B.c.i. - zadní polovina těla nehybná
Tak si představte, co se mi stalo. Mám roční samičku b.c.i. Nikdy neměla žádný problém, snad jen ten, že když jsem ji nakrmil, po několika dnech viditelně v zadní části "ztloustla" a následně "změkla" a zůstala tak několik dnů, než se vyprázdnila. Před několika dny jsem ji opět nakrmil a dnes, při čistění terária jsem si všiml, že je nějaká apatická. Vyndal jsem jí a jaké bylo mé zděšení, když jsem zjistil, že zhruba od poloviny těla směrem k ocasu je bezvládná. Prostě druhá polovina těla je jako "hadr" ... první polovina těla reaguje na dotek, je silná a pružná a druhá je prostě jakoby mrtvá. Máte někdo představu, co se mohlo stát?
Tak už je po všem. Zítra ji zasílám MVDr. Knotkovi do Brna
To ti teda nezávidim. Já sem zase v životě neměl hnilobu tlamy a teď mam náběh u 7 letého páru B.c.i. Chiapas. Připadá mi to jakoby se domluvili. Byl sem 14 dní mimo republiku 6.6. ještě žrali a teď má samec divnej koutek, má v něm asi 1,5cm velkej stroupek jinak ale tlama perfektně přiléhá a vypadá ok. Teď ale nežral snad poprvé co ho mam to je 5 let odmítl potravu. No a samice má nějakou divnou levou část tlamy. Taky přiléhá ale má jakoby lehce nateklou dáseň asi 3cm. Taky odmítla potravu poprvé co ji mam krom gravidity to vždy 3 měsíce nežrala. Nejhorší je že maj oba ke 2m jsou poměrně mohutní a naprosto brutálně koušou.(jsou z odchytu) Takže zkusim jestli budou žrát že bych napíchal při škrcení potkana celaskonem a když ne tak jim budu muset celaskon buď nacpat násilím nebo vit. C napíchat. Nejhorší je že při tom určitě nadělám víc škody než užitku, protože budou pálit do všech stran a zraněj si tu tlamu o něco ještě víc. Jelikož sem co se hniloby tlamy úplnej začátečník bral bych docela nějakou radu jak to řešíte vy. Ještě jednou podotýkám že se jedná počáteční stádium. Pokud máte nějakou zkušenost chtěl bych poprosit sem s ní.
Na hnilobu stačí 5-7 dávek Baitrilu. Účinost je vysoká. Mam stim velice dobré zkušenosti.
Co to je za přípravek? Jsou to iniekce? Kde je to dostupné? diky za odpověď
My "používáme" Baytril 2.5% inj. roztok. Jsou to ATB proti infekci. Tuším, že jsme ho párkrát podávali i orálně.
Ja to nejspíš zatim nebudu hrotit ATB, když je to v uplném počátku. Hadi ještě před 3 týdny žrali. Slyšel sem že když se to podchytí na počátku stačí větší dávky vitamínu C, kdyby se to ale začalo rozjíždět budu muset přejít na ATB. Doufám že k tomu nedojde. Nejhorší je ta agresivita. Nejde o to že bych se bál že mě kousnou ale o to že když otevřu terarko a začnu šahat ke zvířeti začne do všeho pálit a bojim se aby si při tom tu tlamu ještě víc nedobili. Když už tak bych radši iniekce.
Před zhruba rokem jsem mluvil s MVDr. Hnízdem z Prahy. Měl jsem problém se začínající hnilobou tlamy u a.dumerili cca 5ti letého. Najednou se mu udělala malá boulička mezi očima, pak začala hniloba tlamy. S MVDr. jsme se shodli na tom, že to bude zřejmě způsobeno poraněním vnitřku tlamky o zuby potkana (krmím mrtvou kořistí). MVDr. mi řekl (sám hady chová), že to prostě ti hadi mají v sobě a čas od času že to u některého propukne. No a některý že se z toho dostane a některý ne. Dával jsem mu injekčně antibiotika a vit. C + jsem mu vit. C vyplachoval tlamku. A skutečně, za pár týdnů bylo vše OK.
Samička o kterou jsem dnes přišel byla b.c.i. Cancun - čistokrevná, od chovatele z Německa, s kresbou a vybarvením takovým, jaké má na svých stranách Stoeckl (www.boa-constrictors.com). Nejde mi o to, že jsem přišel o docela dost peněz, ale přišel jsem o krásné a jedinečné zvíře, které jsem obrečel, když mi odešlo v "náručí". Nikomu, kdo má svá zvířata rád to nepřeji
Nevím jestli Ti to pomůže, ale ten vit. C můžeš napíchat i pod kůži. Nemusí se dávat přímo do svalu.
Sestřina Elaphe Guttata měla něco podobného, kousla ji myš do rtu, tam se jí udělala hnisavá kapsa. Desinfikovala to roztokem betadinu, na tom místě se to ztratilo a udělalo jinde. Tak se jí hnisavý zánět asi 3 týdny stěhoval různě v tlamce. Protože už problém trval dost dlouho, bály jsme se, že z toho může být stomatitida. Zašli jsme k vetovi a nasadil jí Baytril - ATB, do týdne měla pokoj.
Jenom s tím rozdílem, že ta její hadice je jako beránek.
Píchání iniekcí bych zvlád, ale šlo by to bez vyplachování tlamy?
Já myslím, že by to šlo, když zaberou antibiotika. Samozřejmě, že vyplachování tlamy léčbu urychluje.
A ta antibiotika se také skutečně jmenovala Baytril - údajně jedny z nejlepších ATB.
My to vyplachování dělali ve dvou a to tak, že jsem si roztok vit. C natáhl do stříkačky, otevřel mu tlamku a opatrně vystříkal. Druhý ho samozřejmě držel. Ale i tak to nebylo zrovna jednoduché
Lokální léčba ATB bude určitě účinnější, navíc i při aplikaci injekce musíš hada držet a otevřít mu tlamu není zase takové problém, ne?
Teď sem jim to vyplachoval. Byla mi z více zdrojů na výplach doporučená Borová voda. Tak sem to propláchl tim. Dá se to. Je to bitka, ale dá se to. Myslel sem že to bude horší. De o moment překvapení. Odpoledne se budu u veta stavovat pro Baytril volal sem mu má 5% roztok. Jaké ste používali dávkování?? On mi prej dávkování které má v knížce řekne ale hady nedělá tak se radši ptám.
Ještě jsem četl že je dobré vyplachovat tlamu 3% peroxidem. Máte s tim někdo zkušenosti?
S Baytrilem zkušenosti nemám, ale v současné době zápasím při výplachu tlamy s dospělým samcem durisáka a používám pravě 3% peroxid, vypadá to že účinkuje, jen je to pěkněj šumák- za chvíli má plnou tlamu pěny, po chvilce působení opláchnu vodou.
Mně tehdy doporučil doktor 5mg Baytrilu (Enrofloxacin) na 1Kg hmotnosti hada. Tak snad Ti ta rada k něčemu bude. Případně si to ještě raději ověř. Ale teď jsem to v PC našel v poznámkách.
Jo a ještě si vzpomínám, že mi říkal, abych mu to píchal raději do přední poloviny těla, aby to nešlo přes ledviny.
jeste doporucim - pichat do svalu, ne primo pod kuzi. U nekterych hadu to pak zpusobuje lokalni reakci, ktera se projevi pozdejsim zjizvenim v okoli mista vpichu (znatelne obvykle az po nasledujicim svleku)
Jo tak to je pravda. Také mi to říkal, že se to může stát, ale pokud si prý netroufám píchnout to do svalu, že i pod kůži lze. No a já jsem samozřejmě několikrát týdně nemohl s hadem jezdit 100km tam a 100km zpět, tak jsem zvolil tu možnost, píchat pod kůži. Naštěstí to bylo a je dosud bez problému a viditelných jizev.
Já teda radši podstoupim riziko jizvy než abych se pokoušel o něco co jsem nikdy nedělal a píchl mu to kdoví kam. Pod kůži sem už iniekce píchal do svalu nikdy. Na to si radši netroufnu. Kdybych to alespoň někdy viděl ale ani to ne. Mě se zatim vždy u hadů jakekoliv nemoci vyhýbali takže s léčením zkušenosti nemam takřka žádné. Bohužel nebo bohudík jak se to vezme.
Taky jsem to absolvoval bez jizev, tak to snad pravidlem nebude..
Na rovinu říkám že kdyby to byl např. Boa mix který se nemnoží zkusim to do svalu.(alespoň bych se to naučil) Jenomže já mam ty zvířata 5let pravidelně se množí a v neposlední řadě jsou to opravdu špičková zvířata z přírody která se jentak někde neseženou a v neposlední řadě nestáli 5tisíc. A mam k nim za ty roky nějakej vztah.
To Ti věřím. Já jsem svůj vztah k jednomu takovému špičkovému zvířete byl nucen včera ukončit. Jsem zvědav na výsledky pitvy. Nechápu, co se mohlo stát. Ještě dnes tomu nemohu uvěřit.
Mě se to stalo jednou. V 6 leté samici Python curtus mi prasklo vejce. Byla to samice která se po 2 roky pravidelně množila. měla kolem 20-25 vajec a +- 1 neoplozené. Zrovna na prasklé vejce to nechápu dodnes. Je to prej naprosto netradiční úmrtí. Hoodně špatně sem to nes měl sem jí od jejího prvního svleku.
Není třeba se tak obávat, obzvlášť u vzrostlého hroznýše. Podél páteře musí mít pořádně narostlý svaly
DROBEK-ja jsem na hnilobu tlamy pouzival mast TETRA-DELTA,bez ATB a vyplachoval jsem vit.C-a s uspechem.
Já sem včera poprvé píchl baytril a vyplachoval tlamu 3% peroxydem a vodou. Samec pohoda, ale se samicí sem docela bojoval. Dá se to. Nebudu ale vyplachovat víc jak 1x denně.
pozor na tetra deltu co já vím tak jeto širokospektrální antibiotikum skušenosti sním jen ty nejlepší -originál je tetra delta a ještě existuje gamaret to je česká verze delty levnější učinky stejný úspěšnou léčbu otom cvitamínu je článek v at ale nevím prřesně kde skusim pohledat kraken
Tak mě zajímá celou dobu co se hadíkovi stalo ...... a zatím na to nikdo neodpověděl .
Sonora: byl jsi u veterináře? Co říkal?
Ahoj. No, tak jak jsem již výše napsal, netrvalo to dlouho (od zadání dotazu) a samička mi v křečích uhynula. Včera ráno jsem ji poslal "nejmenovanou" přepravní službou p. MVDr. Knotkovi do Brna s tím, že by tam měla ještě tentýž den být. Před chvilkou mi p. MVDr. Knotek volal, že had nedorazil! Zjišťoval jsem tedy u přepravní služby v čem je problém a nějakou docela nepříjemnou paní mi bylo stroze vysvětleno, že možná dnes, ale spíš asi zítra hada na místo určení doručí! Takže nezbývá než doufat, jak ríkal p. MVDr. Knotek, že z hada nebude již "kaše" a bude mít ještě co pitvat. Co víc k tomu dodat?
Nemohla mít mrtvičku ? U lidí to taky tak je, že když mají mozkovou příhodu, ochrne jim polovina těla, ikdyž trochu jinak. Tak mně to jenom napadlo...
Taky by mně zajímalo, co se jí doopravdy stalo.
Tak to budu za pár dnů vědět. Had nakonec dorazil, sice se značným zpožděním, ale přece. Zatím jsem obdržel pouze zprávu: obrovské rozsireni tlusteho a casti tenkeho streva nahromadenym trusem. Nemohu zatím vyloucit ani vrozenou vadu - mechanicky problem s pasazi trusu, ani infekcni duvody (parazite, bakterie, plisne).
nezapomeň dát potom vědět čím to bylo ..... dost mě to zajímá