Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dezinfekce Salmonella arizonae

Zdravím,

nedávno mi uhynula želva pardálí a tak jsem nechal provést pitvu a zjistilo se, že byla celá prolezlá Salmonellou arizonae a teď jsou okolo toho točky, měl bych menší dotaz - jaký použít dezinfekční prostředek a v jaké koncentraci na vyčištění terária po želvě, napadá mě Persteril, ten nikdy nezklamal, ale nevím...máte někdo zkušenost? A také by mě zajímalo jaká je pravděpodobnost přenosu na jiná tera zvířata, jelikož řeším problémy s nežravostí u svých agam...nasadili jsme doma calcium, ale myslím si, že příčina nežravosti bude jinde...:-|

No moc to sám nechápu, se až divím, že to řeší...dneska měli zase volat, ale neozvali se, jinak mě docela děsili, že mám vše dezinfikovat a tak...uvidím jak se to vyvine tato situace ;-)Doktor, co želvu pitval, mi řekl, že po celkovém ohledání mám nárok na reklamaci zvířete a tak teď to bude zase jiný boj :-/

Jak píše Hugo, Salmonella sp. se běžně vyskytuje i u klinicky zdravých želv, při oslabení želvy může dojít k jejímu patogennímu uplatnění. Pokud sis nechal dělat pitvu, určitě jsi obdržel pitevní protokol, ve kterém máš rozepsán celý nález a příčinu úhynu je třeba hledat v tomto okruhu (jiný problém?). Pitevní nález je třeba hodnotit jako celek, navíc v souvislosti s anamnézou a ne se zaměřit pouze na jednu věc vytrženou z kontextu. V případě nějakých nejasností klidně kontaktuj dotyčné pracoviště, kde ti pitvu prováděli;-).
Co se týče desinfekce terária, lze použít téměř jakýkoliv desinfekční prostředek např. Savo, Chloramin atd.

Salmonela je sice povinná hlášením

hlášení je snad povinné jen v chovec hospod. zvířat nebo u druhů patogeních pro člověka.

Ohnisko nákazy zřejmě bude u prodejce ev. importéra

ohnisko může být kdekoliv, otázkou je zda lze hovořit o "nákaze", když je salmoška u želv častá jak blechy u veverky.;-)