Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spermatický váček

Zdravím, letos jsem se dočkal milého překvapení a to u smaice Eublepharis macularius která po 5 měsících odloučení od samce z nenandání snesla po zimě vejce (bez zimování) a zdárně se vylíhla dvě mláďata. Je tedy zřejmé že si udržela sperma po dobu 4 měsíců. s tímto odchovem je spojena ještě jedna zajímavost, kterou popisuji v připravovném článku prozatím ji nebudu prozrazovat.

chci se tedy zeptat jkou máte zkušenost s dobou po kterou si samice evidentně udržela sperma ve váčku???

Zdravím, u savců se tomu říká utajené oplození, kdy spermie zůstanou ve vejcovodech, uchovávají se tam a až na jaře po uvolnění vajíček dojde k oplození. A nebo také utajená březost - kdy oplodněné vejce se uchovává ve latentním stádiu a začne se vyvíjet až za dobrých podmínek. Ale nevím jak je to u ještěrů, ale možná bych se přiklonil k tomu utajenému oplození...nebo že by partenogeneze, jej? ;-)