Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Paraziti - roupi

1)Jak dlouho přežívají roupi mimo tělo hostitele
a) Ve vodě ve stadiu vajíček
b) Ve vodě dospělí červíci
c) Na suchu ve stadiu vajíček
d) Na suchu dospělí červíci

2) Je nějaký způsob likvidace těchto vylučovaných parazitů (obou stádií) "za chodu" (bez odstranění chovaných zvířat) , aby nedocházelo k opětovnému začervení?

otazky jsou pomerne "vsetecne", nicmene zkusim odpovedet...
Sice zde neni napsano o jake roupy jde (je jich nepreberne mnozstvi druhu a ruzne druhy maji i ruznou odolnost), ale z obecneho hlediska je to priblizne nasledovne, vzdy ovsem zalezi na mnoha faktorech, jeden z tech dulezitejsich je krom vlhkosti i teplota.
a) voda uplne idealni neni, nejlepsi je pro ne vlhko, preziji ale minimalne mesic, pri opravdu dobrych podminkach se daji uchovat i nekolik mesicu infekcni
b)ti tak dlouho ne, kdyz se clovek snazi, tyden az 14 dni je lze udrzet ve vlhku (resp. vode) na zivu.
c)jak ktery druh, vetsinou maji dost odolnou skorapku branici vysychani, muze to byt ale take neco pres mesic
d)ti usychaji pomerne zahy, ovsem - pokud uschne brezi samicka - ma v sobe hromadu vajicek, ktera mohou byt infekcni
2)pouze pokud je terarium stroze a omyvatelne zarizeno s tim, ze po kazdem kaleni je potreba trus co nejdrive odstranit. Dle praktickych zkusenosti chovatelu kteri se o to pokouseli a u kterych jsem mela zpetnou kontrolu vim, ze je to za bezneho provozu teraria velice, velice tezke.

K zamysleni ale urcite stoji, zda je nezbytne zrovna roupy odlecovat...?

Ahoj Hugo,je to sice trochu věštění z křištálové koule,ale řekl bych že se jedná o "hádátka" která jsou v akváriích nebo akvateráriích naprosto běžná.Vyskytují se hlavně v nádržích s vysokým obsahem odpadních látek kterými se živí,nejvíce se tudíž vyskytují u špatně filtrovaných nádrží,tam kde se zanedbává ůdržba,a u živočichů produkujících velké množství exkrementů (vodní želvy,krokodýli,větší cichlidy,piraně...)
Periodicita jejich výskytu většinou souvisí jak píšeš s čištěním-po odkalení a výměně vody jakoby zmizí,a postupně přibývají do dalšího vyčištění.
V nádržích se substrátem na dně se jim téměř vždy daří daleko líp,bez substrátu bývají méně často,a v menších množstvích.
Jsou naprosto neškodné,zajímavé je že je nikdo nežere,asi budou odporně chutnat....

Hádátka píšu v uvozovkách proto,že podle mých informací se jedná o hádátko podobné tomu co škodí např na česneku,ale jist si nejsem,neověřoval jsem si to.

Kdybys mněl fotku,ev bližší popis hod to sem,nebo se na mně klidně obrat přez poštu.

Netvrdím že je to tak jak píšu,ale myslím že je to vysoce pravděpodobné,vyskytují se opravdu velmi běžně....

mohlo by to byt ono, ackoli zemni hlistice byvaji obvykle o neco mensi nez klasicti roupi. Pokud byli cervi opravdu i v cerstvem trusu - spis bych verila na ty paraziticke...Koneckoncu - ted mne napada, ze to mohly byt klidne i larvy hrbilek nebo smutnic...

Dobrý den, mám nález strongylidů u testud NZ 2009. Dle veta na stupnici od jedné do tří na stupni jedna.
Mám odčervit panacurem... Máte někdo zkušenosti s tímto parazitem? Jaké mám udělat opatření aby se želvy po odčervení opakovaně nenakazili? Odkud se ti červi berou? Jak zabránit nakažení dalších želv jiném terárku? Bude správné dávkování 30-50mg na kg živé váhy a opakovat 3 dny po sobě?
Poprosila bych Janu Bulantovou popřípadě ostatní o nějaké informace, děkuji moc :-)

nekteri roupi maji vajicka nezkusenemu oku snadno zamenitelna s vajicky strongylidu (tenkostena nepravidelne ovalna vajicka s ryhujicim se zarodkem uvnitr). Uz jsem se setkala i s tim, ze veterinari, kteri nemaji s temito zelvimi roupy zkusenosti je za strongylidy nedopatrenim zamenili. Byla by fotka? Opatreni: uplne vykydat podestylku, vydrbat a vydezinfikovat terarko, omyt peclive i zelvu a po dobu 14 dni (tehdy se podani preparatu opakuje) udrzovat striktni hygienu - idealne aby se trus denne uklizel ihned po vykaleni. Davkovani se lisi podle pouziti, bud se dava 50-80 mg/kg jednorazove (opakovani po 14 dnech), nebo 3x po sobe nizsi davka, 14 dni pauza a opet opakovani.
Berou se zase jen od jinych zelv. Pokud jich mate vice a prichazeji do kontaktu, je pravdepodobne, ze nakazene jsou vsechny. Zabranit prenosu jde striktni hygienou.

Děkuji moc za rychlou reakci:-) budu tedy denně omývat 19 želvích mimin a sbírat bobky jak jen to bude v mých silách...
Vůbec mě nenapadlo si od veterináře vyžádat foto... Kéž by to byli "jen" roupy.
Terko vymyji savem ? Mám tři terária,do kontaktu želvy nepřijdou, ale jsou v jednémístnosti,přikrmení si začnu mezi terkama asi umývat ruce. Jedná se vše o malá testuda nejstarší NZ 2008 a 2009 (30-120g)
Doporučujete prosím radši jednorázové odčervení ? Nebo radši nižší dávku a opakovat ?
Já myslím že náš veterinář je zkušený obávám se že parazita určil správně...

on i zkuseny veterinar se v urcovani parazitu nekdy muze splest a take se to obcas stava (prece jen - delat jen parazity nebo celou zvireci medicinu je dost rozdil, ja si muzu dovolit proniknout vice do hloubky problematiky, ktera mne zajima). Pokud chcete doresit o co tam vlastne jde, muzete mi poslat vzorek, mrknu na to, pripadne to muzeme prokonzultovat primo s vetem. Strongylidi suchozemskych zelv jsou vzacna zvirata a pokud neprisly Vase zelvy do styku ze zadnym importem, pritomnost trongylidu je vice nez nepravdepodobna a pro mne urcite i zajimava.
Savo pouzit muzete, dulezita cast ocisty je i ta mechanicka. Pokud by to nakonec prece jen byli roupi (velice pravdepodobne), neni lecba az tak nezbytna jako v pripade strongylidu, leckdy si tim vsak muzete do budoucna usetrit pochybnosti ohledne toho, za cim jsou vnitrni paraziti a za cim jine faktory chovu.