Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agresivita u mládat Gallotia galloti

Dobrý den
Mládata těchto ještěrek jsem odchovával v terárku 40x20x20,po čtyřech kusech,jako všechny mládata ještěrek.Po čas jsem si všiml,že se stále ukazuje jen jedno zvíře.Ještěrky jsem tedy odchytil a zjistil,že jsou dvě velké a dvě malé.Tak jsem mládata rozdělil po dvou do stejných terárek.Dal jsem k sobě dvě velké a dvě malé.Po několika dnech jsem zjistil,že z každého terária ty menší,jsou zase utiskované a na smrt hubené.Mládata jsem tedy rozdělil po jednom.Zajimalo by mě,jestli máte podobný postřeh z chovu.U jiných mládat ještěrek sem se s timto problémem nesetkal a mládata bez problémů odchovával po nekolika kusech v jednom teráriu.:-/

pri chove jasteric a vseobecne jasterov sa vzdy cast mladych stane utlacanou a cast prosperuje. Najviac je to badatelne pri krokodiloch. pri jasterkach som prense ako ty vzdy oddelil najvacsie jedince od najmensich a v novych skupinach po case zasa. inak sa to asi ani neda riesit podla mna

Třeba u podarcisek a timonů se mi osvětčilo chovat mládata v menších terárká po 4-5 jedincích,aby se u nich nemohlo projevit teritoriálni chováni.Mládata nádherně ve skupině rostou a sílí.U gallotii se mi to bohužel nedaří.Nevím proč,ale zřejmě jsou od mala samotáři.:-/

V chovu jsem měl tři samice a jednoho samce.V teráriu 250x100x100.Samice byli mezi sebou velmi agresivní.Při napadaní vydávali takové vrzavé zvuky.Pokud by zůstaly nerozděleny, napadaly by se tak dlouho ,až by zůstala ta nejsilnější.Vždy by došlo k úhynu.Nezabránilo by tomu ,asi ani ještě větší terárium.Tyto ještěrky mají toto agresívní chování dáno způsobem života a prostředím ve ,kterém žijí na ostrovech. Pozoroval jsem stejné chování i ve volné přírodě.Je to asi dáno tím ,že jejich chování ve volné přírodě je zásadně odlišné od ostatních druhů ještěrek.Vždy žila skupina na omezeném prostoru.Skupinky bývali značně početné na relativně malém prostoru ,třeba okolo trsu kaktusu.Nikdy jsem nezpozoroval samostatně žijícího jedince,tak jak to bývá u našich ještěrek.Takže život tolika jedinců na tak malém prostoru vedl k vzájemné agresivitě.Jinak by v tak těžkých životních podmínkách nepřežily,nedostatek vody ,horko a ještě výběr správného partnera. Prostor vyplněný jen kaktusy nebo kamením.A tyto trsy kaktusů velmi často obývá, vždy velká skupina.Sehnat potravu a obstát při výběru partnera vede při tolika jedincích na tak malém prostoru k agresivitě.Źijí zkrátka ve velkých skupinách a to vede k boji o přežití.;-)

Těch mnoukavých zvuků jsme si také všimly.Dělají to hlavně navečer a připomíná to malá kotata.
Právě to mě natom zarazilo,že v přírodě žije skupinka několika jedinců na malém prostoru a v teráriu je to naopak.Víc jedinců pohromadě se nesnese.
Děkuji za odpoved.;-)