesok,ktorý sa mi vsak vôbec nepozdáva,má ho po celej papulke...UV zatial nemáme,ale každý den sa slní na balkône.inak je naozaj nádherna,a živá,len papať sa je nechce-jediné čo odo mna zobrala bol melon...môžem jej dať aj seno?viem že pre skusených chovatelov sú moje otázky triviálne,ale bola by som velmi vdačná za odpovede,hlavne k tomu boxu.dakujem
dakujem,podla tých stránok sa snažím riadiť už od zaciatku.ale ak by mi niekto vedel poradiť ohladne toho boxu bola by som naozaj veľmi vdačna,pretože chcem vyriešiť bývanie čo najskor.dnes sme boli u veterinárky a úplne mi sfúkla podstielku,vraj rašelinou sa otravy,od piesku sa zadusí a hobliny jej vypichnú oči,nesmiem krmiť travou,kapustou,naopak mam jej dať šalat a vela ovocia a zeleniny,surovú pečienku a grilované kura....som ztoho zúfala,pretože je to úplný opak toho,čo som sa doteraz dozvedela...
a vraj je dôležite každy polrok preventívne odčerviť,a najvhodnejšie je vypustit ju po byte.dnes ked som ju okupala,okrem normalnej stolice znej vyliezlo aj niečo biele,také hlienovité,vyzeralo to ako žuvačka,včera napriklad nemala stolicu vôbec...
zatial som ju krmila melonom,senom,datelinou,travou a pupavovým listom.dosť vela spí...prosím ak viete o čo sa jedná,usmerneniu sa len poteším
(predchádzajúci majitel ju pred tym nakrmil egrešom...
Tak si to tak čtu Haru a došel jsem k názoru, že je asi docela jedno v čem želvík bude, on tam totiž moc dlouho nepobude, pokud máte u vás takovéto vety. Kbyby se přece jenom i po té salátové, ovocné a kuřecí dietě podařilo želvě přežít, tak pro vaši informaci, takto vypadá želví moč. Jinak obě následující fotografie na uvedených stránkách jsou, říkáte-li veřejně, že se podle nich řídíte, měla byste si je alespoň přečíst a prohlédnout.
![[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P61 20021.jpg]](http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P6120021.jpg)
![[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P61 20017.jpg]](http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P6120017.jpg)
Žuvačka (bílá hmota) je želví moč. Vypadá asi takto. Může však být ještě víc pastovitější a "žuvačkovitější" zejména tehdy, když má želva nedostatek vody.
Může však vypadat také takto:
Co se týká defekace, želvy se nevyprazdňují nutně každý den, doufám, že ji paní vetová nezačne léčit na zácpu.
No a na závěr, plastový box uvedených rozměrů stačí, pokud zajistíte želvě správnou teplotu, vlhkost a potravu.
Doby den,
nasla som tu fotky korytnacieho mocu, ktore ma trosicku zneistili. Ja mam dve Testudo Hermanni Boettgeri rok stare. Doma ich mam dva tyzdne. Snazim sa o ne postarat najlepsie, ako sa da, ale moc tych mojich sa od toho na obrazku znacne lisi. Moje vylucuju tekutinu nahnedlej farby a spolu s tym vylucia bielu hmotu, ktora mi pripomina blanku, ktora sa nachadza pod skrupinou vajicka. Doteraz som si myslela, ze je to normalne... Trus maju (podla mna) normalny, krmim ich cerstvou travou (pupava, datelina, skorocel, zihlava,...). Okrem toho maju v terariu aj misku s vodou, vajecnymi skrupinami a sepiovu kost a tak raz za tyzden ich kupem. Prosim, poradte mi, ci je tento ich vytok normalny, alebo ci robim nieco zle.
Za vsetky odpovede a nazory dakujem.
Vzhledem k tomu, že organismus želv má schopnost podle momentálních podmínek do značné míry ovlivnit konzistenci a tím pádem i barvu moči, jsou na fotkách vlastně uvedeny pouze dvě z možností vzhledu. Pokud máte podezření, je dobré poslat fotku ať víme co řešíme. Na jedno si ale dejte pozor, čím hustší moč tím menší zavodnění organizmu, u mladých zvířat je dehydratace opravdu vážný problém a miska z vodou to nezachrání.
Dakujem za rychlu odpoved. Pokial sa mi podari zachytit spravny okamzik fotoaparatom, foto urcite prilozim. Vacsinou vsak svoju potrebu vykonaju v terariu alebo pocas kupela. Ale skusim to.
Dnes sa moja korytnacka vymocila do misky s jedlom, takze na fotkach je vidiet len ta biela hmota, ktoru som spominala. Dnes mi ale ta hmota pripada este hustejsia ako bola vcera, predpokladam vsak, ze zase bola vylucena spolocne s vodou, pretoze v miske bolo aj trochu vody. Snad mi aj tak budete vediet povedat, ci je to normalne, alebo je nieco zle...
![[http://img294.imageshack.us/img294/3708/image0001th 1.jpg]](http://img294.imageshack.us/img294/3708/image0001th1.jpg)
Hmm,to vypadá fakt dost husté.Asi to s tím zavodněním nebude úplně ideální.Ve Vašem popisu jsem nikde nenarazila na vlhkost podestýlky, pouze na misku s vodou. Uniklo mi to někde nebo spí na suchu? Tady by byl asi kámen úrazu, zvlášť pokud se jedná o roční želvičku je miska s vodou opravdu hodně málo.
Ako podestylku mam jedlovu koru, vlhcim. Korytnacky dokonca sama na noc presuvam do vlhkej (obcas mam pocit, ze az mokrej) casti a pekne ich zahrabem. Od doby, co to robim, mam poct, ze je to lepsie. (predtym som ich nechala spat tam, kde sa oni ulozili a to bolo mnohokrat na piesku, ktory nevlhcim) Dnes sice zase vyucili nejaku bielu hmotu, ale uz toho nebolo tolko ani tonebolo take huste, tak snad sa to lepsi... Dakujem vsetkym za rady
Co dělt se zácpou?? Proosím poraĎte mi!
ved práve aj mne sa zdal vonku nadmieru spokojný,ale ked som povedala veterinarke že ho krmim zeleným a každý den brávam na pol hodinky von,tak som dostala takéto fukoty...beriem ho von tesne pred obedom nech sa nabaží slniečka a vtedy su aj decká doma a neotravujú s výrokmi typu:"jeej čo to máš,možu sa stym rozbíjať orechy?"(to nie je myslené ako vtip-autorom tejto nevinnej otázky je naša 7 ročná susedka
)a čo sa týka rašeliny,tak tú hodlám čím skorej zrušiť-vidím že sa tam necíti dobre,a hoci vo vlhkom kútiku má hobliny absolútne sa nezahrabe a ani neztiahne do panciera(pritom hodnoty,ktoré som namerala su idealne)predtým bol frenkie chovaný len tak v dome,a očividne sa mu ten sposob aj viac páči.ked ho vypustím po izbe v ktorej ma svoj bejvak,všetko zvedavo preskúmava,výdrží sa po nej premávať celé odpoludnie až nakoniec zalezie pod plyšaka do rohu,stiahne sa do "domčeka"a spí jak dudek
je to slnečná izba,prievan naozaj nehrozí,skor je do tej izby problém dostať čerstvý vzduh
je to velmi aktívna želvička,hrozne zvedavá,a očividne si pohyb užíva(chodí takmer po špičkach
)aj vonku sa za nou dost nabehám,je to skvelá šprinterka a hraboška...tak to asi vyriešim nejakym "želvým stulem" z ktorého sa bude mocť dostať von do tej izby,len musím vymyslieť kde upečiem tu zeminu,lebo vnašej trube v ktorej sa vypekajú koláčiky mi to príde nehygienické...juj ale to som sa už rozpísala,ale ak by som mohla ešte jednu otázočku-teraz asi budem za toho najväčšieho blbca na svete:tie škrupinky,majú byť zo surového vajíčka alebo z uvareného?každopádne dakujem za odpovede,je skvele že existuje takato stranka a človek sa nemusí spoliehať na rady "expertov" z okolia,ktorí videli korytnačku naposledy na obrázku v piatej triede na hodine biologie....
Vaječné skořápky ze syrových vajec je vhodné pro jistotu převařit, zničíte tím případnou salmonelu. Zeminu naopak přepékat nemusíte, získala by jste mrtvý substrát, kde by se mohly přemnožit nežádoucí bakterie, protože by neměly žádnou konkurenci. Jen ji nechte tak jak je. Přepékání je spíš na škodu než k užitku. Je zcela zbytečné snažit se o sterilitu "želvího" prostředí, bohatě stačí dodržet základní hygienu, odstranit zbytky potravy a trusu a pečlivě hlídat případné plesnivějící zapomenuté kousky.
Jen k salomeloze doplnim, ze podle informaci hygienicke stanice se ty skorapky maji "varit" aspon 20 minut pri teplote nejmene 80C.
Já také doplním
Když vidím při pátečních nákupech jak hospodyňky zcela bez zábran položí v nákupním vozíku vejce nebo mražené kuře rovnou vedle např. pečiva, potom to celé opakují při přendavání do nákupních tašek a to stejnýma neumytýma rukama(pochopitelně), klíčí ve mě podezření, že to s tou salmonelou nebude tak strašné. Možná, že se jedná jen o Eurosalmonelu, čili prostředek jak se zviditelnit, jinak bychom již byli všichni mrtví, nebo máte jiné zkušenosti?
Dva znami + 1 rodinny prislusnik meli salmonelozu a rikali, ze je to nejhorsi zivotni zazitek
Jsem mela "jen" strevni potize viroveho puvodu, podezreni na salmonelozu, ale tez bych to prirovnala k velmi zle zivotni zkusenosti, obzvlaste az skonci strevni potize, nastanou jine, protoze konec streva je uplne znicen castym chozenim na wc. Je to spis tak, nekdo chytne vsechno i kdyz vyleze 1x tydne z domu a hlupak nechytne nic, protoze ma stesti. Salmoneloza se navic nicim neleci, tzn. musi se to proste prezit.
Stejne by se na to nemelo kaslat, protoze jak salmonely putuji krvi, smolar muze obdrzet zanet srdecnich chlopni, mozkovych blan, mocoveho nebo genitalniho traktu, zlucniku, ..
hlupák nechytne nic, protože neví, že si má mýt ruce, a proto má dostatek protilátek.
- zkušenost, že pár zkažených chlebíčků na firemní oslavě dokáže ochromit výrobu i velké firmy
Salmonelu hygienici zjistí všude, alespoň pár kousků. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se najde i na čerstvě umytém okně (skle). Prof. Knotek by ji zákonitě zjistil u všech druhů živočichů včetně lidí. Spíše se divím že ji zjistil pouze u 80% zvířat. S onemocněním zkušenost nemám ani já, ani nikdo z rodiny, takže to nedokážu posoudit. Asi nás to ještě čeká. Pravděpodobnost onemocnění je ale zřejmě dost malá, vzhledem k tomu, že já i celá moje rodina včetně malých mimin a důchodců jsou chtě nechtě ve stálem dlouhodobém styku se želvami.
Co nám k výskytu řekne JaBula, docela bych si to rád poslechl a případně si upravil své mínění, obávám se totiž, že dosud toto nebezpečí silně podceňuji. Není pro mě problém si například těsně po rejdění mezi želvami (i mezi tím) třeba zapálit, aniž bych si uvědomil že by bylo vhodné si umýt ruce když už sahám na něco, co si vzápětí strčím do pusy.
Jak jste na tom vy ostatní? Neděláte to také tak?
Naprosto stejne, KHore, jen s tim rozdilem, ze misto cigarety si dam treba jablko
a o tom, co vyvadim v kuchyni, kdyz varim neco z vajec ani nemluvim... Spis tady prevazil pocit, ze "pro zelvy vse nejlepsi" a proto jim ty skorapky prevaruju, teda od ty doby co se o salmoneloze zacalo psat tady a na zelvach
Co se tyka salmonelozy - nazory na to, jak nebezpecne je mit doma zelvu se v minulosti pomerne dost lisily. Nedelam sice do bakteriologie (cerstve zprostredkovane info by mohl prinest treba VH), ale pokud vim, tak u odchytovych zelv (suchozemskych) je prevalence takrka 100%, u vodnich podstatne mene (nejakych 12-15%). Problem je v tom, ze salmonel je sice par druhu, ale hromada kmenu a serotypu (radove stovky), ktere se lisi virulenci, patogenitou i dalsimi faktory. Jenom u plazu bylo identifikovano tusim kolem 200 ruznych kmenu salmonel. I presto je nejvice pripadu tohoto onemocneni zaznamenano v souvislosti s ruznymi "dobrotami" jako jsou majoneza, vajicka apod. Vzhledem ke kratke inkubacni dobe (treba jen 12 hodin) se da zdroj pomerne dobre dohledat. Je pravdepodobne, ze salmonely ziji v naproste vetsine nasich terarijnich plazu, aniz by to nekdo resil. Prijde se na to ovsem az ve chvili, kdy se (treba i z duvodu jineho onemocneni) dela kultivace z trusu, a tam se na salmonelu prijde. Zridka je vsak u plazu prave ona pricinou potizi (k problemum muze prispet). Kdo mate cas, penize nebo treba zname - zkuste nechat udelat kultivaci nekteremu klinicky naprosto zdravemu zvireti, a zjistite, ze je tam hned cela zoo. I presto se u nich salmonelova infekce obvykle neleci (pokud probiha bezpriznakove) - zbytecne by vznikaly rezistence komplikujici pak pripady nakazy u lidi. Co se tyka hygieny - nekdo je odolnejsi, nekomu staci infekcni davka pomerne nizka. Navic - zelvy salmonelu nevylucuji nepretrzite. Pri tak dlouhodobem a intenzivnim kontaktu se zelvami jaky ma KHor a jeho rodina by se pripadne problemy s nizkou odolnosti organismu lidi uz jiste projevily. I presto vsak na tera krouzku, kde mam deti od 7 do 15 let vzdy radeji upozornuji, aby si ruce peclive po kontaktu se zviraty nebo jejich trusem myly (ackoli to sama take pokazde nedelam...a tuk tuk zatim bez problemu).
Děkuji Jano, asi se budu muset kapku ukáznit.
nevidela bych to az tak cerne...ono je pravda, ze k detem (za ktere mam na krouzku zodpovednost)jsem, co se tyka dusledne hygieny po kontaktu se zviraty nebo jejich trusem, o dost prisnejsi nez k sobe
nejhorsi na salmonelu jsou vajicka, ja ji dostala z nich, mely to byt michane vajicka, ale jaksi to tam prezilo ta salmonela a ja pak chodila skoro porad na vytery..a ono to po kazdochvilkove sracce moc prijemne nei ty vytery, pak nevite co vas boli vic:(...salmonelu nepreju ani nejvetsimu nepriteli
Dobrý den, nemějte strach, box je úplně vyhovující. Nezapomeňte želvě také na jednom místě svítit lampičkou, pod kterou by bylo 35 - 40 stupnů. Ovoce by vůbec ve svém jídelníčku mít neměla!!! Pouze třeba malý kousek jednou za dva týdny nebo tak, ale víc ne. Nejlepší je pampeliška, jetel, salát, okurka, občas trocha rajčete, hlavně žádné maso... Já používám písek normální i s kamýnkama, říční písek není to nejlepší řešení. Jinak doporučuji koupit si nějakou dobrou knihu o chování želv, kde se všechno dozvíte. Přeji mnoho zdaru!
Nesouhlasim. Kdo povida, ze je to vhodne 1x za dva tydny? Kdo rika, ze nejlepsi je okurka a sem tam rajce? Jakou knihu mate na mysli? V Ceske republice se zadna vhodna se spravnymi informacemi k chovu neprodava, nebo mi snad neco uniklo? Ktery obycejny Cech si bude pres internet shanet literaturu v jinem jazyce? Internet je vice nez dostacujici.